Kekler,  Pratik Tarifler

4 Malzeme ile Nutellalı Cupcake

Bir önceki yazımda tarifini verdiğim İsveç Halkası’ndan sonra gaza gelip sonraki haftasonu için de şu fotoğrafta görebileceğiniz 4-5 tane tatlı alternatifi belirlemiştim denemek için. Yine Facebook’ta küçük bir oylama ve en çok istek alan Çikolatalı Turta konusunda karar kılmıştım hatta geçen hafta. Ama geçen hafta sonu İzmir’den gelen ailemizin ziyareti ile geçince bizim turta başka bahara kaldı. Ama bu sefer pes etmedim. Turta başka bahara kaldı diye ben yine mutfaktan uzaklaşmayım, yazıların arasını açmayım, hazır başlamışken yeni denemelere devam edeyim dedim hafta içi de olsa…

Dün daha iş yerinde eve gidip, evde hafiften kendinden geçmeye başlayan muzlarla Muzlu Nutellalı Cupcake yapayım diye karar vermiştim. Ama eve gelip evde dolapta var olduğuna inandığım muzları göremeyince, önce büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Yine hedefime ulaşamadım diye hayıflanırken uzun zaman önce not alıp denemeye fırsat bulamadığım bu tarife hızlı bir geçiş yaptım. Çok az malzeme ile çok hızlı hazırlanıyor olması büyük bir artı olmasını yanı sıra, yapmaya başlarken sadece bu 3 malzeme ile nasıl kek olur diye büyük şüphelerimde vardı aslında. Kafamda soru işaretleri ile napalım sonuç kötü olursa da kısmet diyerek başladım yapmaya. Ve şu anda hemen ertesi gün sizinle paylaşıyor olmamda tahmin edebileceğiniz gibi tüm bu korkular gereksizmiş. Sadece 5 dakikada hazzırlayıp 15 dakika da pişirerek 3 ana malzeme ile inanılmaz lezzetli cupcakeler mümkünmüş 🙂 Bu yüzden bbu yazıyı okur okumaz bence siz de koşun mutfağa ve hemen başlayın hazırlıklara..

DSC_3517-1

Malzemeler

  • 1 su bardağı Nutella
  • 2 adet yumurta
  • 10 yemek kaşığı un
  • 1 adet kabartma tozu
  • Dilerseniz üzeri için file fındık, badem vb.

Kekimizi hazırlarken öncelikle bir kapta Nutella ve yumurtalarımızı çırpıyoruz. Daha sonra üzerine unumuzu ve kabartma tozumuzu ekleyip unumuz tamamen karışana kadar çırpmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız bu kek hamurunu muffin kağıtlarına 2/3 ünü dolduracak şekilde paylaştırıyoruz. Bu aşamada dilerseniz üzerine file çekilmiş yada iri dövülmüş fındık, badem gibi seçenekler serperek süsleyebilirsiniz. Muffinlerimizi önceden 170 C’de ısıtılmış fırında 15 dakika kadar pişiriyoruz. Fırınınızın pişirme durumuna göre 10-5 dakika sonra açıp kürdan ile kontrol ederek pişirmeye devam edebilirsiniz. Kürdan tamamen teniz çıkana kadar pişirmenize gerek yok. Kekinizin içi ıslak kalırsa daha yumuşak ve daha güzel bir sonuç elde ediliyor.

Afiyet olsun.

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *