Gezi Yazıları

İtalya Anıları-Floransa

İtalya’da ki 2. günümüzde Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Dante Alighieri gibi isimlerin yetiştiği ve yüzyıllardır Rönesansın Merkezi olarak bilinen Floransa’daydık. Toskana’nın yuvarlak tepelerinin ortasında yer alan ve Arno Irmağı tarafından ikiye bölünen Floransa, coğrafi bakımdan İtalya’nın hemen hemen tam merkezinde bulunmaktadır.

Biz 2.gün Sabah erkenden Venedik’ten ayrılıp , 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğunun sonunda öğlen saatlerinde Floransa’ya vardık. Ve Floransa turumuza, Floransa’ya tepeden bakan, Michelangelo Tepesinden başladık. Tüm şehri ayaklarınızın altına seren bu tepe kesinlikle tura başlamak veya bitirmek için en güzel nokta. Floransa’dan ayrılmadan önce, bir kez de buradan seyredilmeli mutlaka.

Floransa1 Floransa2 Floransa3
Floransa4 Floransa5 Floransa6

Ayrıca burası fotoğraf çekmek için de en güzel noktolardan biri, çünkü uzaktan görünen yapılar o kadar büyük ki, yanına gittiğinizde aynı fotoğraf karesine sığdırmak imkansız 🙂

Şehri uzaktan seyredip, şehirle küçük bir tanışmadan sonra şehir merkezine indik ve yürümeye başladık yine daracık tarih kokan sokaklarda.

İtalya denilince herkesin mutlaka duyduğu küçük arabalar ve bol bol motorsiklet kullanıcısıyla karşılaştık sonunda burada. Normal boyutlarda araba yok denilebilir sanırım. Ve takım elbiseleri ile motorsiklet kullananlar garipsenen bir görüntü değil gerçekten bu şehirde.

Floransa7 Floransa8 Floransa9

Kısa bir yürüyüşün ardından, ilk durağımıza geliyoruz Floransa’da. Zaten daracık ve sanırım neredeyse tamamı arnavut kaldırımı döşeli sokaklarda yürürken, uzaklarda yükselen bu yapı sizi kendisine çekiyor mutlaka. Aşağıdaki fotoğraflarda ve neredeyse Floransa ile ilgili tüm fotoğraflarda rastlayacağınız bu yapı kentin en önemli kilisesi, yapımı 1436 yılında biten Santa Maria del Fiore. Genellikle “Duomo” adıyla bilinen bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak biliniyor.

Floransa10 Floransa11 Floransa12

Bembeyaz bir kilise, devasa bir kubbe, yanında çan kulesi ve bu büyük hacimli binanın tüm dış cephesi dantel gibi bezenmiş  olan bu yapıya hayran olmamak elde değil.

Klisenin tam karşısında ise beyaz ve yeşil mermer dekorasyonlar kullanılarak inşa edilmiş Vaftizhane yer alıyor. Bu vaftizhanede yer alan kapılar dünyaca meşhurmuş ve en ünlüsü ise Cennet Kapısı olarak adlandırılan altın kaplama kapıymış.

Floransa13 Floransa14 Floransa15

Duomo’ nun sağındaki yol, ünlü markaların mağazalarının yer aldığı şehrin önemli caddelerinden biri ve bu yol bizi Piazza della Signoria (Signoria Meydanı) götürüyor. Bu meydanın ortasında Neptün Çeşmesi bulunuyor. Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün’ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz tanrıları var. Ayrıca aynı meydanda Michelangelo’nun ünlü heykeli David’in bir kopyası bulunuyor. (aslı Accademia müzesinde koruma halindeymiş).

Floransa16 Floransa17 Floransa18

Orta resimde gördüğünüz Palazza Vecchio, mağrur bir şekilde meydana hakim olan 94 m yüksekliğindeki çan-kulesi ile güç sembolü Eski Saraymış. Kale burçları, korkuluk duvarları ve mazgallı siperleri ile birlikte 1299 ve 1314 yılları arasında Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiş.

Dünyadaki en önemli ve en ünlü sanat müzelerinden biri olan Uffizi’de bu meydanın yakınlarında yer alıyor. Dünya çapında İtalya Rönesansının en nadir örneklerinin sergilendiği bu müze Pazartesi günleri  kapalı olduğu için biz ne yazıkki ziyeret edemedik. Diğer günlerde ise önünde uzun kuyruklar oluştuğunu, ve önceden rezervasyon yaptırmadan girmenin neredeyse imkansız olduğunu duyduk.

Floransa19 Floransa20

Bu meydan da ve yürüdüğünüz tüm sokaklarda, sokak göstericilerine rastlamak mümkün İtalya’da. İnsan heykeller, enstrüman çalanlar, ressamlar… ve daha sanatla ilgili ne ararsanız. Dilenci demiyorum bunlara kesinlikle, çünkü hepsi kendince show’unu gerçekleştirip eğer dilerseniz emeklerine karşılık verdiğiniz paraları kabul ediyor. Kimse sizi para vermeniz için zorlamıyor ve duygu sömürüsü yapmıyor.

Floransa21 Floransa22
Floransa23 Floransa24

Bu müzeye çok yakın bir mesafede bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Arno nehrinin üzerindeki Floransa’nın en meşhur köprüsü Ponte Vecchio köprüsü.

II.Dünya savaşı sırasında bir köprüler şehri olan Floransa’nın tüm köprüleri Almanlar tarafıdan bombalanarak yıkıldığı halde, bu köprü hasar almadan çıkan tek köprüymüş.

Köprünün üzerinden diğer tarafa geçilen yolun her iki tarafında, 16. yüzyıldan beri burada olan kuyumcu mağazaları bulunmakta ve mağazaların üzerinde bulunan koridor Pitti sarayı ile Uffizi’yi birbirine bağlamaktaymış.

Floransa25 Floransa26 Floransa27

Bu kadar gezdikten sonra, Floransa’da neler yediğimize gelince; Floransa usulü biftek’i denemenizi öneririm. (Bu arada, Floransada menüdeki birçok isimde Floransa usulü adını görebilirsiniz.) Bunu gr ile servis ediyorlar. Siz kaç yüz gr yemek istiyorsanız seçip ona göre ödüyorsunuz. Ama eğer az pişmiş et seviyorsanız bile orta demenizde fayda var. Gerçekten çok az pişiriyorlar etleri. Ve elbette yanında bu bölgenin ünlü şarabı Chianti şaraplarından da tatmalısınız mutlaka.

Floransa28 Floransa29

Floransa’da balık yemek isterseniz ilk adresiniz; Ponte Vecchio köprüsünde bulunan balık restoranları olmalıymış fakat biz okadar uzun kalamadık ne yazıkki.

Floransa’ya gitmişken tatmadan dönmememiz söylenen son lezzet ise Piazza Della Republica köşesindeki ünlü Cafe Gilli’de Tiramisu idi. Eğer buralara yolunuz düşerse bu pastane’ye öğleden önce uğramanızda fayda var. Çünkü öğleden sonraya Tiramisu kalmıyormuş genelde.

Floransa30 Floransa31

1773’ten beri orada olan bu cafede, nefis tiramisunuzun yanında Cappucino’nuzu yudumlarken Floransa’nın muhteşem geçmişini ve ihtişamını hissediyorsunuz gerçekten.

Floransa32 Floransa33

*** Yazımda yer alan tarihsel bilgilerin bir kısmı Wikipedia’dan alıntıdır.

Fotoğrafların daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *