Davet Sofraları

2,5 Kişi ile 2013’e Merhaba!

Eski yılın son haftası yeni yıla hazırlık yüzünden, yeni yılın ilk haftası eski işleri bitirme derdinden yoğun derken 2013’ten iki haftayı geride bıraktık bile. Bir haftadır hergün bugün 2013 masasını yazacağım diyerek eve gelip yine günlerdir dokunamadım bloga. İlk yazmaya başladığımda iş ile ilgili bir sorun yüzünden yazmayı planladığım gece iptal oldu. İkinci girişimimde yazıp taslak olarak kaydettiğim yazı uçtu gitti. Bugün üçüncü kez bir deneme daha yapıyorum ama artık bahane bulmuyorum. İnsan bahane arayınca hergün birşey buluyor galiba. Bu yüzden 2013 için sayısız dileğimin yanına buraya daha çok yazı yazabilmeyi de ekliyorum sadece 🙂

2012 bizim için çok farklı bir yıl oldu. 2 kişi olarak merhaba dediğimiz yılı 2,5 kişi olarak bitirdik ve 2013’te aramıza katılmasını sabırsızlıkla beklediğimiz kızımıza gün sayarak başladık yeni yıla. Bu yüzden 2012’nin son ayları hayatımızdaki bu değişikliğe alışmaya çalışarak geçti. Gittikçe yoğunlaşan işler ve hamileliğin malum süreçleri yüzünden 3-5 aydır çok sık girmediğim mutfağa. Aslında mutfağa girmedim demek belki doğru değil. Elbette hergün mutfaktaydım ama mutfaktaki bu zamanlar daha çok sağlıklı ve pratik akşam yemekleri içindi. Sadece keyif için saatler harcadığım, günlerce araştırıp hazırlamak için ayrı, fotoğraflamak için ayrı uğraştığım yeni denemeler ve elbette yeni yazılar yoktu blogda. Durum böyle olunca 4 günlük tatili değerlendirip, yeni yılı bahane edip geçen senelerki kadar süslü ve çeşitli olmasa da 2,5 kişilik ailemiz için bir sofra kurayım dedim bu senede.

Eski masalara göz atmak isterseniz 2011 yılında arkadaşlarımız ile kutladığımız yeni yıl sofrasına buradan, 2012 yılında ise sadece bizim için 2 kişilik hazırladığım soframıza buradan ulaşabilirsiniz.

DSC_3633-1

Bu senenin masasına ve ayrıntılarına gelirsek, bu sene aslında masada yeni bir tarif yoktu. Geçen senelerin aksine bu sene yeni denemeler ile risk almadım ve tarifleri seçerken çok ayakta kalmamı gerektirmeyecek, beni çok uğraştırmadan sofrayı çeşitlendirmemi sağlayacak lezzetler seçmeye özen gösterdim. Yeni yıl sofrası denilince tavuk olmazsa olmaz diye düşündüğüm için ana yemek olarak yine bütün olarak tavuk pişirdim. Ama hem önceden bir işlem yapmamı gerektirmediği hem de fırın poşetinde kendi suyuyla çok lezzetli olduğu için kalabalık misafirim olduğunda sık sık yaptığım FIRIN POŞETİNDE TAVUK tarifimi tercih ettim. Bu tarifi ikram ettiğim kişi sayısına göre sebzeleri arttırıp azaltarak ayarlayabildiğim ve evdeki sebzelere göre renklendirip çeşitlendirebildiğim için çok seviyorum. Ayrıca tavuğu önceden haşlamak yada marine etmek gibi işlemler olmadığı için de bana çok pratik geliyor. Sonuçta ise hem çok leziz hem nefis kızarmış bir tavuk oluyor. Tarife buradan ulaşabilirsiniz.

DSC_3642-1 DSC_3662-1

Ana yemek konusunu hallettikten sonra tavuk dediğin elbette pilavsız olmaz diyerek, yanına bir de PATLICANLI PİLAV ekledim. Bu masa yeni yıl masası, çok çeşit yok ama en azından biraz renk olsun diyerek patlıcanlı pilavımızı da içine eklediğim havuç ve üzerini süslediğim dereotu ile renklendirdim.

Ana yemek konusuna karar verdikten sonra yanına yapılacaklar kısmında seçim yapmak çok zor olmadı. Yoğurt bizim sofralarımızın olmazsa olmazı olduğu için ve yoğurt ile yapılan mezeler denince ilk akla gelenler HAYDARİ ve YOĞURTLU KÖZLENMİŞ PATLICAN olduğu için bunlar sofrada yerini ilk alan mezelerimiz oldu. Haydari tarifi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

DSC_3665-1 DSC_3649-1

Bu yılın sofrasını hazırlarken daha önceki yıllar gibi çok önceden bi menü oluşturma ve hazırlanma sürecim olmadı. Çünkü son güne kadar aslında kafamda hiçbir şey hazırlamak yoktu. Yılbaşından bir gün öncesi  bizim şirkette tatil olunca ve bu tatil haftasonu ile birleşip ben kendimi dinlenmiş hissedince bir gün önce oluşturdum gecenin menüsünü. Menüyü oluştururken de ana yemekler ve yoğurtlu mezeler konusunda çok pratik tarifler seçsem de, hem mutfakta geçireceğim saatleri günlere bölmek için, hem de zeytinyağlı lezzetler bir gece bekleyince daha da güzel olduğu için sofranın diğer mezelerindeki seçim hakkımı zeytinyağlılardan yana kullandım. İlk önce kış sebzelerinin vazgeçilmezi ZEYTİNYAĞLI PIRASA hazırladım daha sonra yanına bir de ŞAKŞUKA ekledim. Zeytinyağlı Pırasa tarifi için burayı, Şakşuka tarifi için ise burayı ziyaret edebilirsiniz.

DSC_3667-1 DSC_3646-1

Böylece bu yılın menüsü biraz daha pratik ama sevilen lezzetlerden oluşmuş oldu.  Bu sene de sevdiğimiz lezzetlerle, bir yıla daha yeni umutlar, yeni hayaller ve bizim için büyüyen ailemizin heyecanı içinde merhaba dedik. Umarım 2013 hepimiz için sağlıklı, mutlu ve hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz bir yıl olur.  Umarım bu yıl blogum yeni paylaşımlarla, yeni lezzetlerle ve yeni takipçilerle daha da büyür 🙂

DSC_3680-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *