Davet Sofraları

Brunchtayız – Bölüm 5 :)

Facebookta her 15 günde bir fotoğraflarını yayınlıyorum ama burada bahsetmek nasip olmamıştı bir süredir yaptığımız Brunch günümüzden.. Evet evet yanlış duymadınız, bildiğiniz gün yapıyorum 🙂 Ben bile inanamadım ya başlarken, yapıyoruz valla. İlginç bir grup bir araya geldik bu gün için. Bloglar sayesinde tanışıp 1 kez görüşen 3 arkadaş yanımıza arkadaşlarımızı ekleyip 7 kişilik çok eğlenceli, çok keyifli bir grup yarattık. Bu grubun 2 üyesi Halkalı, 2 üyesi Sarıyer, 2 üyesi Mecidiyeköy, 1 üyesi de Acıbadem’de oturuyor olunca saatlerin nasıl geçtiğini anlamadığımız bu ortamı düzenli olarak toplayabilmek için gün yapalım dedik. Böylece buluşmalarımız düzene girer, hepimizin türlü dertler peşinde koştuğu bu hayat koşuşturmacasında 2 haftada bir, bir günümüzü birbirimize ayırmış oluruz dedik. Ve herşey kurallara uygun olsun diye önce bir meblağ belirledik sonra sırayı belirlemek için çekiliş düzenledik 🙂 ve ilk haftaya start verdik..

Yeni tarifler denemek farklı lezzetler sunmak bahane, sohbet şahane olunca her hafta birbirinden keyifli sofralarla geçti ve sıra bana geldi. İzmir’e gitmeden önce bir sürü aksiliğe rağmen yine çok eğlendik. Bol bol sohbet ve kahkaha eşliğinde bir de bu lezzetlerden yedik 🙂

DSC_5623-1

Peki neler vardı derseniz sofrada, soframız hem bruch sofrası olduğu için hem de çıkan aksilikler yüzünden benim hazırlanacak çok az zamanım kaldığı için Peynir Tabağı, Zeytin Tabağı, Domates-Salatalık ve Yeşillik Tabağı soframızın ilk lezzetleriydi.

DSC_5594-1 DSC_5606-1 DSC_5587-1

Eh sofrada peynir, zeytin olunca ev yapımı ekmekler kaçınılmaz oldu. Tarifine buradan ulaşabileceğiniz Çiçek Ekmeklere, her ne kadar sofraya getirmeyi unutmuş olsamda Çeşnili Tereyağı eşlik etti. Ben bu sofrayı hazırladığımda hafiften sıcaklar başladığı için yazın vazgeçilmezi Naneli Limonata’da sofrada ilk sırada yerini alan lezzetlerdendi.

DSC_5722-2 DSC_5585-1 DSC_5586-1

Dedik ya bu sofranın teması Brunchtı diye, eh kahvaltı denilince biz göçmenlerin vazgeçilmez yiyeceği tarifi burada olan Çökelekli Biber olmasa olmazdı. Tam mevsiminde olduğumuz ve genel olarak herkesin sevdiği bir lezzet olduğu için tarifine buradan ulaşabileceğiniz Yoğurt Soslu Semizotlu Patates Salatası vardı. Ve karşı komşum Kadriye Teyzenin sıcak sıcak hazırlayıp getirdiği tarifi ise şurada olan Zeytin Ezmeli Kaşarlı Açmalar sofranın favori tuzlu tarifleri arasındaydı.

DSC_5593-1 DSC_5597-1 DSC_5599-1

Tuzlularda buraya kadar olan kısım riske girmediğim, daha önce denediğim tariflerdi. Ama yeni lezzetler olmadan olur mu? Dergide gördüğümden beri uzun zamandır aklımda olan Salamlı Rulo Krep sonunda denendi ve yiyen herkesten geçer not aldı diyebilirim. (Tarif için buraya) Tuzlu tariflerde son olarak ise kahvaltıların vazgeçilmez tadı Sigara Böreği ile daha önce çok duyduğum ama benim ilk kez denediğim ve herkesin çok beğendiği Avcı Börekleri vardı menüde. (Tarife buradan ulaşabilirsiniz.)

DSC_5601-1 DSC_5610-1

Tuzlular konusunda fazla risk almamış olsam da tatlı menüsü tamamen ilk kez denediğim tariflerden oluşuyordu. Oldukça enteresan bir tarifi olan ve tarifine buradan ulaşabileceğiniz Kahveli Cupcakeler ve İspanya’dan taşıdığım Dulce De Leche ile hazırladığım Dulce De Lecheli Cheesecake benim gibi çikolata fanatikleri için hazırlandı 🙂 Tarife buradan ulaşabilirsiniz.

DSC_5633-1 DSC_5650-1

Çikolata severler için bunları hazırladıktan sonra, bu aylarda her yer mis gibi kokusuyla tazecik çilekler ile doluyken meyveli lezzetler sevenleri unutmak olmazdı. Menümüzde ben tatlımı meyveli alırım diyenler için tarifi burada olan Çilekli Charlotte vardı. Misssgibi Zerrin’im de her zamanki gibi çok leziz ve orjinal bir tarif olan ve buradan ulaşabilceğiniz  Muhallebili Tost Ekmeği Tatlısını getirince şerbetli tatlı sevenleri de memnun ederek tatlı menümüzü de kapatmış olduk 🙂

DSC_5649-1 DSC_5640-1

Uzun uzun yollardan erkenden yollara düşüp geldikleri için, şen kahkahaları keyifli sohbetleri ile soframızı şenlendirdikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum gün arkadaşlarıma 🙂

Bir gün, gün yapacağımı ve bu kadar keyif alacağımı rüyamda görsem inanmazdım.. Ne çok ilk yaşattı bu blog bana, ne güzel dostluklar kattı hayatıma. :))

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *