Davet Sofraları

Hoşgeldin 2011 Sofrası ve Menüsü

Bir yılı daha geride bıraktık, yeni bir yıla daha heyecanla, umutla, hayallerle sarıldık.

Ve ben başladığı gibi öyle koşuşturmacayla bitirdim ki 2010’u, sizlerin yeni yılını henüz kutlamadığımı bile ancak farkettim diyebilirim. Anlıyacağınız biraz geriden giderek başladım ben bu yıla ve bu yılın işlerine. Aslında yılın son 2 gününü yeni yılda başlayacağım işlerin hazırlığı ve hoşgeldin 2011 menüsünün hazırlıklarıyla geçirdim. Sonrasında ise normalde 30 Aralıkta bitmesi gereken ama bu benim koşuşturmam sayesinde bugüne kadar uzayan yeniyıl etkinliğimizin tariflerini bitirebildim. Bu yüzden herşeyi biraz geriden takip ettim. Ama işte sonunda sıra geldi bizim evde o gecenin menüsüne.

Fakat öncesinde yine unutmadan, biraz geç kalmış olsamda herkese mutlu yıllar dilemek istiyorum. Tüm dileklerimizin gerçek olduğu, hayallerimize ulaştığımuz, huzurlu ve sevdiklerimizle mutlu bir yıl diliyorum hepimize…

Şimdi ise gelelim yeni yıl soframızın ve menümüzün ayrıntılarına..

DSC_1584

Bu yıl, yılın son gününün Cuma’ya denk gelmesi ve tatilin olmaması bizim bir yerlere kaçmamızı engelledi. Tatil olarak bir yerlere gitmeyince, yeniyıla bir rastarurantta kalabalık ve gürültü içerisinde, sandalye üzerinde girmeyi sevmediğim için de bizim partimiz evdeydi. Eh ben de bu yıl evde olunca İstanbul’da tanıdığımız zaten sayılı olan arkadaşlarımızı çağırır mis gibi evimizde eğleniriz diye düşündüm ve günler öncesinden arayıp herkese haber verdim.

Fakat süpriz bir iş gelişmesinin toplantısı yılın son gününe denk gelince ve akşama gelecek sayısı son ana kadar belli olmayan misafirler olunca hafif panik olmadım değil. Bu yüzden ilk kez denemeyi planladığım bir sürü tarifi es geçip, daha pratik ve daha önce denediğim lezzetler seçmeye özen gösterdim. Neler yapacağımla ilgili kaba taslak bir liste yapıp alışveriş işini hallettim öncelikle. Zeytinyağlıları hazırlayıp bir gece bekletmek lezzetlerinin oturmasını sağladığı için ve son günün büyük bir kısmı toplantıda geçeceği için zeytinyağlıları ve pastayı bir gece önceden hazırlayıp büyük ölçüde zaman kazanmış oldum.

Sabahtan gittiğim toplantı bitip ben eve geldiğimde saat neredeyse 3’tü. Öncelikle sofrayı hazırlamakla başladım herşeye…

DSC_1500 DSC_1504

Soframızın ana teması maviydi. Çokça çeşit olduğu için oldukça sade bir süsleme kullandım. Masanın ortasında Boyner’den aldığım bir mumluk vardı ve adını bilmediğim ama heryıl bu zamanlar çokça satılan bu kırmızı tohumlu ve yeşil yapraklı yılbaşı ile özdeşlemiş çiçekler soframıza bir renk katmak ve yeniyıl havası sağlamak için eklendi.

Soframızın geri kalanı ise basit ve pratik meze, zeytinyağlı çeşitleri ile doluydu. Peki sofrada neler vardı derseniz..

1-) Patlıcanlarını bir gece önceden kızartıp, ertesi günü sosunu eklediğim Şakşuka.

2-) Bir gece önceden pişirdiğim Zeytinyağlı Pırasa.

3-) Ve yine bir gece önceden pişirdiğim Zeytinyağlı Barbunya sofrada ilk yerini alan çeşitlerimdendi.

DSC_1509 DSC_1517 DSC_1613

sonrasında ise sıra, artık o gün hazırlamam gereken yoğurtlu mezelere geldi. Yoğurtlu mezelerden de benim favorilerim vardı sofrada.

4-) Yoğurtlu Közlenmiş Patlıcan Salatası

5-) Havuç Tarator

6-) Yoğurtlu Cevizli Kabak Salatası

DSC_1527 DSC_1619 DSC_1532

son yoğurtlu mezemiz 7-) Salatalık üzerinde Haydari ise çok basit olmasına rağmen tek lokmalık sunumu sayesinde sofranın en favori ve en çabuk tükenen tariflerinden biri oldu.

DSC_1552

Bunların yanı sıra masamızda yine bir önceden hazırlayıp pişirdiğim Antep yöresinin meşhur lezzeti 😎 Kuru Patlıcan Dolması vardı. (Ben ilk kez yaptığım için içlerini biraz fazla doldurmuşum ama lezzeti süperdi.) Ve fotoğraflarda yer almayan trafiğe takıldıkları için masaya biraz geç ulaşan Rakıbe Teyze’nin 9-) Zeytinyağlı Biber Dolmaları’da vardı. Salatalarımızın sonuncusu 10-) Patetes Salatası ise arkadaşlarımızdan ve misafirlerimizden Kıvanç’a aitti 🙂

DSC_1595 DSC_1624

Mezelerden sonra bu kadar yemek ile ekmek yenmez diye düşünerek masada 4 çeşit Börek vardı. Böreklerin hepsini bir gece önceden sarıp, yemeğe yakın bir zamanda pişirdim. Gül Böreklerini fırında pişirdim. Sigara Börekleri ve Muska Böreklerini is kızartarak servis ettim.

11-) Ispanaklı Gül Böreği

12-) Patlıcanlı Gül Böreği

13-) Sigara Böreği

14-) Peynirli Muska Böreği

DSC_1602 DSC_1616 DSC_1606

Masamızın başlangıç tarifleri arasında yer alan son lezzet ise şişte servis ettiğim 15-) Köfte ve Patateslerdi.

DSC_1625 DSC_1626

Bunların yanına sıra ana yemek olarak ne yazıkki fotoğraflayamadığım 16-) Yoğurt Kaplı Baharatlı Tavuk ve Pilav vardı.

DSC_1570

Ve son olarak tatlımız yılbaşının geleneksel lezzeti Muzlu Kütük Pasta idi.

*** Tüm tarifleri bu hafta içinde tek tek ekleyip liklerini buraya dahil etmeye çalışacağım 🙂

11 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *