Etkinlik

Philips Airfryer ile Lezzetli Saatler

Bu aralar yazacaklarım konusunda öyle gerilerdeyim ki, yazdıklarımı yaptıklarımın hızına bir türlü yetiştiremiyorum.

Neredeyse bir ay oldu sanırım bu yazacağım etkinliğe katılalı ama ben ancak vakit bulabiliyorum. Etkinliğin arkasından önce İspanya sonra İzmir derken ara açıldı. O arada bari ürünü deneyim sizlerle denediklerimi paylaşayım derken, bir de bu ürün ile bir Osmanlı tarifi pişirmem istenince ne yapsam diye düşünüp dururken bir baktım ki bir ay geçmiş.

DSC_3446

Bir ay önce Bersay İletişim’den Onur bey’in daveti ile akşam vakti düşmüştüm Taksim yollarına. Bu davetten uzun zaman önce hiç yağsız hava ile kızartma reklamlarını görüp “yok artık daha neler” dediğim bir ürün olduğu için de meraklıydım açıkçası. Ayrıca birde tanıdıklarımda görüp beğendiğim ActiFry’ı almak için mutfakta yer açmaya çalıştığım günlere denk gelince her ikisini de denemiş olur ona göre karar veririm diyerek daha da heveslendim.

Ve etkinlik günü erkenden sevgili ortağım Zeynep’im ve adaşım ile buluşup kahve keyfinin ardından etkinliğin düzenleneceği The House Atelier’e varmıştık.. Önce House Cafe’nin lezzetli ikramları eşliğinde Aifrfry’ın özelliklerini dinleyip

DSC_3458-1 DSC_3473-1

sonra Mutfak Koçu Gülhan Kara ile birlikte mutfağa ürünü denemeye geçtik. Gülhan hanım bizim için patlıcan közleyip, salata yaparken bizde bizi bekleyen köfteleri yoğurmaya başladık.

DSC_3487 DSC_3449

Fesleğenli Sarımsaklı Köfte’den Parmesanlı’ya kadar her grubun değişik bir çeşit yoğurduğu köfte macerası elbette bol kahkahalı geçti ama zor olsada sonunda köfteler şekillenip Airfryer’a girdi 🙂

DSC_3498 DSC_3499

Köfteleri şekillendirdikten sonra Airfryer’ın sepetine hiç yağ eklemeden yerleştirdik. Airfryer’ı 200 C’ye ayarlayıp süresini de 15 dakika olarak belirledik. 10 dakika sonra sepeti açıp köfteleri şöyle bir salladık ve 5 dakika daha pişirmeye devam ettik. Sonuç olarak tüm köfteler birbirinden lezizdi ama fesleğenli olanlar benim favorimdi.

DSC_3508

Peki neymiş bu Airfryer, nasıl çalışırmış ne işe yararmış diye soracak olursanız ayrıntılı bilgiyi buradan alabileceğiniz gibi kısaca özel vantilatör, ısıtıcı ve hava akımı düzenleyiciden oluşan kombinasyon sayesinde yiyecekleri, hızlı ve kolay bir yolla pişirebilen firitoz ve fırın arası birşey diyebiliriz sanırım kendisine.

Ve şimdi gelelim Airfryer hakkındaki benim yorumlarıma; benim etkinlik sonunda ürün hakkındaki düşüncelerim henüz net değildi. Sonuçta köfte kendisi yağlı bir lezzet olduğu için hiç yağ eklemeden de pişmesi normaldi. Ama Actifry’da olduğu gibi köfteleri kızartmak için dondurmak gerekmemesi ve parçalayıp şekillerini bozmaması hoşuma gitmişti. Ama Actifry’da ki dönen mekanizma sayesinde yapılabilen et, tavuk sote tarzı yemeklerin bunda yapılamıyor olması da benim için bir eksiydi. Orada denediğimiz patateslerde dondurulmuş patates olduğu için ve bu ürünler önceden biraz pişirilmiş olduğu için bunların lezzeti de yorum yapmak için yeterli değildi. Bu yüzden kafamda soru işaretleri ile dönmüştüm etkinlikten. Ama birkaç sonra kapı çalıp ürün elime ulaşınca daha çok deneme yapma fırsatı buldum üzerinde..

İlk önce elbette hepimizin sevgilisi ama kalorisi yüzünden dikkat etmek zorunda kaldığımız patatesler ile başladım.

Ürünün adı Airfryer olduğuna ve sadece havayla kızarttığı iddia edildiğine göre ilk turumuzdaki patatesler tamamen yağsızdı. Sonuç; evet patatesler kızardı ama tat olarak ne yazık ki pek sevimsizdi. Yine de hiç yasğız patates yiyorum daha ne olsun derseniz tadı yenmeyecek gibi değildi.

İkinci turumuzda soyup doğradığım patatesleri sepete koymadan önce 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile karıştırdım ve sonuç bir öncekine göre çok daha iyiydi. Hele yanına sarımsaklı yoğurt ve domates sos ile oldukça iyi oldu diyebilirim. Bu ilk 2 denemeden benim çıkardığım sonuç ise evet yağsız kızartma yapabiliyor ama tadı elbette yağda kızarmış gibi lezzetli olmuyor oldu. Bu yüzden ayda bir yerim yağda kızarmışını yerim diye düşünerek patates kızartma işini eledim ben şimdilik.

Sonra sırada benim çok sevdiğim kabak vardı. Patates konusundaki deneyimimden sonra kabakları direk 1 yemek kaşığı yağ ile karıştırarak kızarttım ve bundan gerçekten memnun kaldım diyebilirim. Lezzetleri oldukça iyiydi ve fırında pişmiş ile kızarmış arasında bir tatları vardı.

Kabaktaki bu başarıdan sonra bizi patlıcan ile zorlu bir sınav bekliyordu. Daha önce actifry’da patlıcan yapılamadığını duyduğum için bunu özellikle denemek istemiştim. Çok yapmaya cesaret edemeyerek 1 tane patlıcanı yine 1 yemek kaşığı yağ ile karıştırıp attım sepete. Ne yazıkki patlıcan kabak kadar başarılı olmadı. Çok kızarttıklarım kurudu. Az kızarttıklarımda tam pişmedi. Ama illa yağsız patlıcan kızartması yiyeceğim diyenler için şöyle bir çözüm buldum ben kendimce. Patlıcanları biraz Airfryer’da kızartıp domates sosunun içerisinde biraz pişirdim. Böylece domates soslu patlıcan kızartması yaptım denebilir. Ama yine uyarmadan geçemeyeceğim yağda kızarmış patlıcan lezzeti beklemeyin kendisinden elbette.

Kızartma denilince son denemem elbette biber ile oldu. Ve biber yaptığım kızartma çeşitleri arasında en başarılısıydı diyebilirim. Gerçekten hiç yağ eklemeden biberleri kızarttım ve tadına da bayıldım.

Eee bu ürünlerle kızartma dışında başka şeyler yapmadım mı peki? yaptım elbette ama onlarda başka yazılara kalsın değil mi? 🙂

One Comment

  • zeynep

    ortağım,
    ay resimlere bakarken bile mutlu oluyorum:)ne keyifli bir gündü:)en yakın zamanda bi kokoreç keyfi daha yapsak keşke:))
    çok öperim seni çoook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *