Börekler,  Pratik Tarifler

Akordiyon Börek

Geçtiğimiz haftayı öyle hasta geçirdim ki uzun zamandır böyle yattığımı hatırlamıyorum. Önceleri ben grip olup yatmam, hem zaten yapılacak çok işim var yatmaya vaktim yok diyerek sevgili virüslerle inatlaşsamda sonunda yine onlar kazandı. Tuz-Biber Dergisinin Şubat ayı konuk yazarı olarak neredeyse 1 ay önce söz verdiğim tarifleri, sürekli daha çok var, nasılsa yaparım diyerek son ana bıraktığım için başlangıçtaki inatlaşmalarımda payları büyük oldu. Yanımda koca bir bardak Ihlamur ve Supradyn Energy ile mutfakta sürünerek tarifleri tamamlamaya çalışırken bu seferde Evlilik Yıldönümümüz geldi. Yaptığımız tüm planlar hastalığım yüzünden rafa kalkınca bende son bir güç ile Tuz-Biber dergisinin son tarifini yaklaşan Sevgililer gününe ve böyle özel günlere yakışır bir pasta tarifi ile değiştirip bir taşla iki kuş vurdum 🙂 ve o günden sonra pes edip gözümü açamadan yattım.

Günlerdir sesim sedam çıkmayınca, arada gözümü açabilmişken uzun zaman önce karşı komşum Kadriye Teyzenin masası için hazırladığımız ve uzun zamandır yazılmayı bekleyen bu pratik börek tarifi ile sessizliğimi bozayım dedim.

DSC_0523

O gün menüde Üç Renkli Börek, Peynirli Kruasan, Kremalı Ay Kurabiye, Akordiyon Börek, Kısır ve Ispanaklı Pasta vardı.

AKORDİYON BÖREK

DSC_0519

Malzemeler

  • 3-4 adet yufka
  • 1 su bardağı beyaz peynir (lor peyniri)
  • 1/4 demet maydanoz
  • Dilerseniz dereotu

Üzeri için

  • 1 su bardağı yoğurt
  • 2 adet yumurta

Böreğimizin içini hazırlamak için maydanoz ve dilerseniz dereotunu ince ince kıyıyoruz. Kıydığımız yeşillikleri beyaz peynir ile karıştırıyoruz.

Yufkaları ortadan ikiye kesiyoruz ve her bir yarım dairenin orta kısmına peynirli harçtan serpiştiriyoruz. Yufkların önce üst kısmını sonra alt kısmını peynirli harcı kapatacak şekilde ve yufkamızın genişliği 10 cm kalacak şekilde üst üste katlıyoruz.

DSC_0485 DSC_0487

10 cm genişliğinde uzun bir rulo haline gelen yufkamızın iki ucundan tutup akordiyon gibi büzerek yufklarımızı önceden hafif yağlanmış tepsimize diziyoruz.

DSC_0488 DSC_0489
DSC_0491 DSC_0497

Böreği fırına atıp üzeri hafif kızarıncaya kadar 180 C’de 15-20 dakika pişiriyoruz.

Bu sırada üzeri için 1 su bardağı yoğurt ile iki adet yumurtayı iyice çırpıyoruz. Üzeri hafif kızaran böreğimizi fırından çıkarıp bu karışımı üzerine sürerek paylaştırıyoruz. Böreğimizi tekrar fırında atıp üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun.

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *