Mezeler,  Pratik Tarifler,  YeniYıl Tarifleri

Yoğurtlu Kırmızı Biber Sarma

Yeni yıla sayılı günler kalmışken sizlerin tarflerinin yanında bende sevdiğim mezeleri paylaşayım istiyorum. Yapımı pratik ama sunumu şık bu lezzetleri ben sık sık yapıyorum. Hem lezzetleri hem sunumlarıyla sevdiğim bu tarifler, aniden bir sofra hazırlamam gerektiğinde yada çok çeşit yapmak istediğimde benim hayyatımı kurtarıyor diyebilirim 🙂 İşte onlardan ilki bildiğimiz közlenmiş kırmızı biber ve sarımsaklı yoğurdun sadece şık bir şekilde sunulmuş hali..

DSC_0372

Malzemeler

  • 6 adet közlenmiş kırmızı biber
  • 2 adet közlenmiş patlıcan
  • 4-5 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 2 diş sarımsak
  • Tuz
  • 6 adet taze soğan sapı

Eğer zamanınız varsa patlıcanları ve biberleri evde közleyebilirsiniz fakat ben özellikle zamandan tasarruf etmem gereken zamanlarda hazır satılan konserve ürünleri kullanmayı tercih ediyorum.

Öncelikle sarımsakları tuz ile dövüp yoğurt ile karıştırıyoruz. Közlenmiş patlıcanları ince ince kıyıp sarımsaklı yoğurda ekliyoruz.

Taze soğan saplarını sıcak suda 1-2 dakika haşlayıp yumuşamalarını sağlıyoruz.

Közlenmiş biberleri tek bir tarafından keserek üçgen haline getiriyoruz. Üçgenin ince tarafına 1 yemek kaşığı patlıcanlı yoğurdumuzdan koyup rulo şeklinde sarıyoruz.

Hazırladığımız biber rulolarını taze soğan sapları ile bağlayıp, ince kıyılmış dereotu serperek servis ediyoruz.
Not: Eğer konserve patlıcan ve biber kullanıcaksanız, kullanmadan önce yoğurdu sulandırmamaları için yağlarını iyice süzdürmelisiniz. Ayrıca yoğurdunuz sulandıysa, biberleri sarmadan önce daha kolay sarmak için dilerseniz yoğurdu bir süre buzlukta tutup sertleşmesini sağlayabilirsiniz.

Afiyet olsun.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *