Gezi Yazıları

İtalya Anıları-Pisa

Pisa1 Uzun bir ara oldu, üzerinden uzun zaman geçti son İtalya yazısından beri ama İtalya anılarımızla devam ediyorum.

İtalya’daki 3. günümüzde Montecatini bölgesinde kalıyorduk. Ve Tura göre bu günü serbest zaman olarak değerlendirilebilir yada düzenlenen ekstra turlar ile Pisa ve Siena turlarına kişi başı 100 Euro gibi bir rakam vererek katılabilirdiniz. Biz her zamanki gibi ekstra turlara karşı olan bir grup olarak, tüm tur boyunca yaptığımız gibi bu ekstra turada katılmadık. Bir araba kiralar kendimiz gideriz nasılsa diyerek 4 kişilik bir macereya atıldık.

Otelde ve etrafta araba kiralayabileceğimiz bir yerler sorduktan sonra, şansımıza hiç İngilizce bilmeyen bir “rent a car” bulduk 🙂 Yaklaşık yarım saatlik bir uğraşın sonunda sözlük ve evrensel beden dili sayesinde günlüğüne 40 Euro vererek bu şirin ve minik bir araba kiralamayı başarmıştık. (Bu arada günlük olarak araba kiralamak çok ucuz olmasada haftalık olarak kiralamak günlük ile kıyaslandığında inanılmaz ucuza geliyordu. Haftalık 100 Euro’ya araba kiralamak mümkündü.)

Araba kiralama işini çözdükten sonra, sıra bilmediğimiz bir ülke’de yolları bulmaya geldi. Neyseki teknoloji seven insanlarla birlikte olduğumuz için 🙂 bu konuda arabayı kiralamak kadar zorlanmadık. Tabelalar, telefondaki GPS ve iyi şöförümüz ile neredeyse hiç kaybolmadan yolumuzu bulduk.

pisa2 pisa3 pisa4

Bizdeki yamalarla dolu otobanlardan sonra, hayranlıkla yollarda ilerleyip 30 dakikalık bir yolculuğun ardından Pisa şehrine vardık. Arabayı park ettikten sonra fark ettik ki tüm arabaların ön camlarında ödemiş oldukları park ücretleri var ama ortada ücreti alıcak kimse yok. Anladıkki her sokakta kiosklar var. Park ettiğiniz yerin merkeziliğine göre saat başı için belirlenmiş ücretler var. Gidip kalıcağınız saat kadar ücreti bu kiosklara yatırıp fişinizi ön cama koyuyorsunuz. Biz bütün gün kontrol eden kimse görmemize rağmen ödemeyen hiçbir arabada görmedik. Herkes arabasını park ettikten sonra gidip ödemesini yapıyor ve geri gelip arabasının camına fişini koyuyor. Bizde ancak bu düzeni hayranlıkla izleyip, Türkiye’de olsa geyikleri yaptık tabiiki…

pisa5 pisa6

Tüm bunlardan sonra Pisa şehri açıkçası benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Aslında ne beklediğimi de bilmiyorum ama nedense ben daha farklı birşey canlandırmışım gözümde. Fotoğraflarda daha şaşalı duruyordu sanki.

Sıradan, küçük bu şehirde Mucizeler meydanı denen yere adımımızı atıp bu 4 yapıyı görünce, bu kadarmı yani? demekten kendimi alamadım .

pisa7 pisa8

Mucizeler Meydanında Pisa Kulesinden başka, Pisa Katedrali (Duomo di Pisa), Vaftizhane (Baptisterio) ve Anıt Mezar (Camposanto) da

yer alıyor. Bu yapıların tamamını gezmek isterseniz kişi başı sanırım 25 Euro gibi bir rakam ödemek gerekiyordu. Ayrıca bu yapılardan gezmek istediklerinizi seçip, ona göre de ödeme yapabiliyorsunuz. Eğer kuleye çıkmak isterseniz, kuleye belirli sayıda insanın çıkmasına izin verdikleri için uzun bir süre beklemeniz gerekebiliyor. Biz gittiğimizde de 2-3 saat beklememizi söyledikleri için kuleye çıkmadık fakat diğerlerinin içini gezdik.

Vaftizhane

pisa9 pisa10 pisa11
pisa13 pisa12 pisa14

Pisa Katedrali

pisa15 pisa16
pisa17 pisa18

Ve Pisa Kulesi

pisa19 pisa20 pisa21

Hayal kırıklığımdan ve fotoğraflardan anlıcağınız üzere Pisa küçük bir şehir ve yapabilecek çok fazla birşey yok. Bir Üniversite şehri olduğu için gençlerin yoğun olduğu ve ucuz bir şehirmiş aslında ama biz sanırım tatil zamanı gittiğimiz için turistlerden başka kimse görmedik. Ve bu şehirde turistlerin (tabiiki bizimde) en büyük eğlencesi Pisa kulesiyle enteresan pozlar vermekti. Tüm meydan garip şekillerde fotoğraflar çekilmeye çalışan insanlarla dolu 🙂 Ve kendinize çimlerin üzerinde bir gölge bulabilirseniz onları izlemekte oldukça eğlenceli..

Bunun dışında şehrin çevresinde bisiklet turları yapma şansınız var. 2-3 kişilik yada 6-7 kişilik gruplar halinde binilebilecek bisikletler mevcut ama biz sıcaktan cesaret bile edemedik.

Pisa kulesiyle sanırım giden herkesin yaptığı gibi hızlıca değişik çekim denemeleri yapıp, güneşten ve sıcaktan bayılmadan kendimizi arabaya zor attık.

Fotoğrafların devamına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Comments

  • gülsüm

    İtalya, dünyada gezip görmek istediğim ülkelerden biri… çok güzel ve faydalı bilgiler vermişsiniz.. bayıldım.

  • pelin

    Yasemin başka bir ülkede hemde ilk kez gittiğiniz bir yerde araba kiralamak vallahi cesaret ister,ben korkardım aslında.. yolları ne güzel bulmuşsunuz…
    pisa kulesi harika,bende umarım bir gün giderim…

    Sevgiler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *