Gezi Yazıları

Prag – Prague – Praha (2)

Bugünlerde havalar tam bahar havası olmasa da yaklaşan yaz haififten hissedilmekte.. Eh yaz demek de biz kadınlar için kışın kalın kıyafetlerin altına sakladığımız kiloları vermek demek oluyor herşeyden önce 🙂 Bu yüzden son günlerde ardına ardına yayınladığım kalorili yiyecekler yüzünden hafif sitem dolu yorumlar alıyorum sizlerden. Bende bugünler de hafiften diyet moduna girdiğim için bana kızmayın diye şu an yazılmayı bekleyen bir sürü sofrayı bekletip bu haftaya bir gezi yazısı ile başlayım dedim..

3 günlük prag gezimizin ilk yazısında şurada Cumhurbaşlanlığı Sarayı önündeki harika Prag manzarasında kalmıştık. Daha bahsettiğim anlattığım gibi biz yürümeye yukarlardan başladığımız için sarayın hemen yanındaki aşağı doğru uzanan merdivenlerden şehrin merkezine doğru yürümeye devam ettik.

DSC_0134-1 DSC_0144-1

*** Kale yanından Charles köprüsüne inen merdivenler

Kıvrılarak inen yollar güzel manzaralar, şirin kafeler ve harika bir mimari işliğinde bizi ünlü Karl (Charles) Köprüsüne getirdi. 516 m uzunluğunda, 10 m genişliğindeki köprünün iki ucunda birer kule ve köprünün üstünde 30 tane heykel varmış. Kral Charles köprüsü geceleri Orta Çağ’ın sessizliği ile tanınıyormuş fakat gündüz ressamlar, kiosk sahipleri ve diğer iş yapanlar, köprüyü geçen sayısız turistin dikkatini çekmek için yarışıyor.

DSC_0149-1 DSC_0203-1

*** Charles köprüsüne inen yollar ve Charles Köprüsü

Gece ayrı gündüz ayrı güzel manzaraya sahip bu köprü 1841 yılına kadar Eski Kasaba’yı Prag Şatosu’na ve bitişik alanlara bağlantı sağlayan en önemli köprüymüş.

DSC_0216-1 DSC_0245-1

*** Charles köprüsü üzerinden gece Prag manzarası

Köprüyü geçtikten sonra yemekten önce son durağımız elbette Prag denilince herkesin aklına ilk gelen, her saat başı kalabalık bir turist grubunu başına toplayan Astronomik Saat Kulesiydi. Burada çanların çalmasıyla saat kulesindeki iki pencere açılıyor ve İsa’nın 12 havarisi geçiyor pencerenin önünden. Ve tüm turistler yaklaşık 20 saniyelik bu anı görüntülemek için bekliyor.

DSC_0261-1 DSC_0276-1

*** Prag Astronomik Saat Kulesi

Saatin bir de ilginç bir öyküsü var aslında ama onu daha sonraki yazılara saklayıp şimdi daha önce bahsettiğim uçakta yanımızdaki Prag’da okuyan kızdan öğrenip akşam yemeği için gittiğimiz süper restauranta geçmek istiyorum.

Sanırım dünyada daha bir çok ülkede olan bir Brezilya et restaurantıydı ilk akşam için gittiğimiz mekan. Yiyebildiğin kadar ye mantığıyla servis yapan bu restaurantta ne yazık ki yiyeceklerin büyüsüne kapılıp pek fotoğraf çekmemişim 🙁

Ama ilk girişte kocaman bir açık büfe karşılıyor sizi. Yuvarlak bir barın etrafı çeşit çeşit salata, meze ve deniz ürünü ile dolu. Hatta ortada duran birkaç aşçıda sürekli taze sushiler hazırlıyor servise. Bu bardan dilediğinizi seçip dilediğiniz kadar kez doldurabiliyorsunuz tabağınızı 🙂 Ama masaya oturur oturmaz etrafta sürekli ellerinde kocaman şişlerdeki etlerle gezen garsonlar sizin ikinci turu yapmanıza pek fırsat vermiyorlar. Bizim döner misali fakat yatay olarak pişirilen tavuktan, ördeğe kadar neredeyse 20-30 çeşit et ve deniz ürünü bu garsonlar tarafından sırayla masanıza geliyor. Garson etin ne olduğunu söyleyip isteyip istemediğinizi soruyor. Eğer isterseniz size kocaman bir dilim kesip gidiyor. Eğer istemezseniz ise üzülüyorlar 🙂

PC040231-1 PC040230-1

Dilediğiniz her çeşit eti nefis Prag biraları ile denedikten sonra tatlı olarak ise yine şişte pişirilen ve çok lezzetli olan ananas dilimleri geliyor.

brazil-rodizio

Fiks menü içerisinde açık büfe ve etler yer alıyor, içecekleriniz extra hesaplanıyor.

Pragda para birimi olarak Kron geçtiği için ve kron hesabı karışık olduğu için şu an kişi başı nekadar ödediğimizi net hatırlamıyorum fakat çıktığımızda İstanbul’dan sonra oldukça ucuz olduğunu konuştuğumuzu hatırlıyorum.

Yolunuz düşerde sizde uğramak isterseniz resturantın adı ve adresi:

Restaurant Ambiente Brasileiro
Prague 1, U Radnice 8/13, Phone: 224 234 474

Bu harika yemekten sonra ilk gece için son durağımız ise Saat Kulesinin yanında Noel için kurulmuş olan panayır yeriydi. Gecenin ilerleyen saatleri olmasına rağmen çok kalabalık olan meydan kocaman bir Noel ağacı ve sayısız ışık ile rengarenk olmuştu.

DSC_0280-1 DSC_0284-1

*** Prag Eski Şehir Meydanı Noel Panayırı

Kurulan panayır bol bol hediyelik eşya dükkanı, sıcak şarap ve atıştırmalık yiyecekler ile doluydu. Sanırım soğuktan olsa gerek önü en kalabalık yerlede sıcak şarap satan mekanlardı..

DSC_0288-1 DSC_0304-1

*** Prag Eski Şehir Meydanı Noel Panayırı

Prag’da hava okadar erken kararıyor ki gece bitmek bilmemiş ve tüm fotoğrafları gece çekmişim gibi görünüyor ama sonraki yazı da Prag’a bir de gündüz gözüyle bakacağız 🙂

Fotoğrafların kalanına buradan ulaşabilirsiniz.

One Comment

  • ilkay

    prag anılarım canlandı, en kısa zamanda tekrar gitmek istediğimi farkettim. Ben bir iş toplantısı nedeni ile gittiğim için yalnız gezmiştim sokaklarını, metronun katları bile değişik gelmişti ozaman bana a durağında in 2 kat aşağı in b metrosuna bin 🙂 eğlenceli ve büyüleyici bir şehir gerçekten

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *