Adım Adım Fotoğraflı Tarifler,  Börekler

Tavuklu Rulo Börek

Bugün de yazmazsam yine araya önce haftasonu girecek, sonra pazartesi sendromu gelecek 🙂 ve yine yazıların arası uzadıkça uzayacak. Bu yüzden her ne kadar şu nefis tatlının görüntüsü çok güzel olsa da onu ana ekranda çok fazla bekletmeyip bugün lezzetli ve pratik bir börek ile devam edelim ben yazmaya değil mi?

Böreğin yapılış kısmı alışık olduğumuz böreklere göre biraz değişik olduğu için her aşamasını fotoğraflamaya çalıştım. Ama bir kez denedikten sonra bu ne kadar da pratikmiş deyip, çay saatlerinizden akşam menünüze kadar her öğün için hazırlayacağınıza eminim.

DSC_3171

Malzemeler

  • 1 adet bütün tavuk
  • 2-3 adet soğan
  • 3-4 yemek kaşığı sıvıyağ
  • Karabiber, Kırmızı toz ve pul biber, Biberiye, Köri, Kekik, Tuz
  • 3 adet yufka
  • 1 çay bardağı sıvıyağ + 1 çay bardağı erimiş tereyağı
  • 2-3 su bardağı tavuk suyu
  • Üzeri için 1 yumurta

Bir adet tavuğu haşlıyoruz.  Tavuğumuz haşlandıktan sonra suyunu süzüp etlerini ince ince didikliyoruz. (Sadece göğüste kullanabilirsiniz fakat bütün tavuğu haşlayıp but ve göğüs etini birlikte kullandığınızda çok daha lezzetli oluyor.) Bu sırada soğanların büyüklüğüne göre 2 yada 3 adet soğanı yemeklik doğrayıp, sıvıyağda soğanlar ölene kadar soteliyoruz. Soğanları tavuklara ekliyoruz. Sevdiğimiz baharatlar ve tuz ile tatlandırıyoruz. (Baharatların miktarını ve çeşidini tavuğu tadarak damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz fakat özellikle biberiye ve köri çok yakışıyor diyebilirim.) Tüm hepsini iyice karıştırıp böreğimizin iç malzemesini hazırlamış oluyoruz.

Böreğimizin içini hazırladıktan sonra tereyağını bir tavada eritip sıvıyağ ile karıştırıyoruz. (Sadece tereyağ kullandığınızda çok daha lezzetli oluyor ama kalorisi biraz artıyor 🙂

Büyük fırın tepsimizi yağlayıp ilk yufkamızı kenarları dışarıda kalacak şekilde tepsiye yayıyoruz. Yufkanın tamamını (kenarlardan sarkan kısımlar dahil) sıvıyağ tereyağı karışımı ile yağlayıp üzerine ikinci yufkamızı seriyoruz. 2. yufkamızın üzerini de tamamen yağlayıp son yufkamızı seriyoruz ve onuda yağlıyoruz.

DSC_3413 DSC_3415

3 yufkamızı üst üste serip aralarını tamamen yağladıktan sonra kenarlardan sarkan kısımları sırayla içeri doğru katlıyoruz. Böylece tam tepsi boyutunda bir dikdörtgen oluşturmuş oluyoruz.

DSC_3418 DSC_3422 DSC_3423

Üzerine katladığımız kısımlarıda yağlayıp tepsiyi fırına atıyoruz ve 170 C’de üzeri iyice kızarana kadar pişiriyoruz. Böreğimiz fırından çıkarır çıkarmaz üzerine ayırdığımız tavuk suyundan bir kepçe yardımıyla döküyoruz. Yufkalar iyice ıslanıp yumuşayana kadar göz kararı olarak dökeceğiniz tavuk suyu miktarını ayarlayabilirsiniz. Böreğimizi tekrar pişireceğimiz için biraz fazla dökmenizin ve yufkaların tüm suyu çekmemesinin bir önemi yok.

DSC_3425 DSC_3427 DSC_3429

Yufkalarımızı iyice ıslatıp yumuşattıktan sonra hazırladığımız harcı bolca tüm tepsinin üzerine yayıyoruz. Ve bir ucundan başlayarak böreğimizi rulo haline getiriyoruz. (Sıcak sıcak sarmanız gerektiği için bu kısımda elinizi yakmamaya dikkat etmelisiniz.)

DSC_3416 DSC_3432 DSC_3433

Böreğimizi tam bir rulo haline getirdikten sonra, bir kasede yumurtayı çırpıyoruz ve üzerine sürüyoruz.

DSC_3438 DSC_3440

Bundan sonra böreğimizi tekrar fırına atıp üzeri iyice kızarana kadar tekrar pişiriyoruz ve fırından çıkardıktan sonra keskin bir bıçak ile dilimleyerek sıcak sıcak servis ediyoruz.

*** Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.

Afiyet olsun.

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *