Bebek - Çocuk Tarifleri,  Beslenme,  Ceren'in Dünyası

Bebek Bisküvisi ve Yeni Yıl, Yeni Kararlar

Yeni bir yıl daha başladı ve elbette yine benim listemde bu sene kesin yapacağım dediğim yeni yeni kararlarla.. Sanırım son 2 senedir yeni yıl kararları listemin başında, blogu daha sık güncellemek var 🙂 ama bu sene umutluyum başaracağım. Ceren ile hayatımız artık düzene girdi gibi gibi. Her ne kadar iş ile birlikte hala herşeye yetişmek çok yoğun ve zorlayıcı olsa da en azından az yazı çok tarif ile yazmadığım bu zamandaki açığı kapatmayı amaçlıyorum. Bu yüzden hemen tarife geçiyorum.

Bu tarifi ben neredeyse Ceren bir yaşına girene kadar her hafta pişirdim. Doktorumuz kahvaltısı için sütünün içerisine bebek bisküvisi koyabilirsin deyince ben hem hazır gıdalardan hem de şekerden Ceren’i başarabildiğim kadar uzak tutabilmek için bu tarifi pişirmeye başladım. Her hafta yapıp sabah kahvaltılarında sütünün içerisinde ezerek yediriyordum. Dişler biraz ortaya çıktıkça da, arada kemirip dişlerini kaşımasına  yardımcı oluyordu. Üzerinden bayaa bir zaman geçtiği için tarifi nereden aldığımı hatırlamıyorum ama hazırlaması ve pişirmesi en çok yarım saatinizi alıyor. Ek gıdaya geçerken alternatif olarak denemenizi tavsiye ederim. Bir de ben her ne kadar organik işine çok inanmasam da söz konusu ufaklıklar olunca durum farklı oluyor. Bir nebze de olsa daha az katkı maddesi vardır diyerek Ceren için kullandığım malzemeleri organik almaya çalışıyorum. Siz elbette normal olanlarla da deneyebilirsiniz.

Bebek Bisküvisi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı (organik) tuzsuz tereyağı (oda sıcaklığında)
  • 2 yemek kaşığı yoğurt (mümkünse ev yapımı)
  • 1/2 çay bardağı (organik) irmik
  • 2 çay badağı (organik) pirinç unu
  • 2 çay bardağı (organik) tam buğday unu

Yapılışı

Tam buğday unu hariç tüm malzemeyi karıştırıp yoğuruyoruz. Tüm malzeme homojen bir şekilde karıştıktan sonra buğday ununu azar azar ekleyerek ele yapışmayacak yumuşak bir hamur elde ediyoruz. (Un miktarını hamurunuza göre arttırıp azaltabilirsiniz.)

Hamuru hafif unlanmış bir tezgahta ya da yağlı kağıt üzerinde merdane yardımıyla bir parmak kalınlığında açıp kurabiye kalıbı ile kesiyoruz. Kurabiyelerimizi yağlı kağıt serili fırın tepsimize dizip 175 C’de üzerleri hafif kızarana kadar 20-30 dakika (fırın durumunuza göre ayarlabilirsiniz) pişiriyoruz.  İlk kez pişirdikten sonra fırınınızın durumuna göre dakikayı ayarlayabilirsiniz. Tam buğday unu kullandığımız için üzerlerinin kızarıp kızarmadığını anlamak ilk sefer de zor olabilir. Çok pişirmeyin çünkü çok piştiğinde fazla sert ve kıtır olabilir. Böyle bir durumda rondodan çekerek yine de bebeğinizin sütüne ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *