Börekler,  Pratik Tarifler

Tava Böreği

Son satırlarımın üzerinden neredeyse 1 ay geçmiş. İlk kez bu kadar uzak kalıyorum sanırım sayfamdan.. Geriye dönüp bakıyorum neler olmuş bu zaman diliminde, nasıl geçmiş o kadar zaman diye, hatırlayamıyorum bile..

En son tatile gün saydığımı hatırlıyorum. Tatile gitmeden önce işleri yoluna sokmak ve tatili bilgisayarsız geçirmek için ekstra bir enerjiyle çalıştığımı hatırlıyorum.

Veeee sonra göz açıp kapayıncaya kadar biten tatil nasıl başladı nasıl geçti hiç hatırlamıyorum. Hele tatilin son günü dedemi kaybedince nasıl bitti o kısmını hiç hatırlamıyorum. Bu konuda söylecek hem çok şey hem de hiç bir şey bulamadığım için sustum biraz bu kadar zaman belki de diye düşünüyorum. Bu sefer İzmir bir sürü veda ile dolu oldu benim için ve benim bu vedaları kabul etmem uzun sürecek gibi hissediyorum.

Bir yandan kayıplarımıza ve vedalarımıza alışmaya çalışırken hayat hiç hız kesmeden devam ediyor ama işte..  Dönüşte bu seferde tatilde biriken işleri toparlamak ile geçiyor günler. Sonra bir bakıyorsunuz ki biten günler birbirini kovalıyor. Ama bir yerlerden tekrar şeytanın bacağını kırmak, Ramazan’a girdiğimiz bu günlerde yeni yeni tariflerle aranıza dönmek istiyorum.

Bu gecenin tarifine gelirsek evet son postlar hep böreklerden yana olmuş olacak ama hazır bu gece Sahur’un ilk gecesiyken ben yine bir börekle devam edeyim istiyorum. Hem pratik hem lezzetli bu börek sahurda güzel bir alternatif olabilir diye düşünüyorum.

DSC_0664-1

Malzemeler

  • 2-3 adet yufka
  • 1 adet yumurta
  • 1/2 su bardağı süt
  • 1/2 çay bardağı sıvı yağ
  • Lor peyniri veya beyaz peynir + Rendelenmiş kaşar peyniri
  • Tavayı yağlamak ve böreğin üzerini yağlamak için tereyağı

Teflon tavamızı tereyağı ile yağlıyoruz. Yufkamızın 1 tanesinin kenarları eşit şekilde dışarda kalıcak şekilde tavamıza seriyoruz (Dışarda kalan kısımlarını en son üzerine kapatacağız.) Ayrı bir kapta yumurta,yağ,süt ve peynirimiz tuzsuz ise bir miktar tuzu çırparak hazırlıyoruz. Kalan 2 yufkanın (çok kalın olsun istemezseniz içine 1 yufka kullanabilirsiniz) her birini 3 veya 4 parçaya böldükten sonra sırasıyla tavaya önce yufka, sonra sos  ve bir miktardan peynir karşımımızdan serpiyoruz. Sosu kaşıkla yufkaların her yerine eşit gelicek şekilde dökrerek yufkaları ıslatabilirsiniz. Bu işlemi elimizdeki yufkalar ve sos bitene kadar  tekrarlıyoruz. En son yufka parçasını yerleştirip, sosunu ve peynir karışımını da serptikten sonra ilk serdiğimiz ve kenarları dışarda kalan yufkanın kenarlarıyla böreğimizin üzerini kapatıyoruz. Üzerini de tereyağı ile yağlıyoruz. Kısık ateşte böreğimizn altı kızarana kadar pişiriyoruz. Kızarınca geniş bir tabağı tavanın üzerine kapatıp tavayı dikkatlice ters çeviriyoruz ve tekrar kızarmamış kısmını tavaya yerleştirip yine kısık ateşte kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *