Cilt Bakımı

Her Kadın Guzeldir

Her kadın güzeldir, yeter ki kendisindeki güzellikleri ortaya çıkarabilsin…

İşte bu hepimizin bildiği ama önemsemediği sözden yola çıkarak, şimdi hayatımızda biraz farak yaratmak, kendimiz ile barışmak için ben de yeni öğrendiğim güzellik sırlarını sizlerle bu sayfada paylaşmak istiyorum. Peki bu yeni atıldığım eğlenceli eğitim sürecinde neler mi öğreniyorum? Elbette cilt bakımı, kusurları gizleme yolları, makyajın püf noktaları ama bunun yanında bir sürü de ilginizi çekecek bilgi.. Mesela o ilginç bilgilerden başlarsak paylaşımımıza; şimdi biz bazen mascara’ya rimel de diyoruz ya; Rimel aslında mascarayı ilk bulan markanın adıymış. Genelde ürünler ilk bulan firmanın ismiyle anılırlar ya bu da öyle olmuş işte zamanla..

Neyse bana enteresan gelen bu minik detayları bir kenara bırakalım ve cildimizi tanıyarak başlayalım ilk yazımıza 🙂

Hepimiz aşağı yukarı nasıl bir cilt yapısına sahip olduğumuzu biliyoruzdur aslında ama bu konuda artık eczanelerde sık sık karşımıza çıkan cilt analizlerinden yada daha profesyonel kişilerden bilgi alabiliriz. Çünkü cildimizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu bildikten sonra bakım yaparken seçeceğimiz yollarda buna göre değişicektir.

Cilt bakımı ve makyaj konusunda önümüzde çok uzun bir yol fakat bu konulara geçmeden önce tüm herkesin haftada bir kere yapması gereken çok basit ama çoğunlukla atladığımız bir adım vardır ki, cildimiz ölü derilerden kurtulsun, makyajımız daha düzgün, cildimiz daha canlı olsun. Evet bahsettiğimiz bu adım peeling.

Peeling’i hazır ürünler yada evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal malzemeler ile yapabilirsiniz. Çeşit çeşit kozmetik markalar yerine sizde benim gibi peeling malzemesini evde hazırlamayı seçerseniz işte size cilt tiplerinize göre uygulayabileceğiniz peeling önerileri.

DSC00128 Kuru Ciltler için; evde kullandığımız toz şekere bir miktar saf zeytinyağı yada aktarlardan alabileceğiniz kayısı yağı gibi aromatik yağlardan ekliyoruz. Yağ yerine gülsuyuda tercih edebilirsiniz.

Yağlı Ciltler için; ise deniz tuzu ile yağları karıştırıyoruz. (zeytinyağı yada aromatik yağlar). Yağlı ciltlerde gülsuyu kullanmıyoruz.

Peeling hazırlarken bir seferlik kullanım için 1 tatlı kaşığı tuz/şeker ve 1 tatlı kaşığı yağ yeterli olacaktır. Bu karışımı hazırladıktan sonra saçımızı bir bant ile topluyoruz ve üzerimize bir havlu yada önlük alıyoruz. Daha sonra elimiz ile karışımdan alıp yüzümüze hafif masaj hareketleri ile sürüyoruz. Peelingi yaparken göz altı bölgemizi hariç tutup yüzümüzün çukur kısımlarını yani burun kenarları, çene çukuru gibi bölümlerimizi daha uzun süre ovuyoruz. Fakat yüzümüzün çizilmemesi için haftada 1 kere ve 3 dakikadan faza yapmamaya özen gösteriyoruz.

İşlemimiz bittikten sonra yüzümüzü ılık suyla duruluyoruz. Çok sabun ile yıkamamaya özen gösterirseniz yağlar sayesinde cildiniz daha da yumuşayacaktır.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *