Etkinlik

Valonia Chocolate & Cafe’de Çikolata Dolu Bir Gün

Bu etkinliğe katıldığım günden beri hergün aklımdaydı bu yazıyı yazmak ama bir türlü denk gelmedi işte yine. Son zamanlarda sık sık bahane ettiğim gibi işler üst üste denk geldi, işlerden evde yapılmayanlar birikti derken yine ertelenen hep bizim yazı oldu. Evet bu ara haksızlık ediyorum biraz bloga, çok ihmal ediyorum hatta, ama düzene giren iş hayatım ile bu konunun da düzene gireceğini umuyorum artık.

Bu yazıyı yazmak için zaten yeterince geç kaldım bu yüzden sızlanmalarımı başka bir yazıya bırakıp son zamanlarda katıldığım en tatlı etkinliklerden birine geleyim ben hızlıca 🙂 Evet benim gibi iflah olmaz bir çikolata severin böyle bir etkinlik davetini görünce gözlerinin ışıldadığını ve daveti görür görmez evet dediğini tahmin edersiniz sanırım. Daveti görür görmez kabul ettim tamam ama işler yazmama izin vermediği gibi gitmeme de izin vermedi ilk seferde. Son anda çıkan bir toplantı sayesinde büyük bir üzüntüyle son dakikada katılamayacağımı bildirdim. Neyseki aynı gün İstanbul’daki hava şartları diğer arkadaşlarımın da katılımını engelleyince bir sonraki hafta bizim için bir tekrar yapılacağını duyunca abartısız havalara uçtum diyebilirim.

Ve sonunda etkinlik günü geldiğinde neyseki 2. sefer de herhangi bir aksilik olmadan varabildim Beşiktaş Ihlamur Caddesi üzerindeki Valonia Chocolate & Cafe’nin buram buram çikolata kokan sıcacık mekanına. Bir hafta rötorla sonunda yanımda sevgili arkadaşlarım, sıcak bir karşılama ve hoş bir sohbet ile başladık günümüze. Kahve ve makaron eşliğinde gerçekleştirdiğimiz kısa bir sohbetten sonra sıra geldi Valonia Çikolata’da yapılan el yapımı çikolataların yapıldığı atölye ile tanışmaya.

DSC_0029 DSC_0036

Kapıdan girer girmez bu dev çikolata şelalerini görünce sanırım şu an birçoğunuzun düşündüğü gibi hepimizin aklından aynı düşünce geçti evet! O akan sıcacık çikolataya ağzımızı dayayıp çikolataya doymak 🙂 Ama neyse ki tuttuk kendimizi, bir kaç hayalden sonra uslu uslu oturup ustamızı dinlemeye başladık. Bir yandan Atölye’nin Çikolata Ustası Erdoğan İnan’dan çikolata nasıl temperlenir, çikolata yaparken nelere dikkat edilir, hangi çikolata ile hangi lezzetler birleştirilir gibi tüyolar alırken bir yandan da özel olarak hazırlanan çikolataların tadına bakma fırsatı yakaladık.

DSC_0043 DSC_0063 DSC_0069

Biz sıcacık saleplerimiz eşliğinde çikolataların tadına bakarken, Erdoğan Usta showları ile birlikte bize Türk Kahvesi Dolgulu Nazar Boncuğu çikolata ve Tahin Pekmez Dolgulu Beyaz Çikolata hazırladı ve sonra teoride öğrendiğimiz bu bilgileri pratik ile pekiştirmek için mutfağı bize bıraktı. Tamam kabul ediyorum tezgahın arkasındayken çok basit görünen herşey sıra çikolata ile kucaklaşmaya gelince bizi biraz zorladı 🙂 hatta ustamızın uyarıları bizi biraz korkutup “bizim denememize gerek yok ya” falan dedirtti ama sonra çikolataya bulanınca aynı zamanda çok da eğlendirdi 🙂 Sevgili Aylin ve İnci ablanın hazırladığı fındık kreması dolgulu nefis çikolatalardan sonra biz de ortağım Zeynepim ile beyaz çikolatadan bu laleleri yaptık. Elbette ustamızdan biraz yardım aldık ama ilk deneme için o kadar da kötü değildik gerçekten yinede 🙂

DSC_0140 398503_372884842723292_317468914931552_1527515_567375163_n 420736_372883929390050_317468914931552_1527493_963561814_n

Ve sözü çok uzatmayıp sadede gelecek olursam, bu çikolatalar nefis görünüyor ben de almak istiyorum yada özel bir gün için özel bir çikolata yaptırmak istiyorum diyorsanız, birbirinden nefis çikolatalarının yanında aynı zamanda kafesinde birşeyler de atıştırabileceğiniz yada dostlarınızla keyifli bir sohbetin yanında birşeyler içebileceğiniz Beşiktaş’taki Valonia Chocolate Cafe’ye uğramanız yeterli. Özel çikolata fikri çok güzel ama ben kendi özel çikolatamı kendim yapmakk istiyorum diyorsanız ise şu an netleşmiş bir bilgi olmamasına rağmen çok yakında bu konuda mini workshoplar düzenlemek de gündemlerindeymiş..

Daha bu muhteşem gün için yazılabilecek daha çok şey var elbette ama şu albümdeki fotoğraflar sanırım sözlerimden daha çok şey anlatıcaktır sizlere diyip sizleri bol çikolatalı bir albüme davet ediyorum 🙂 ve bu çikolata dolu harika gün için Valonia Çikolata’ya, çikolata yapımının sırlarını püf noktalarını paylaştığı için Erdoğan Usta’ya ve konukseverlikleri için Binnur hanım ve  Pelit Finans ve Pazarlama Sorumlusu Burak beye bir kez daha teşekkür ediyorum.

valonia-el-yapimi-cikolata

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *