Tatlılar,  YeniYıl Tarifleri

Çilek Şerbetli İrmik Helvası / Çağla Acar

İrmik helvasını kim sevmez ki? Geceleri aniden bastıran tatlı krizlerimin en sevdiğim kaçamağıdır benim. Hiç üşenmem aklıma düşünce, ne zaman olursa olsun yapar yerim 🙂

Ama benim klasik bir tarifim vardır annemden öğrendiğim, ya tutturamazsam korkusuyla hiç değiştirmem onu. Kimi zaman dondurmalı kimi zaman çikolatalı tariflere özenir sonra vazgeçer yine bildiğimi pişiririm.

Ama Çağla hanımın paylaştığı mis gibi kokusu olduğunu tahmin ettiğim bu çilek şerbetli lezzeti daha önce hiç görmemiştim ve duymamıştım. Bu yüzden en kısa zamanda bu tarifi denemek şart oldu bence. Siz ne dersiniz yeniyıl akşamınızı bu tarifteki eşsiz çilek kokusuyla süslemeye?

irmikhelvasi

Malzemeler

  • 50 gr. margarin
  • 25 gr. tereyağı
  • 1 su bardağı irmik

Şerbeti için

  • 250 gr. çilek
  • 3 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı şeker

Yapılışı
Öncelikle şerbeti için çilekleri kaynatıyoruz ve kaynayıp rengini verdikten sonra çilekli suyumuzu süzüyoruz elde ettiğimiz çilekli suya şeker ilave edip iyice eriyene kadar karıştırıyoruz.
Daha sonra yağı eritiyoruz, içine irmiği ilave ediyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. İrmik koyu renk alınca içerisine çilek şerbetini ilave ediyoruz. Kıvama gelince ocaktan alıp, 5 dakika dinlenmeye bırakıyoruz.
Daha sonra servis tabağına alınır, çilek ile süslenir ve servis etmeye hazır hale getirilir.
Afiyet Olsun.
Çağla ACAR

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *