Börekler,  Kahvaltılıklar,  Pratik Tarifler

17.gün: 5 dakikada Peynirli Gözleme

Ben yazacak zaman bulup ne yazacağımı düşünürken, baktım ki sahur vakti yaklaşmış. O zaman aradaki açığı, eksik günleri tamamlayacağımız tariflerden biri 5 dakikada hazırlayabileceğiniz bir gözleme olsun dedim. Haftasonu kahvaltılarında bizim evin en sevilen lezzetlerinden biri olan bu gözleme; siz çayı demleyene kadar hazırlanıp sofraya gelmesiyle ve ilk lokmada lezzetiyle eminim ki sizin evinde favorileri arasında yer alacak.

DSC_0410-1

Malzemeler

  • 2 adet yufka
  • Beyaz peynir + Kaşar peyniri
  • Tuz
  • Pulbiber
  • Dilerseniz maydanoz yada dereotu
  • Tereyağı

Gözlememizin harcı için elimizle ufaladağımız beyaz peynir ve rendelediğimiz kaşar peynirini karıştırıyoruz. Eğer seviyorsak içerisine maydanoz ve dereotu doğrayıp tuz ve pulbiber ile lezzetlendiriyoruz.

Yufkayı açıp ortasında tavamıza sığacak kadar kare bir alana, peynirli karışımı yayıyoruz. Yufkayı resimde görüldüğü gibi önce ilk kenarını peyniri kapatacak şekilde sonra tam karşısında kalan kısımı üzerine kapatarak katlamaya başlıyoruz.

DSC_0378 DSC_0383

Sağ ve solda kalan uçlardan birini daha önceki kenarların üzerine katladıktan sonra, gözlememizi ters çevirip son kenarıda ters tarafa katlayarak bir kare oluşturuyoruz.

DSC_0385 DSC_0387

Tavamızı biraz terayağı ile yağladıktan sonra gözlememizi koyuyoruz. Bu sırada üzerine de tereyağı sürüp, altı hafif kızardıktan sonra çeviriyoruz. Her iki tarafıda kızardıktan sonra bir tabağa alıp, hafif yumuşaması için üzerini 5 dakika kadar başka bir tabak ile örterek dinlendiriyoruz. Daha sonra dilimleyerek servis edebiliriz.

Afiyet olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *