Gezi Yazıları

İtalya Anıları – Roma-5

Roma’da değil 4 gün 4 hafta kalsam gezmek görmek istediklerimi bitirebilirmiyim bilmiyorum ama günlerimiz kısa olduğu için San Pietro ve Vatikan’ı gördükten sonra görülecek yerler listesini bir kenara bırakıp sıra biraz da şehrin ruhunu yaşayabilmek için sokaklarda salınmaya gelmişti. Yol bizi kendiliğinden Tiber nehrinin kenarına ve üzerindeki 20 köprüden biri olan Sant’Angelo (Melekler) köprüsüne getirdi.

IMG_7431 IMG_7425

Bu köprü Bernini ve öğrencilerin melek heykelleri ile süslü ve köprünün bir ucu neredeyse şehrin her yerinden görülebilen Castel Sant’Angelo (Melekler Kalesi) nin girişi. Bizim vaktimiz olmadığı için dolaşamadığımız bu kale, bir geçit ile Vatikan’a bağlanıyormuş ve tehlikeli durumlar papa’nın sığınağı oluyormuş.

IMG_7340

Biz bir süre Tibet nehrinin kenarında yürüyüp bu köprüde hayran hayran melek heykellerini seyrettikten sonra metroyla Piazza del Popolo’ya gittik. Tam ortasındaki dikilitaş ve kuzeyinde Santa Maria del Popolo Kilisesi bulunan bu meydanın güneyinde ise ikiz 2 kilise daha var.

IMG_7484 IMG_7474

Ayrıca vaktiniz varsa yine bu meydanın doğusundaki Pincio Bahçelerinden şehrin güzel manzarasını izlemek mümkünmüş fakat biz ne yazıkki bunu da yapamadık.

IMG_7466 IMG_7482

Bu meydana açılan birçok sokak mevcut. Fakat bunlardan bir tanesi Roma’nın en işlek caddesi ve aynı zamanda Roma’nın en pahalı alışveriş semtinin kalbi olan Via del Corso. Bu civarda Prada’dan Gucci’ye, Valentino’dan Bulgari’ye, Furla’dan Dolce e Gabbana’ya tüm ünlü markaları görmek mümkün ama alışveriş edebilirmisiniz bilmiyorum 🙂 Zaman zaman çok büyük indirimler olduğu söylensede o fiyatların indirimli halinin ne olduğunu merak etmedim değil doğrusu.

IMG_7490 IMG_7494

Roma’daki son günümüzde şehir dışındaki bir outlet’e gitmeyi planlıdığımız için bu mağazalar bize çok hitap etmedi ama ara sokaklardan birinde market görünce hemen atladık.

IMG_7505 IMG_7506 IMG_7507
IMG_7511 IMG_7509 IMG_7510

Farklı neler var diye şöyle bir bakındık ama alışveriş kısmını yine otelin yakınlarında bulduğumuz yerel bir markete sakladık.

Yemekten önceki son durağımız ise gittiğimiz hiçbir şehirde es geçmeden ziyaret ettiğimiz Hard Rock cafe idi..

IMG_7547 IMG_7538

Hard Rock cafe’de birşeyler içip geleneksel hatıralık tişört alışverişmizi tamamladıktan sonra artık acıkmıştık. Yine İspanyol merdivenlerinin yakınlarında (Piazza Di Spagna) bir yerlerde gözümüze kestirdiğimiz bir restaurantda pizzalarımızı sipariş ettik 🙂

IMG_7572

Bu kadar pizzaya o bir hafta sonunda nasıl kilo almadan döndük hala bilmiyorum 🙂

2 Comments

  • pelin

    Yasemincim yazılarını şimdi okudum,ne güzel bir gezi olmuş.Her kare ayrı ayrı güzel.. Çocukları bırakıp eşimle gitsem ne güzel olurdu.. Pizza fotoğrafları şahane;) afiyetler olsun.. Bir kere giden mutlaka bir daha gidiyormuş,inşallah gerçek olur ..

    Kocaman Sevgiler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *