Adım Adım Fotoğraflı Tarifler,  Pratik Tarifler

Yağlı Turşu

Şimdi öncelikle baştan uyarıyım! Yazıyı okuyunca altı üstü bir biber turşusu nesini bu kadar abarttıyorsun demeyin 🙂 Genlerimde göçmenlik var bu yüzden biberi çok severim, eh turşunun hiçbir haline zaten hayır diyemem. Hele ikisi böyle kısa sürede bir araya gelince, biraz sonra bu turşu hakkında söyleceklerim az bile kalabilir ona göre :)) deyip geçelim hikayemize..

DSC_6561-1

Misssgibi Zerrin’im ile yüz yüze ilk tanıştığımız gündü sanırım. Sanki uzun yıllardır tanışıyormuşuz gibi içten sohbeti, güler yüzü, minik Ada faktörüne rağmen hazırladığı birbirinden leziz ikramları ve elbette Ada ile geçirilen pek eğlenceli saatler yetmezmiş gibi üzerine bir de eve dönerken elime bir kavanoz tutuşturdu. Veeee böylece “Yağlı Turşu” dedikleri bu nefis lezzet ile ilk görüşte aşkımızın başlamasına sebep oldu. Kavanoz 2.günün sonunda bomboştu ama lezzeti aklımdan hiç çıkmıyordu. Ama kavanozu veren kişi 🙂 bu turşusunun sadece şu ince biberler ile yapıldığı konusunda beni uyarmıştı bu yüzden öyle hemen gidip kendime yeni bir kavanoz hazırlayamıyordum. Önce o biberler bulunacak sonra hazırlanacaktı. Hemen sokağımızın dibindeki pazar artık kurulmuyordu ki gidip bulup hemen yapayım. Sayısız Sarıyer pazarına gitme planlarımda türlü işler yüzünden iptal olunca, o ara araya işler, başka denemeler girdi.

Evet aramıza mesafe girdi bu tarif ile ama aklımdan hiç çıkmadı. Sonunda bu hafta gezmek amaçlı gittiğim bir pazarda bu biberlere rastlayınca koca bir torba alınıp ilk deneme yapıldı.. Şimdi buyrun tarife..

Malzemeler

  • 1 kg ince sivri biber
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 10-12 diş sarımsak

Biberleri yıkayıp suyunu süzüyoruz.

Bir tencereye 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı sirke, 1 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı tuzu koyup biberlerin bir kısmını ekliyoruz. Biberler sararana kadar bu karışımın içerisinde haşlıyoruz ve haşlanan biberleri süzerek bir kenara alıyoruz. Tüm biberleri haşlayana kadar devam ediyoruz.

DSC_6521 DSC_6526

Tüm bibeler haşlandıktan sonra, tüm bibebeleri tekrar tencereye alıyoruz. 10-12 diş sarımsağı soyup ince ince doğruyoruz ve tencereye ekleyip 1-2 dakika daha kaynatıyoruz. Ocağın altını kapatıp soğuyana kadar bekliyoruz. Soğuduktan sonra turşumuzu suyuyla birlikte kavanoza doldurup dilediğimiz zaman tüketiyoruz.

DSC_6564-1

Afiyet olsun.

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *