Etkinlik,  Salatalar

Komili – Hakiki Lezzet Atölyesi

Bu haftayı Ramazan yoğunluğu yüzünden yazılamayan etkinliklerin haftası ilan ediyorum. Hatta haftaya bunlardan birini yazarak başlarsam bu hafta hepsini bitiririm diye umut ederek çok eğlendiğim pek lezzetli şeyler pişirdiğim Komili Hakika Lezzet Atölyesi’ne geçiyorum.

Üzerinden oldukça zaman geçtiği için gününü şu an tam net hatırlamadığım bir akşam, bana göre yabancı olan Anadolu yakasına doğru yola çıktım. Eh artık İstanbul’da Avrupa yakasını çat pat biliyorum ama karşı konusunda hala acemi olduğum için gitmeden şu EKS Mutfak Atölyesi’nin Koşuyolundaki yeni yerine nasıl gidilir öğrendim. İstanbul’a göre oldukça kolay bir yolculuktan sonra benim bu yeni yerlerini ilk kez ziyaret ettiğim Şef Eyüp Kemal Sevinç’e ait olan etkinliğin gerçekleşeceği mekana ulaştım. Artık etkinlikler sayesinde sıkça birlikte olduğum tanıdık yüzler, güzel dostlar ile klasik hoş beş, bol kahkaha ve fotoğraf faslıyla başladı gecemiz.

DSC_6712-1 DSC_6718-1 DSC_6715-1

*** Etkiliğe ait diğer fotoğraflara göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye çalışmasına başlamadan ve bu çeşit çeşit zeytinyağları ile nefis bir menü pişirmeden önce Komili Özel Ürünler serisi ile tanıştık. Bu zamana kadar markette rastladığımda hepsi zeytinyağı işte diye baktığım Taş Baskı, Erken Hasat, Sızma gibi terimler bu mini zeytinyağı eğitimi sayesinde kafamda biraz şekillendi. Biz normalde yapılan tat testlerindeki gibi direk kafamıza dikip içmedik ama bu terimleri uzmanalrından hem dinledik hem de dinlediğimiz bilgileri uygulamaya geçirip ekmekleri banarak bir yandan da tadına baktık hepsinin.

Benim gibi hepsi zeytinyağı işte 🙂 deyip geçenlere anlatılanları kısaca özetlersem,

Taş Baskı; Taş baskı yöntemi kullanılarak ezilmesiyle elde edilen, yumuşak ve buruk lezzete sahip sızma zeytinyağı

Erken Hasat; Henüz olgunlaşmamış yeşil taneli zeytinlerin meyvemsi tat ve kokularının en yüksek olduğu dönemde dalından toplanıp sıkılmasıyla elde edilen, aromatik değerleri bakımından yoğun sızma zeytinyağı

Organik Sızma; Organik tarım yöntemleriyle özel olarak yetiştirilen zeytinlerden elde edilen, meyvemsiliği orta düzeyde sızma zeytinyağı

Komili 0,3; Özel olarak toplanan zeytinlerin hemen zeytinyağına dönüştürülmesi ile elde edilen ve çok az bulunan yoğun yeşil meyvemsi sızma zeytinyağı

Çekirdeksiz Sıkma; Özel olarak çekirdeği çıkarılmış zeytinlerden elde edilen, olgun zeytin tadıyla yumuşak sızma zeytinyağı

Cold Pressed ise; Özel olarak dalından toplanıp aynı gün içinde 27°’nin altında soğuk su kullanılarak sıkılan zeytinlerden elde edilen, eşsiz meyvemsi tat ve kokuya sahip dengeli sızma zeytinyağı imiş…

Zeytinyağları ile bu kadar haşır neşir olduktan sonra bunlarla bir menü pişirmemek olmazdı elbette.. Bu yüzden şişeleri kapıp mutfağa geçtik 🙂 Menümüzdeki isimler öyle havalıydı ki açıkçası ben davet mailinde isimleri okuduğumda allahım neler yapacağız böyle? bunlar yeniyor mu ki (tamam biraz abarttım 🙂 demiştim.

Çünkü menü; Komili Erken Hasat ile pişirilmiş Kırmızı Biberli Gambas eşliğinde Komili Organik ile lezzetlendirilmiş Maydanozlu Risotto; Hollandaise Sosu Komili 0,3 ile hazırlanan Komili Çekirdeksiz Sıkma ile Confi edilmiş Somon Bonfile; Komili Taş Baskı ile lezzetlendirilen Armutlu ve Cevizli Bebek Ispanak Salatası; Mango&Passion Fruit Sorbe Eşliğinde Komili Cold Pressed ile yapılmış Şeftalili Crumble şeklindeydi 🙂

Evet evet tüm bu yemekleri biz yaptık ama neyseki hazırlamaya başlayınca gördük ki yemekleri hazırlamak bu menüdeki isimleri okumaktan daha kolaydı 🙂 Eyüp ve Barış Şef’ten yeni yeni bilgiler öğrenirken elbette yine bu mutfak saatlerin geneline bol kahkaha hakimdi.

Ve son olarak öyelebilirim ki bu havalı menüdeki herşey çok lezzetliydi. Tüm bu menüyü önce pişirdik sonrada kocaman bir masada bol bol sohbet ile afiyetle yedik. Bu hafta hepsini yazacağım dedim ya işte o yazılarda herşeyin sırayla tarifini vermek istiyorum ama bugün bu etkinlik yazısını beni lezzetiyle en çok şaşırtan ve yapılışı en kolay, pek beğendiğim salata tarifiyle bitirmek istiyorum.

Bu notuda eklemeden geçemiyeceğim; Öyle tarifte sırayla bal, sirke, armut, ıspanak okuyup benim gibi ağız burun kıvrımayın sakın. Küçük bir miktarda olsa mutfağa gidip mutlaka deneyin sonra karar verin..

DSC_6757-1

Armutlu ve Cevizli Bebek Ispanak Salatası

Malzemeler

 • 1 paket bebek ıspanak
 • 2 adet sert armut
 • 1 domates
 • 2 yemek kaşığı Komili Taş Baskı Sızma Zeytinyağı
 • 4 yemek kaşığı balsamik sirke
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 1 çay bardağı ceviz içi
 • 1 çay bardağı rendelenmiş parmesan peyniri
 • Yarım limon suyu
 • Taze çekilmiş karabiber
 • Tuz

Bebek ıspanakları yıkayıp kuruluyoruz. Armutların kabuklarını soyup, çekirdeklerini çıkardıktan sonra kuşbaşı doğruyoruz. Zeytinyağı ve balsamik sirkeyi bir tavaya alıp, 2-3 dakika kaynatarak hafif suyunu çektiriyoruz. Armutları ve balı ekleyip yaklaşık 1 dakika çeviriyoruz ve ateşten alıyoruz.

Bu sırada salata kaselerine ıspanakları paylaştırıyoruz. Cevizleri iri parçalara ayırıp yapışmaz tavada kokusu çıkana dek kavuruyoruz. Bir kasede zeytinyağı, limon suyu, tuz ve taze çekilmiş karabiberi karıştırıp ıspanakların üzerine döküyoruz. Üzerine sirke ve bal ile lezzetlendirdiğimiz armutları da paylaştırıyoruz. Domatesi dörde kesip çekirdeklerini çıkardıktan sonra, küp küp doğrayıp salataya ilave ediyoruz. Ceviz ve parmesan peynirini serpiştirip, tavada kalan sosu da üzerlerinde gezdirip servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

*** Etkiliğe ait diğer fotoğraflara göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *