Etkinlik

İglo ile Pratik Lezzetler

Bu etkinliğe katılmam aylar sürdü ama yazmam okadar sürmesin mümkünse diyerek bugün eğlenceli bir etkinlikten bahsetmek istiyorum 🙂

Her ay, türlü nedenden sevgili Tijenimin nazik davetini hiç istemeyerek red etmek zorunda kalsam da sonunda geçen hafta Pazartesi düştüm yollara. Toplantıdan çıkıp İstanbul trafiğinde karşıya geçmeye çalışırken her ne kadar biraz geç kalmış olsamda sonunda vardım, aylardır bir türlü gidemediğim şu Hobimle Mutluyum Lezzet Okuluna..

Tanıdık gülen yüzler karşıladı beni. Hızlıca bir merhaba, menüye göz gezdirme, bir bardak kahve ve etrafta birkaç ufak fotoğrafın ardından başladık dersimize.

DSC_2753-1 DSC_2770

Dersin ilk adımı, benim teoride çok iyi olduğum ama pratikte hep çuvalladığım 🙂 bıçak nasıl tutulur? sebzeler nasıl doğranır idi. Ve her zamanki gibi yine pratik kısmı çok iyi geçmedi 🙂

DSC_2760 1

Sebzeleri doğradık çünkü, menümüzün ilk tarifi Mısırlı Akdeniz Salatası idi. Salatayı hazırlarken hem sebze doğramayı hemde salatalar için sos hazırlamanın püf noktalarını öğrendik.

Misal neymiş bu püf noktalar derseniz,

* Salata sosu hazırlarken sosa koyacağımız her 1 birim limon (ekşi) için 4 birim zeytinyağı koymak gerekiyormuş. Yani 1 yemek kaşığı limon için, 4 yemek kaşığı zeytinyağı eklemek gerekiyormuş.

* Ayrıca salata sosuna zeytinyağını en son eklemek ve zeytinyağını eklemeden önce karışımı çırparak havalandırmak gerekiyormuş. Böylece oluşan hava kabarcıkları sayesinde zeytinyağı sosa daha iyi karışıyormuş.

DSC_2766 DSC_2836

Salatadan sonra sırada benim tüm tencereye talip olduğum inanılmaz lezzetli Hardal Soslu Karidesli Makarna vardı menüde. Bunun hakkında çok ayrıntı vermek istemiyorum çünkü en yakın zamanda evde tekrar deneyip sizlerle tarifini paylaşmak istiyorum.

DSC_2788 DSC_2842

Makarnadan sonra artık birşey yiyemem derken bu sefer sırada İglo’nun SteamFresh sebzeleri ve kendi torbasında kendi suyunda, kendi sosunda haşlanan Akdeniz Levreği vardı tabaklarda. Ben 2 dakikada hazır olan sebzelere bayıldım fakat daha önce denediğim ama yazmaya bir türlü fırsat bulamadığım bu balıkların sosundaki defne yaprağı aroması, benim kendisiyle aram pek iyi olmadığı için bana baskın geldi.

DSC_2851 DSC_2857

Eh bu kadar leziz yiyecekler bir tatlı ile son bulmasa olmazdı elbette 🙂  Bu gece kalori hesabı yapmayalım bari diyerek bir de üzerine Portakallı Çikolata Soslu Milföyler hazırladık.

Milföylerin hazırlık aşaması bir hayli eğlenceli geçti. Şefimizin yaptığı şekli çok beğenince hepimiz bir heves konuya giriştik. Ama bu sefer bıçak tutmak kadar başarısız değildik 🙂 Biraz zorlanarak olsa da bizim yaptıklarımızda fena olmadı..

DSC_2797 DSC_2798
2 DSC_2807

Tabii biz güzel görünsün diye milföyleri delmeyi reddedince bizimkiler piştikten sonra inanılmaz kabardı ve şekilleri hafiften kaydı 🙂 Ama üzerlerine bolca çikolata dökerek kamufle ettik onları.

DSC_2848 DSC_2860 DSC_2862

Eh bu kadar yedik içtikten sonra bir de diploma aldık. Bu diploma ile bu günün sonuna yakışır bir şekilde “Mutlu Aşçı” olduk.

Ben yapma konusunda olmasa da yeme konusunda büyük bir başarı gerçekleştirerek hakettim bu diplomayı 🙂

4 3

Ve son olarak, bu eğlenceli saatler için öncelikle aylardır ertelememe rağmen her seferinde beni unutmayıp davet eden Tijen’e, böyle güzel bir etkinliğe ön ayak olan İglo’ya ve elbette bu etkinlik için bize kapılarını açan Hobimle Mutluyum Lezzet Okuluna bir kez daha çok çok teşekkürler 🙂

One Comment

 • Tijen AKTAY

  Yasemincim ne kadar keyifli bir anlatım, yazı olmuş. Ellerine, kalemine sağlık:)
  Bu kursun en sevdiğim yani çok keyifli ve sıcak bir ortamın olması hem hobi hemde değil. Herkese hitap ediyor.
  Kurusumuzda İGLO ürünleri ile biribirnden lezzetli yemekler yedik. Hem yedik hem yaptık hemde çooook eğlendik.
  Kursumuza katıldığın için çok teşekkür ederim. Her zaman bekleriz canım. Ne zaman istersen:)))
  Kucak dolusu sevgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *