Etkinlik,  Günlük

Etkinlikler, Markalar ve Bloggerlar..

Aslında bilgisayarın başına bir etkinlik yazısı yazmak için oturdum. Ama sonra bu yazıdan önce, etkinlikler hakkında düşüncelerimi, katıldığım etkinlilere bakış açımı ve bir süredir neden etkinlik yazısı yazmadığımı açıklamak istedim sizlere. Öncelikle açıkça belirtmeliyim ki bu yazıyı yazarken ki amacım kesinlikle son zamanlarda çokça tartışılan, herkesin uzmanı olduğu sosyal medya konusunda ahkam kesmek değil. Benimkisi sadece benim görüşlerimi ve bakış açımı anlatan satırlardan ibaret olacak.

Networking Benim yıllar önce çeşitli konularda yazan blogları okumaya başlamamdaki en büyük nedenlerden biri, yeni tarifleri kendi evlerinde denemiş insanların ağızlarından öğrenmenin yanında; bilmediğim ürünleri, deneyenlerin ve tarafsız görüşlerin ağzından öğrenmekti. Sonra herkesi geride bırakıp İstanbul’a gelince yeni arkadaşlıklar kazanmak, yeni yüzler tanımak, hiç tanımadığım insanlar ile bir dünya paylaşmak için ben de yazmaya başladım. Önce tarifler ile başladım, sonra yanına her gün yeni yeni konular geldi. Bazen aklımdan geçenler, bazen gittiğim bir restaurant, kimi zaman deneyip sevdiğim bir ürün buluştu sizlerle bu satırlarda.  Türkiye’de internet kullanımı arttıkça, okuyucularda arttı, yazanlarda.. O sırada ajanslarda, markalarda kaçırmak istemedi elbette buradaki cevheri. Markaların reklam kampanyalarında bloggerlarla yapılan etkinlikler ve onların yazıları gitgide daha önemli bir hale geldi.

İlk başlarda hiç tereddüt etmeden bende kabul ediyordum gelen bu etkinlik davetlerini. Sonuçta bu etkinliklerde yeni yüzler tanımak, gerçekten güzel dostluklara temel atmak, yazılarından tanıdığım kişilerle yüzyüze konuşma fırsatı buluyordum. Ayrıca bazen sevdiğim ve kullandığım bir markanın, bazende tanımadığım markaların kullanıcısıyla yeni bululuşacak ürünlerini deneme şansı buluyordum. Markaların ürünlerini kendi ağızlarından dinliyor, heyecanlarına ortak oluyordum. Böylece bende henüz bu yeni ürünleri denememiş olanlarla yada denemekte kararsız olanlarla kendimce olumlu ve olumsuz yönlerini paylaşmaya çalışıyordum. Böyle bakıyordum etkinliklere ve herkesin böyle baktığını düşünüyordum.

social_media Fakat son zamanlarda etkinliklerde yaşadığım birkaç tatsız olay sonrasında katılmak konusunda hevesimi yitirdim. Çünkü birkaç markanın bloggerları ucuz reklam aracı olarak görmesi, birkaç ürün verip dilediğini yazdırabileceğini düşünmesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Hatta bir kaç etkinlik sonrasında ise yazı yazmak konusunda ve dahası ne yazacağım konusunda zorlanmak beni bu konulardan tamamen uzaklaştırmıştı. Benim zaman ayırıp, bazen uzun yollara katlanıp gittiğim etkinliklerde, etkinlik sahiplerinin sadece katılmış olmak için orada olması, sadece hakkında yazı yazılsın, tüm markalar yapıyor bizde yapalım, geri kalmayalım mantığıyla özensiz işlere imza atması beni durup düşünmeye itti. Çünkü markaların böyle düşünmesinde böyle davranmasında kesinlikle biz bloggerların suçu da az değildi. Üzülerek söylüyorum ki kendisine gönderilen her ürünü göklere taşıyanlarımız az değil. Bu yüzden bir süredir ya katılmadım ya da içimden bir türlü yazmak gelmediği için yazmadım hiç etkinlikler hakkında.

Fakat son günlerde biraz düşününce bu kararımın saçma olduğuna karar verdim. Prensip olarak hiçbir ürün hakkında yazmayıp hiçbir etkinliğe katılmamayı son günlerde ciddi ciddi düşünüyordum fakat bu seferde benim blogları okumaya ve bu blogu yazmaya başlamamdaki amaçtan uzaklaştığımı farkettim.

Ve ayrıca bu kötü örneklerin yanında bazı markalar da var ki bu mecrayı ve bloggerların görüşlerini gerçekten önemsiyor. Markalarına, ürünlerine inanıyor. Ucuz reklam için değil, bu inançlarını paylaşmak için bloggerlar ile bir araya geliyor ve olumlu olumsuz her türlü eleştiriye açık oluyor. Ürünlerini gözleri parlayarak anlattılarında sizlerde onlardaki heyecanı duyduğunuzda, işte o zaman hiç denemediğiniz kulanmadığınız ürünler hakındakki bile ön yargılarınız yıkılıyor. Hem markaya hem ürüne bir şans verip sıfırdan başlıyorsunuz.

Bu yüzden eğer burada yer alıcaksam ve yazı yazacaksam tarafsız olmaya devam etmeliyim dedim. Yeni ürünler denemeli, bu ürünler hakkındaki hem olumlu hem olumsuz görüşlerimi sizlerle paylaşmalıyım. Hatta artık hoşlanmadığım kısımlarda susmak yada yazmamak yerine bunları da sizlerle paylaşmalıyım.  Çünkü yazmamak ve susmakta bir çeşit ikiyüzlülük aslında.

Şimdi bunları burada dile getiriyorum. Çünkü yeni bir ürün hakkında yazı yazarken hem benim kafamda hem sizlerin kafasında soru işareti olmasın istiyorum. Ayrıca sana şu ürünü gönderelim, seni bu etkinliğe davet edelim ama sende bunu yazmak zorundasın diyen markalara peşin peşin ben yokum demek istiyorum. Bugüne kadar kullandığım ürünler hakkında her ne kadar tarafsız ve olumsuzlukları ile birlikte yazmaya çalışmış olsamda; etkinlik konusunda kendime yeni bir sayfa açıp, bende hatalarımdan ders alıp ilerleyerek bundan sonra daha da tarafsız olarak ve olumsuzluklar karşısında bunları daha açık belirterek yazacağımı söylemek istiyorum.

9 Comments

 • senem

  ne kadar haklısınız uzuan zamandır bende bir takım olaylardan ciddi ciddi sıkılmaya başladım . benim derdim sponsor firmalarla deyil. henüz daha öyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. benim derdim ben evde bukadar vakşt geçiriyorum ve sitemin domainni almak ve artık bende sponsor geliri ile bu işi daha profesyonel yapmak istiyorum. ve kşime danışsam ağızlarını bıçak açmıyor. kimse sen bişey kazan istemiyor. sakın falancanın bloguna dokunma arama deniliyor. Biz birbirbirimize yapıyoruz ne yapacaksak.bende sitemi geliştirmek ne bileyim en azında daha kaliteli bir fotoğraf makinası almak istiyorum. Ama bunlarda para ile sanki suç işliyorum bunları istiyorum diye .İki parça un geliyor başka arkadaşımıza vay onu nasıl aldı. Bu nasıl aç gözlülüktür bunlarda var örnek olarak. Siteniz çok güzel tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim. kayboldum gezeeken resmen En iyisi izlediğim bloglara alıp sonra devam edeyim gezmeye 🙂

 • Aylin

  Yasemincim yazdıklarında çok haklısın.Bende ilk başlarda abartmıyorum atlaya zıplaya yeni insanlar tanımak için gittiğim etkinlikten bir kaç gün sonra ajanstan hatta sevdiğim düzenleyen arkadaşlardan bile e hadi yaz ee link ver ee şunuda yaz diye emrivakiler gelince artık çok seçici olmaya karar verdim.Ben bile bloğumu açalı 1 sene olmadan bunlardan sıkıldıysam seni anlamamam imkansız!

  Ancak katılsamda bloğumda küçücük yer vermeyi aa mutlaka alın kullanın süper gibi kelimelerden kaçıp gerçekten içime sinmediyse birşeyler,gittik güzel bir gündü ürünü uzun zaman kullandıktan sonra fikrimi paylaşacağım gibi yazılar yazmayı uygun buldum.

  Amma yazdım :)görüşrüz

 • pelin

  Yasemin bende blogumu açalı sanırım 4 seneye yakın oldu.Bende ilk 2 sene aynen senin yazdıklarını düşünüyordum.Sonra düşündümde o kocaman markaların zaten binlerce reklam kampanyası,yüzlerce yatırımı var.Biz bloggerlerı farklı yere koyan insanlar olduğunu da görüyorum.Bu yüzden arada sırada bende etkiliklere katılırım oldum.
  Ama zaten her etkinliğe her davete katılacak kadar bol zamanım yok.Mecburen bazen seçim yapmak zorunda kalıyorum.Birde bu işten para kazanmadığım için daha rahatım.. Seçme şansım var.. Hem ailemin zamanından çok çalmıyorum hem de sevdiğim dostların yanında olup yeni bir çok şey öğreniyorum.

  Bu güzel yazın içinde yüreğine sağlık.

  Sevgiler.

 • ceylan

  ben bununla ilgili bir itirazda bulunmuştum..bizim sohbet mubahabbet için toplanacağımız günü dala vereyle kendilerine reklam aracı olarak kullananlara sesimi çıkardığım için topa tuttular beni hatta önceden tanıdığım sevdiğim üç arkadaşım beni sildi sırf bu yüzden………kullanılmayı sevmiyorum..ben içimden gelirse yorumumu yaparım gelmezse yapmam bukadar basit..size katılıyorum kesinlikle…

 • Kendimce

  Yazdıklarınıza içtenlikle katılıyorum.Seçici olmak her zaman iyidir.Etkinlikler insanlar tarafından ürünü tanıtmanın yanında kendini gösterip ön plana çıkmak gibi de görülebiliyor.
  Samimi ve dürüst olmak her zaman iyidir.
  Sevgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *