Davet Sofraları,  Tatlılar

Limonlu Kat Kat

Dönüyorum, döneceğim az kaldı derken sonunda şeytanın bacağını kırdım galiba..

DSC_4714-1

Toplanma, taşınma olaylarını da atlattıktan sonra yeni evimizde ilk misafirlerimizi ağırladım, mutfakla hasret giderdim. Uzun zamandır sofra hazırlamayınca, ee bir de evde artık küçük bir bebek olunca tatlıları bir gün önceden hazırlanabilecek şeyler seçtim. Tuzlulara da birkaç pratik şey ekleyince hem yeni şeyler denemiş hem de kısa zamanda lezzetli bir sofra kurmuş oldum. Gerçi muhabbetin lezzeti, yemeklerden güzeldi. Muhabbetin tadı yine damağımda kaldı ama artık hayatımızı düzene soktuk, bundan sonra daha sık muhabbeti bol sofralarda buluşuruz umarım diyerek ben masanın ilk tarifine geçeyim.

DSC_4665-1 copy

Masanın fotoğrafını Facebook’ta paylaştığımdan beri en çok merak edilen ve sorulan tarif üzerinde limon dilimleri olan olunca tabiiki masanın ilk tarifine karar  vermek çok kolay oldu. Bu tarifi ne yapsam diye Pinterest’te dolaşıp dururken görmüş, bir ara denenecekler listeme eklemiştim. Malzemeler az, tarif pratik görününce ve bir de sevgili Misssgibi hanım sipariş verince hemen hazırlayacağım masanın tarifleri arasına eklendi. Tarifin orjinalinde lime kullanıyordu fakat evde lime olmadığı için ben limon ile denedim. Sonuç kesinlikle çok başarılı ve çok ferah bir lezzet oldu. Bence tarifin tek eksik yanı, daha doğrusu hazırlarken benim yanlışım, ben büyük bir kalıp kullanmışım. Tarifin orjinal görüntüsündeki haline göre benim bisküvilerin arasına sürecek muhallebim az kaldı. Siz hazırlarken 20 cm x 20 cm bir kalıp kullanabilirsiniz yada daha büyük bir kalıp kullanacaksanız muhallebi miktarını iki katına çıkarabilirsiniz.

Malzemeler

  • 3/4 su bardağı şeker (1 su bardağından 1 parmak eksik)
  • 1/4 su bardağı mısır nişastası (Çeyrek su bardağı)
  • 1/8 çay kaşığı tuz
  • 4 adet yumurta sarısı
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı krema
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi
  • 1/2 su bardağı limon suyu
  • 2-3 paket yulaflı bisküvi

Muhallebiyi hazırlamak için bir tavada şeker, mısır nişastası ve tuzu karıştırıyoruz. Başka bir kapta yumurta sarıları, süt ve kremayı iyice çırpıyoruz. Sütlü karışımı şekerli karışımın üzerine ekliyoruz ve sürekli karıştırarak kaynayana kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp tereyağı ve limon rendesini ekleyip, tereyağı eriyene kadar karıştırıyoruz. Son olarak limon suyunu da ekleyip karıştırıyoruz. Muhallebimizi ara ara çırparak soğuyana kadar bekliyoruz.

20 cm x 20 cm bir kalıbın tabanına streç film seriyoruz. Üzerine yulaflı bisküvileri diziyoruz. Bisküvilerin üzerine muhallebimizin 1/3’ünü yayıyoruz ve bir kat  bisküvi bir kat muhallebi olacak şekilde 3 kat devam ediyoruz. En son katına muhallebi sürdükten sonra üzerini streç film ile kaplayıp buzdolabında 3-4 saat bekletiyoruz. Servis edeceğimiz zaman kenarlardaki streç filmlerden tutup kalıptan çıkarıyoruz. Kare dilimleyip üzerini limon dilimleri ve nane yaprakları ile süsleyerek servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

Tarifin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

17 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *