Etkinlik,  Hamur İşleri

Nutella Kavanozunun Dibine Düştük!

Geçen haftalarda tam herşeyi ayarlamış İzmir’e gitmeyi planlarken bir mail geldi.. Mailin daha konu kısmında “Nutella” ile… başlayan başlığı gördüğümde yüzümde kocaman bir gülümseme belirdi. Sonra etkinlik tarihini görünce gülümsemenin yarısı silindi ama bu seferde gözüm etkinliğin MSA’da yapıldığına ilişti. Bir yanda Nutella ve MSA bir yanda İzmir “ama bu büyük haksızlık” diyerek kalakaldım 🙂 İzmir’e gidişimi bir gün erkene çekip, dönüşü de bir gün erkene alarak sonunda süper bir çözüm yaratmayı başardım. Son anda planlarımı değiştirdiğim için uçak bulamayınca gece otobüs ile İzmir’den gelip sabah direk etkinliğe gittim ve diyetten önce son gün mantığıyla resmen nutella kavanozuna daldım diyebilirim.

DSC_5869 DSC_5978

Peki bu etkinliğe katılmak için İzmir planımı değiştirip geldim ama yazma kısmına neden bir türlü geçemedim derseniz. Çünkü önce tatil, üzerine İzmir’de anne evinde 4 gün ve bir de bunlara Nutella etkinliği eklenince tartıya çıkmaya korkar oldum. Etkinliğin ertesi günü uzun zamandır okuduğum Dukan diyetine başladım. Diyet yaparken bol bol çikolata içeren bu yazıyı yazmak da tam bir işkence olduğundan sürekli erteledim 🙂 Ama neyse artık diyette zorlu günleri geride bıraktım. O yüzden bu lezzetli tarifleri yazıp tam da çoocukların tatile girdiği şu günlerde harika kahvaltı önerilerinde bulunabilirim.

Etkinlik ile ilgili pek birşey anlatmıyorum hemen şefimiz Erdal Yaman eşliğinde hazırladığımız tariflere geçiyorum. Çünkü şurada olan fotoğraflardan ne kadar eğlendiğimizi anlayacağınızı düşünüyorum. Hele Nutella’dan bahsetme gereği bile duymuyorum çünkü Nutella’yı sevmeyen birini düşünemiyorum 🙂 Sanırım tüm dünyada benimle aynı şekilde düşünüyor ki,  ilk defa 1942 yılında Ferrero’nun kurucusu pasta ustası Mr.Pietro Ferrero tarafından yaratılan Nutella şu anda dünya genelinde yılda 600 milyon kavanoz satıyormuş.

Ben günün her saati kaşık kaşık yiyebilme kapasitesine sahip olduğum için belki de herkesi kendim gibi görüyorum. Hiç sanmıyorum ama ne dersiniz, var mıdır Nutella sevmiyorum diyen? Eğer öyle birisi varsa ona bile Nutella’yı sevdirecek, sevenlerine ise daha da çok Nutella yedirecek ilk tarifimize geliyorum şimdi.

DSC_5875

NUTELLALI PİTA EKMEĞİ

Malzemeler

  • 500 gr un
  • 30 gr tereyağı (oda sıcaklığı)
  • 150 gr yoğurt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı soda
  • 200 ml süt (~1 su bardağı)
  • 500 gr Nutella

Öncelikle tereyağı, yoğurt, tuz, kabartma tozu, soda ve sütü karıştırıyoruz. Üzerine azar azar un ilave ederek yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğuruyoruz. Hamuru eşit 10 parçaya bölüp yumruktan biraz küçük yuvarlaklar yapıp üzerini örtüyoruz ve mayalanana kadar bekliyoruz.

Her bir hamuru tek tek merdane ile açıp içerisine Nutella’yı sürüyoruz ve ortadan ikiye katlıyoruz. Uçlarına elimiz ile yada çatalla bastırıyoruz.

Hazırladığımız ekmeklerin her iki yüzünü sırayla kısık ateşte bir tavada pişirip sıcak olarak servis ediyoruz.

DSC_5924

Afiyet olsun.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *