Etkinlik,  Mutfaktan Haberler,  Ordan Burdan...

İlk ve Son Yarışmam; Benim ÖZSÜT Pastam

Bu yazıları sıcağı sıcağına yazmayı başarsam süper olacak aslında ama geç yazmak hiç yazmamaktan iyidir diyerek ilk adam akıllı vakit bulduğumda oturdum başına.. Aslında yazmayı planladığım hatta katılmayı planladığım bir yarışma bile olmamasına rağmen gelişen olaylar, bana bunu bir blog yazısı haline getirme zorunluluğu hissettirdiği için nasıl başlasam bilmiyorum bu sefer yazıma. En iyisi ben en baştan anlatayım nasıl katıldım bu yarışmaya ve neden yazıyorum bu yazıyı, sonrasına siz karar verin bakalım haklı mıyım, haksız mıyım bunları yazmakta..

Bundan belkide 3-4 ay önceydi ilk kez Özsüt’ten bu sene 3.sünü düzenledikleri Pasta Yarışması ile ilgili duyuru mailini aldığımda.. Hergün gelen sayısız “Basın Bülteni” gibi bunu da okuyup sildim mi yoksa okuyucularımdan katılmak isteyen olur diye sayfada paylaştım mı emin değilim. Dedim ya bu tarz şeyleri genelde göz gezdirip siliyorum ancak içlerinden ilginç bulduklarımı paylaşıyorum sizlerle katılmak isteyen olur diye. Ama çok iyi hatırlıyorum, geçen sene çok sık yaptığım bir şey olmamasına rağmen Özsüt’ün İzmir’li olması ve benim için ayrı bir yeri olması nedeniyle katılmama rağmen post bile yazmıştım bu konu hakkında.

Bu senede okuyup geçtim yine ben ama sevgili Zeynep, çok güzel pasta yapıyorsun benim için katıl diye ısrar edince tamam bakarım deyip aklımın bir kenarına attım. Sonraki günlerde ise neredeyse her hafta katıldın mı? bir şey hazırladın mı diye sorunca; başlarda ben mutfağa keyfim yerinde olduğunda girmeyi seviyorum yarışma konuları bana göre değil desemde kıramadım onu.  Daha önce de dedim ya, yarışmayı düzenleyenin bir İzmir firması olması, yarışma konusunun pasta olması ve Zeynepin hatrı kandırdı beni.. Ama yine de bu iş için özel bir pasta hazırlayabilecek kadar değil. Son hafta daha önce yapıp paylaştığım 2 pasta tarifimi formu doldurup gönderdim yarışmaya ve sonra unuttum gitti. Ta ki bir gün ofis koşuşturmacasının ortasında telefon çalana kadar.. Yarışmaya katıldığımı unuttuğum için finale kaldığımı öğrenmek süpriz oldu tahmin edersiniz ki bana. Hatta telefondaki bayan bir eksiğiniz almamızı istediğiniz özel birşey var mı diye sorunca ben hangi tarifle kazandım ki diye bile sordum ona : )

Finalin gerçekleşeceği haftanın öncesi işler benim için acayip yoğundu. Pastayı uzun zaman önce sadece bir kez denediğim için o hafta işlerin arasında bir kez daha denemek, finale keki hazır götürebilmek için bir gece önce tekrar kek pişirmek, bütün bir Cumartesi gününü orada geçirmek gözümde öyle büyüdü ki son ana kadar gitmemeyi bile düşündüm hatta. Sonra madem finale kaldık, gider eğlenirim, yeni yüzlerle tanışırım, farklı bir hava solurum diyerek gittim finale. Şimdi görüyorum ki her işte bir hayır varmış. Benim orada olmamın da başka bir anlamı varmış. Farkındayım uzatıyorum ve neymiş bu anlam diye merak ediyorsunuz fakat olayları tüm ayrıntısıyla anlatmak istiyorum ki ben mi haksızlık ediyorum siz karar verin..

530479_403086693042596_154801057871162_1528714_1651788194_n

Neyse sonunda final günü geldi ve bende gittim finale. Finalin gerçekleştiği mekana yürüyüş mesafesinde olmama rağmen en son giden kişi bendim. Ben mekana vardığımda daha etkinlik programında pastaların yapımına başlanacağı söylenen saate yarım saat olmasına rağmen herkes masaların başında küçük küçük hazırlıklara başlamıştı bile. Ben de kendime bir yer seçtim, yarışmaya katılan isimlerden tek tanıdığım sima olan Aylin’le küçük bir sohbet ettim derken herkes başladı yapım aşamasına. Workshoplardan alıştığım eğlenceli, samimi ortamlara benzemiyordu pek. Öncesinde ne bir tanışma, ne bir selamlaşma,  ne bir kaynaşma olmadı. Sonuçta burası bir yarışma diyecesiniz ama ne bileyim sonuçta amatör bir yarışma olduğu için yine de daha sıcak bir ortam bekledim ben galiba.  Ama napalım diyerek başladım pastamı yapmaya.. Çok iddialı olmadığım ve pastam basit olduğu için sanırım 15-20 dakika sonra ben ilk aşamayı geçmiş, pastam donsun diye dolaba göndermiş elimde kahve sohbet etmeye çalışıyordum insanlarla. Herkes harıl harıl çalıştığı için çok başarılı olamadım ama etrafı seyrettim bende.

Kimileri kremasını ikinci kez yapmakla, kimileri yanan karamelini tekrarlamakla uğraşırken etraftaki şeflerin bazı kişilere krema sürmeye yada pastalarını süslemeye yardım etmeleri gözüme takıldı mesela. Sonuçta madem burası bir yarışma ve görünümden puan alınacak, şeflerin bu şekilde müdehale etmesi doğru muydu acaba? Aslında o an uyarmalıydım belki ama dedim ya ben olaylar bu şekilde gelişene kadar eğleniyoruz tadında takıldığım için çok da önemsemedim o anda..

Sonra ben insanlarla tanışıp sohbet etmeye çalışırken katılımcıların çoğunun bu işle ilgili bir okul okuduğunu, yada bu işlerle ilgili bir yerlerde çalıştığını duyunca daha da şaşırdım.  Bu yarışmanın duyuruları amatör pastacılar, ev hanımları gibi gibi söylemlerle yapılmıyor muydu ki acaba diye düşündüm kendi kendime. Dedim ya yine çok önemsemedim hatta kendimce favori isimler bile belirledim.

Benim için çok rahat, özellikle bazı yarışmacılar için gerçekten son dakikaya kadar emek sarfederek çekişmeli 3-4 saatin sonunda sıra pastaları sunmaya geldi. Herkes tek tek pastasını juri önüne çıkarıp, hem kendini hem pastasını anlattı. Jurinin sorularını yanıtladı.  Röportajlar sırasında da katılan isimlerin çoğu bu işlerin eğitimini aldığını yada bu işlerde çalıştığını söyleyince açıkçası benim düşüncem puanlamaya bunun yansıtılması, bu isimler arasından favori olanın Juri özel ödülünü alması oldu. Sonuçta amatör olan bir insanla profesyonel olarak bu işi yapan birilerini aynı kefede değerlendirmek ne kadar mantıklı olabilir ki değil mi? Çünkü profesyonel isimlerin tarifleri gerçekten kendini belli ediyor olsa da diğer katılanlar arasında da çok başarılı tarifler vardı ve onlara haksızlık etmek bence büyük yanlıştı. Buraya kadar ben kendimce fikir yürütüyordum elbette.. Sonuçta herkes kendince birşeyler yapmış, binlerce kişi arasında oraya gelmiş, o heyecanı yaşamış ve sonuçta gerçekten herbiri birbirinden leziz görünen pastalar sunulmuştu.

Sonra sonuçlar açıklandı ve benim kendi kendime fikir yürüttüklerim ile jurinin aynı düşünmediğini gördüm. Birinci olan pasta gerçekten inanılmaz bir görüntüye sahip olsa da (tatma şansım olmadı ne yazık ki) pastayı hazırlayan arkadaşımız Ege’de eğitim aldığını ve 5-6 ay kadar otelde pastacı olarak staj yaptığını daha sonra da pastanede çalıştığını söylemişti. Hatta juri üyelerinden biri 21 gr, 63 gr gibi şeyler yazmışsın tüm tarifinde, gerçekten evde bu şekilde mi pasta yapıyorsun, böyle 1 gr’larım bile önemi var mı diyince, biz böyle çalışıyoruz gibi bir cevap vermişti.

3. 2 ve 1. açıklandı sıra Juri özel ödülünü açıklamaya geldiğinde ise daha hiçbir isim okunmadan yarışmacılardan biri ayağa kalkıp sahneye gitti ve nasıl olduysa Juri özel ödülünü de o yarışmacı aldı.

Sonuçta kimileri için hayal kırıklıkları, kimileri için değişik bir deneyim, kimileri için ise mutluluk  ve benim için de zaman kaybı olarak final bitti ve herkes evine gitti.

Evet ben bir sürü şeye şaşırdım ve kendimce gerçekten bu yarışma konuları bana göre değilmiş, hiç eğlenmedim, boşu boşuna bir günümü harcadım diye düşündüm ama yine de böyle bir yazı yazmayı ve bunları paylaşmayı planlamamıştım. Ta ki yarışmacılardan ve yarışmayı izleyen izleyicilerden bazılarının bu konuları Özsüt’ün facebook sayfasına yazmasına ve Özsüt’ün tüm bu olumsuz yorumları sayfasından kaldırmasına kadar! Sonuçta böyle bir organizasyon yapıldığında ve adı yarışma olduğunda muhakkak herkesi memnun etmek mümkün değildir ama bunun çözümü ise kesinlikle olumsuz yorumları silmek değildir bence. Eğer bir eleştri yapılıyorsa ve bu eleştri hakaret içermiyorsa bunu silmek bir çözüm olamaz. Eğer bu eleştri karşısında savunacak bir tezin, bir düşüncen, bir açıklaman varsa yazabilirsin ama silemezsin! Bu yüzden bende bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çünkü Özsüt kendi sayfasında olumsuz yorumları silip kafasını kuma gömebilir ver herkes bizi çok seviyor süper bir iş çıkardık diye övünüyor olabilir ama benim sayfamdan gelip bunları silme hakkı yok. Bizim de bu tür organizasyonların olumlu tarafları kadar, olumsuz taraflarını da yazmaya hakkımız var.

Son olarak bence de evet gerçekten çok güzel bir düşünce, çok güzel bir organizasyon bu Özsüt Benim Pastam yarışması ancak eleştrileri göz önünde bulundurup her yıl geliştirilerek devam edilirse…

Eğer bu yarışma amatör bir yarışma olarak yapılacaksa öyle kalmalı, belki başvuru kısmına bununla ilgili de bir soru eklenmeli. Yarı profesyonel yada profesyoneller de katılmak istiyorsa, ve elbette daha farklı lezzetler çıkıp daha farklı bir görsellik sergilemek adına Özsüt’ün bunlara da ihtiyacı vardır ama bu durumda bunların hepsi ayrı kategorilerde değerlendirilmeli bence. Ve kesinlikle katılanların olumlu görüşleri kadar olumsuz eleştirileri de dinlenmeli ve bu eleştiriler değerlendirilmelidir.

25 NİSAN 2012

Bu yazının üzerine bugün Twitter üzerinden Özsüt ile uzun bir yazışmamız oldu. Ben bu çözüm şeklini ve tavırlarını onaylamasam da, burada cevap hakları olmadığını iddia ettikleri için kimseyi yanlış yönlendirmemek adına geçen yazışmayı aşağıda aynen paylaşıyorum.

Daha önce de dediğim gibi ben kendi gözümden yaşadıklarımı ve fikirlerimi anlattım. Bu yazdıklarımı herkes okuyup dilediği şekilde yorumlama hakkına sahiptir. Özsüt’ün de herhangi bir söylediğime herhangi bir cevabı varsa şimdi aşağıda paylaşacağım gibi her zaman yayınlarım! Söylediklerimin doğru olmadığını iddia ettiklerine göre de, işimin gücümün arasında üşenmeyip bu yazıyı yazdığım, yalan söylediğim, kazanamadığım için kendilerine iftira attığım için özür dilerim. Ne diyeyim?

Yasemin Sümengen : İlk ve Son Yarışmam; Benim ÖZSÜT Pastamhttp://www.hayatintakendisi.com/?p=7869 @ozsutweb – 12:57 am

Özsüt : @ysumengen Sevgili Yasemin, Facebook sayfamızda yarışmayla ilgili hiç bir yorum kaldırılmamıştır, silindiğini yazdığınız yorum hangisidir? – 2:19 pm

Özsüt : @ysumengen Ayrıca yarışma kurallarımızın içinde profesyonel katılımcılar için herhangi bir koşul bulunmamaktaydı. – 2:20 pm

Özsüt : @ysumengen Sevgili Yasemin ayrıca mesajınızı Facebook sayfamızdan yorum olarak yazarsanız konuyla ilgili cevap verme şansımız olacaktır. – 3:43 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb Ben konu ile ilgili bir cevap beklemiyorum ki? Ben yaşadıklarımı ve o günü kendi gözümden kendi sayfamda paylaştım sadece… 4:08 pm

Özsüt : @ysumengen Yasemin Hanım, biz sadece kimin hangi mesajı silinmiş öğrenmek istiyoruz. Yazınız markamız adına karalayıcı bir yazıdır. – 4:40 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb Önceki açıklamanızda net bir şekilde hiçbir yorumun kaldırılmadığını belirtmişsiniz. Bu durumda ne cevap vermemi bekliyorsunuz? – 4:55 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb Ben bu kadar yazıyı kazanamadığım için size iftira atmak adına yazmış ve yalan söylemiş oluyorum bu açıklamanızla.Kusura bakmayın! – 4:57 pm

Özsüt : @ysumengen Yasemin Hanım, sayfa yöneticisi olarak yapılan tüm yorumlar kayıtlarımızdadır. Siliniyor yazdığınız için cevap hakkımız doğdu. 4:57 pm

Özsüt : @ysumengen Böylesine bir yarışmada şaibe yaratacağını bilerek yorum silecek kadar amatörce yaklaşmadığımızı da bildirmek isteriz. – 4:59 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb Bildiriminiz için teşekkür ederim. – 5:00 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb bu durumda bu postta Cemresu hanım kendi kendine böyle bir açıklama yapmış galiba? ne dersiniz? – 5:13 pm

Özsüt : @ysumengen Yasemin Hanım, Özsüt tarafından hiç bir yorum kaldırılmadı, yazan kişi mesajınızı kendisi sildiğinde bizim müdahele şansımız – 5:16 pm

Özsüt : @ysumengen Mesajı yazan kişi silerse bizim müdahele şansımız yok, tekrar ısrarla yazıyoruz hiç bir yorum silinmemiştir. – 5:16 pm

Özsüt : @ysumengen Bu kadar ısrarla yazıyoruz; yarışma sonrası herkes fikrini paylaşmalı düşüncesiyle yorumları silmeme kararı alınmıştır. – 5:19 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb @aylincny bu postta Cemresu hanım senin mesajın sonrasında yazmamış mıydı bu msjı? Neden yorumunu kaldırdın sonrasında? – 5:33 pm

Özsüt : @ysumengen @aylincny Aylin Canay’a ait 2 mesaj bulunmuştur, ikisini de yanıt verilmiş olup, herhangi bir mesajı silinmemiştir. – 5:46 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb @aylincny ben pes ediyorum 🙂 siz hiçbirşey silmediniz biz yalan söylüyoruz! ok! – 5:51 pm

Özsüt : @ysumengen @aylincny http://www.facebook.com/photo.php?fbid=403086779709254&set=a.402908246393774.102325.154801057871162&type=1 5:57 pm

Özsüt : @ysumengen @aylincny Yarışmayla ilgili Aylin Hanım’ın yorumu fotoğrafın altındadır, 14 Nisan’da yazılmış: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=403086779709254&set=a.402908246393774.102325.154801057871162&type=1

Özsüt : @ysumengen @aylincny Aylin Hanım’ın bir diğer yorumu:https://www.facebook.com/notes/%C3%B6zs%C3%BCt/i%C5%9Fte-benim-%C3%B6zs%C3%BCt-pastam-yar%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-finalistlerimiz/362332597138500 – 6:00 pm

Özsüt : @ysumengen @aylincny Facebook sayfanızda ve bizim cevap hakkımızın olmadığı platformlarda son 2 linki de paylaşmanızı bekleriz. 6:04 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb paylaştığım ekran görüntüsündeki eksik yorumları da tekrar sayfanızda açarsanız seve seve her yerde paylaşırım 🙂 @aylincny 6:12 pm

Özsüt : @ysumengen @aylincny Yasemin Hanım, sayfada yorum açma- kapama gibi bir özellik yok, sizin ekran görüntünüzde de hiç bir yorum “silinmedi” 6:13 pm

Yasemin Sümengen : sevgili @ozsutweb biz de Facebook kullanıyoruz ve sayfamız var. Özelliklerini de biliyoruz. @aylincny 6:15 pm

Yasemin Sümengen : Konuyu çözme şekliniz beni gerçekten benden aldı. Siz haklısınız! Ben müşteri olarak özür diliyorum. @ozsutweb @aylincny – 6:16 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb Yazımın sonuna da yapmış olduğunuz açıklamaları ekleyeceğim fakat yazım aynen kalacaktır. Bilginize! @aylincny – 6:17 pm

Özsüt : @ysumengen @aylincny Yazınız aynen kalabilir, bizim gönderdiğimiz linkleri de eklerseniz en azından cevap hakkımızı kullanmış oluruz. – 6:30 pm

Özsüt : @ysumengen @aylincny Müşterimiz olarak özür beklentimiz yok, yanlış anlamayın, bahsetmiş olduğunuz konunun doğruluğu anlaşılması önemlidir. – 6:32 pm

Yasemin Sümengen : Yazının kalmasına izin verdiğiniz için teşekkür ederim @ozsutweb! Sonuna cevaplarınız eklenmiştir. – 8:21 pm

Yasemin Sümengen : @ozsutweb Cevap hakkınız sabittir. Eklemek istedikleriniz olursa yazabilirsiniz. – 8:22 pm

7 Comments

 • zeynep

  Canım benim sana çok ısrar ettim çünkü gerçekten nefis pastalar yapıyorsun,sen benim gönlümün çoktan birincisi oldun.
  yazdıklarını okurken inan üzüldüm.Böyle bir hatayı yapmış olmalarına da şaşırdım açıkçası,ayıp yani…amatörle profesyoneli ayırmak çok mu zor,yazık değil mi koskoca gününe ve emeğine!
  Sen benim en birimcisin canım ortağım,çok öpüyorum seni tatlı yanaklarından:)

 • Papatya Prenses

  Bu işlere hile karıştığını ilk BÖ!blog ödüllerinde farketmiş ve tövbe etmiştim ben bir kaç yıl önce. O zaman oylamaları ilk üçde bitirmiş fakat sonuçlar açıkladığında ilk beşde bile ismim olmadığımı görmüştüm 🙂
  Sonra son bir kez daha deyip Tamek’in yarışmasına katılıp aynı komedyayı yaşayınca artık hiç birşeye şaşırmıyorum ne yazık ki..
  Bu yarışma için ben de ailemden katılsana iteklemeleri aldım ama aynı şeyler olur gözüyle baktığım için katılmamıştım. Yazını okuduğumda haksız zolmadığımı bir kez daha anladım.

  İnsanlar neyin hırsını yaşıyor, prof. firmalar neyin peşinde anlamış değilim..

  Kim bilir belki bir gün gerçekten güzel ve özel olur her anlamda..

 • yasemin aslıhan babalık

  Adaşcım öncelikle tebrik ederim finale kalmış olman bile çok güzel, senin harika pastalarından yemiş biri olarak Zeynep’e hak verdim seni zorladığı için. Bu yarışmaya ben de istedim katılmayı aslında ama dediğin gibi kafamda sürekli öteledim durdum olmadı. Özsüt gibi bir firmanın böyle bir yanlışlık yapmış olması hiç hoş olmamış. Ama bence senin bu yazın harika olmuş. Sonuçta firmalar bloggerlardan hep olmulu değil arada da böyle olmusuz yönlendirici yapıcı eleştirilere açık olmalılar. Ellerine sağlık

 • Tülay Oral

  İlk üçe kalmamanın verdiği üzüntüyle yazmışsınız, haklı olduğunuz kısımlar olabilir ama bence siz de bu yazıyla kazananlara haksızlık etmişsiniz , mesela geçen sene sevgili Tijen Aktay 3. olmuştu …

  • Yasemin SÜMENGEN

   Beni tanıyor olsaydınız, birinci bile olsam aynı satırları yine de yazacağımı tahmin edebilirdiniz Tülay hanım 🙂 Zaten yazdıklarımı da biraz daha dikkatle okursanız benim asıl kızdığım noktanın kazanıp kazanmamaktan çok, olumsuz eleştirileri silmek ve yokmuş gibi davranmak olduğunu da görebilirdiniz.

   Bu arada konunun Tijen’le nasıl bir ilgisi var anlamadım? Ben zaten bu yazının özetinde profesyonel isimler ile amatörler aynı kefede değerlendirilmemeli, emek veren amatör isimlerin emekleri boşa gitmemeli diyorum. Bu bağlamda Tijen’i de bu seçimi de sonuna kadar destekliyorum zaten 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *