Kurabiyeler

Kütük Kurabiye

Geçen yazımda uzun bir aradan sonra mutfağa girip birkaç tarif denediğimden bahsetmiştim ya.. Eh arayı fazla açmadan tarifleri sırayla vermek gerekli değil mi?

İşte o günde, günün ikinci tarifi bu leziz kurabiyelerdi. Yeni yıl yaklaştığı için ne zamandır aklımda yeni yıl için denenecekler listesi vardı. Yeniyıl tarifleri denince de “Kütük Pasta” akla gelen ilk tarifler arasında yer alınca, bu klasik pasta yerine “Kütük Kurabiye” fikri beni görür görmez etkiledi. Hep “Kütük Pasta” olacak değil ya bu seferde “Kütük Kurabiye” olsun deyip başladım tarif için hazırlıklara..

DSC_8672-1

Kurabiyeleri bir heves hazırladım. Zar zor soğumalarını bekleyip süsleme kısmına geldim. Sanırım ilk kez denediğim için kurabiyeler kadar hızla ilerleyemedim süsleme kısmında. Allahtan sayıca az kurabiyem vardı da saatler geçirmedim başında 🙂 İlk önce bıçakla sürmeye çalıştım beceremedim sosunu. Sonra en rahat kaşıkla sürdüğümü farkedip o kısmı atlattım. Üzerine atacağım çiziklere geldiğimde yine tarife uyup çatalla birkaç başarısız deneme yaptıktan sonra bu konuyu da kürdanla çözüp fotoğraf aşamasına gelebildim.

Fotoğraf kısmının uzunluğundan hiç bahsetmeyim ama sonunda bu kadar yorulduktan sonra artık bir tane yemeyi hakettim deyip attım bir tanesini ağzıma..
Ne yalan söyleyim 15 kurabiye için bu kadar uğraştıktan sonra sonunda görüntü beni tatmin etse de tadı konusunda büyük bir hayal kırıklığı içerisinde bitirdim geceyi. Neyseki bu hayal kırıklığım çok uzun sürmedi de bu tarif sizler ile buluştu. Çünkü ertesi gün işten gelip kendime bir kahve yapınca bir şans daha vereyim dedim kendisine. Ve o an da hayal kırıklığım ve beğenmediğim bir lezzet için harcadığım saatlerin pişmanlığı kurabiyelerin lezzetinde eridi gitti. Kurabiyeler bir gecede tekrar şekillenip sanki baştan pişirilmişti 🙂 Bu yüzden benim gibi görüntüsünden etkilenip denemeye karar verirseniz sakın bir gece beklemeden tadına bakmayın diyorum ve tarife geçiyorum…

Malzemeler (14-16 adet)

Kurabiyeler için

 • 125 gr (~1 su bardağından 1 parmak eksik) un
 • 50 gr (~1/2 su bardağı) kakao
 • 90 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 50 gr (~1/4 su bardağı) toz şeker
 • 1 çay kaşığı vanilya esansı
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 1/4 çay kaşığı tuz

Üste kaplamak için

 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı kaynar su
 • 125 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 300 gr pudra şekeri

Un, kakao ve tuzu bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. Bir bıçak ile tereyağını parça parça keserek karışıma ekliyoruz ve karışım pütürlü bir kıvama gelene dek karıştırıyoruz. Şeker ve vanilyayı ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Son olarak sütü ilave edip sert kıvamlı bir hamur elde ediyoruz.

Hazırladığımız hamuru 2 – 2,5 cm çapında rulo haline getirip streç film kaplayarak buzdolabında 30 dakika dinlendiriyoruz. Rulo hamurumuzu 3 parmak genişliğinde parçalara bölüp yağlı kağıt serdiğimiz bir fırın tepsisine diziyoruz. Önceden 200 C’ye ısıtılmış fırında 15-20 dakika kurabiyeler hafifçe sertleşene kadar pişiriyoruz.

Bu sırada üst kaplaması için; kakao ve suyu pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar karıştırıyoruz. Tereyağını krema kıvamına gelene kadar bir kapta çırpıyoruz. Üzerine pudra şekerini ve sulu kakoyu ekleyip pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar çırpmaya devam ediyoruz.

Hazırladığımı bu sosu fırından çıkıp soğumuş kurabiyelerin üzerine sürüyoruz. (Ben en rahat kaşıkla sürebildim.) Daha sonra bir kürdan yardımı ile üzerlerini çizerek ağaç kabuğu görünümü kazanmalarını sağlıyoruz.

Afiyet olsun.

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *