Çorbalar

Ayran Aşı Çorbası ve Tekrar Merhaba

Genelde işler Ramazan’da hafifler, azalır ya benim için tam tersi geçerli son 2 yıldır. Haftaiçi, haftasonu, gece gündüz demeden sanırım tüm yılın en yoğun dönemleri olarak kayda geçiyor kendileri. Ve elbette bu yoğunluktan en çok nasibini alanda burası oluyor. Farkettiğiniz gibi koskoca bir Ramazan geçti doğru düzgün buraya yazamadan… Ardından gelen Bayram’da İzmir’e gitmeyince bir bayram olmaktan çok tatil oldu elbette. Bol bol dizi, kitap, kahve eşliğinde gözüp açıp kapayıncaya kadar bitti elbette. Ama artık bahanemiz kalmadığına göre silkelenip kendimize gelme ve paylaşma zamanı. Bu yüzden ilk yazımızı uzun tutmayalım hızlıca tarif geçiş yapalım.

DSC_2582-1

Gerçi tarifimiz çok bilinen bir tarif olsada ben de bir kez daha hatırlatmış olayım bilenlere ve henüz havalar sıcakken serin serin bir çorba iyi olurdu diyip bilmeyenlere..

Malzemeler

  • 1 su bardağı nohut,
  • 1 su bardağı buğday,
  • 3 su bardağı yoğurt
  • 4-5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • Tuz

Nohut ve buğdayı ayrı ayrı haşlıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Bir tencerede su ve yoğurdu çırpıyoruz. ( İlk olarak 2 su bardağı yoğurt ile 2 su bardağı su’yu çırpıp daha sonra damak zevkinize göre su miktarını ayarlamak daha doğru olacaktır.) Ayranımızın içerisine nohut ve buğdayı ekleyip karıştırıyoruz. Damak zevkimize göre su ve tuz miktarını ayarlayıp naneyi ekleyerek karıştırıyoruz.

Servis esnasında buz ekleyerek ve taze nane ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *