Kekler

Very Berry Muffin (Yabanmersinli Muffin)

Aslında kaç gündür yazmak istediğim bir tarif var ama ilk satıra bir türlü başlayamadığım için bir türlü sizinle buluşamamıştı bu yazı.

Şimdi havanın sevimsizliği benim dişim yüzünden yaşadığım keyifsizlik ile birleşince buradaki kelimelere sığındım yine. Hangi tarifi yazsam, neler anlatsam derdiyle uğraşırken şu ağzımdaki saçma uyuşukluk yok olur gider inşallah diye umuyorum.
Dişçiye gitmeyi seven var mıdır bilmiyorum ama benim aram pek iyi değil şahsen kendileri ile.. Ee sevmiyorum dediysem gitmiyorum değil elbette ama her seferinde büyük bir stres ile oturuyorum o koltuğa yine de.  Şimdi hal böyle olunca son kontrollerimden birinde dişçinin, “bu üst çenendeki 20’lik dişler gereksiz mikrop yaratıyor, hafiften de çürümeye başlıyor, sorun çıkarmadan çekelim onları.” dediğinde yaşadığım stresi tahmin edersiniz sanırım. En son ne zaman diş çektirdiğimi hatırlamıyorum. Belki ilkokuldayken bir tane. Ama nedense saçma bir korku peydah oldu içime. Bir de şu 20’lik dişler ile ilgili anlatılan efsanevi hikayeler sağolsun, diş çekimi 15 dakika sürecekse en az 15 gün sürdü bende stresi 🙂 Ama çok şükür çekildiler gitti. Bugün sonuncusu da çekilince stresi bitti de şu an sadece uyuşukluğu kaldı bende. Gerçi dişileri sevmememin bir nedeni de bu uyuşukluk ya. Dudaklarımdaki o histen hiç hoşlanmıyorum. Şimdi o hisse takılıp kalmayım, o arada hep yaptığım sonrasında çok pişman olduğum, dudak ısırma olayını yapmayım diye nefis bir Muffin tarifi vereyim diyorum 🙂 ne dersiniz?

DSC_8805-1

Bu tarif Starbucks’un Very Berry Muffinine olan hayranlığımız sonucu yapılan araştırmalar da ortaya çıktı. Starbucks’a her uğrayışımızda ki bu çok sık oluyor 🙂 kahvemize eşlik eden, mis gibi vanilya kokan ve puf puf olan bu muffinleri ben evde yapabilir miyim acaba diye niyetlenip bir süre arandım internette. Direk tarifin orajinalini bulamadım aslında ama bulduğum tarifleri birleştirip üzerlerinde biraz oynama sonucunda lezzet olarak yaklaştım sanki onlara. Tek bir sorun var, hala Strabucks’ta satılanlar gibi kabarmış yapamıyorum ama o da bir çeşit katkı maddesinden kaynaklanıyor olsa gerek diye düşünüyorum. Siz de bizim gibi Starbucks’ın bu çok berryli muffinlerini seviyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz 🙂

Aa ama bir de tarife geçmeden son bir şey daha söyleyeceğim. Hala takip etmiyorsanız belki görmemiş olabilirsiniz, Facebook Sayfamda minik bir hediye veriyorum. Katılmak çok basit. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz..

Malzemeler

  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1/4 su bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 tutam tuz
  • 1 su bardağı taze yada donmuş blueberry (yabanmersini)

*** Ben donmuş Yaban Mersini kullandım ve Makro Market’den aldım. Sanırım büyük Migros’larda da bulunabiliyor.

Muffinlerimizi hazırlamak için bir kapta yoğurt, yumurta, sıvı yağ ve vanilyayı çırpıyoruz.

Başka bir kapta ise şeker, un, kabartma tozu ve tuzu harmanlıyoruz. Bu karışımdan 1 yemek kaşığı yabanmersinlerini unlamak için ayırıyoruz. Kalan unlu karışımı yoğurtlu karışımımıza ekleyip homojen olana kadar bir spatula yardımı ile karıştırıyoruz.

Eğer donmuş yabanmersini kullanıcaksanız son ana kadar buzluktan çıkarmamalısınız. Kek karışımımız hazır olduğunda yabanmersinlerimizi buzluktan alıyoruz ve geniş bir kapta ayırdığımız un ile harmanlıyoruz. Yabanmersinlerinin her tarafı un ile kaplanınca kek karışımımıza ekleyip yine spatula yardımıyla çok hafif karıştırıyoruz.

Hazırladığımız hamuru muffin kağıdı yerleştirdiğimiz yada yağladığımız muffin kalıplarına paylaştırıp önceden ısıtılmış 190 C’de 20-25 dakika kadar pişiriyoruz.

DSC_8798-1

Afiyet olsun.

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *