Ekmekler,  Komşu Mutfaklardan Denemeler

Zeytinli ve Cevizli Ekmek

ZeytinliveCevizliEkmek

Koskoca bir tatil daha geri de kaldı. Tatil diyorum çünkü İzmir’e gitmeyince bu sefer bayram gelemedi bize. Tam kendini gösterip insanı baştan çıkaran güneşe kanarken bayram boyunca yağan yağmurda evden dışarıya çıkmaya izin vermeyince, bu bayram ancak bol bol dinlendiğimiz bir tatil oldu bizim için.

Bayram tatili boyunca aklımda sürekli iki satır yazmak olmasına rağmen, ellerim bir türlü klavyeye varmadı nedense. Yazmak istemekle, yazmamak için bahaneler bulmak arasında gidip geldim sürekli…

Aslında aklımda artık tatili yazmak vardı. Ama istemek ile hissetmek bambaşka yerlerdeler ve yazmayı istemem yetmedi kurmam gereken cümleleri hissetmeme. Kelimeler bir yerler de düğümlendi sanki bende bugünlerde. Bir türlü bulamadım o ilk cümleyi…

O yüzden tatili biraz daha yarına erteliyorum. Ve bayramın son gününde arkadaşımıza kahvaltıya giderken götürmek için yaptığım ekmek tarifini paylaşıyorum.

Malzemeler

  • 1 paket instant maya
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 su bardağı sıcak su
  • 1/2 su bardağı çekirdekleri çıkartılıp dilimlenmiş zeytin
  • 1/2 su bardağı iri dövülmüş ceviz
  • 3 – 4 su bardağı un

Bir kaba unun yarısını, şeker, maya, tuz, su ve yağı koyup karıştırıyoruz.  Unu azar azar ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz. Hamur elimize yapışmayacak kıvama geldiğinde un eklemeyi kesiyoruz. Cevizleri ekleyip bir süre daha yoğurmaya devam ediyoruz.

Hamurumuzun üzerini nemli bir bez ile örterek sıcak bir yerde kabarması için 1-1,5 saat mayalandırıyoruz. Daha sonra zeytinleri ekleyip zeytinler hamur içinde dağılana kadar biraz daha yoğuruyoruz.

(Ben ekmeği sabah pişireceğim için bu aşamada hamurumu buzdolabına kaldırdım. Sabah dolaptan çıkarıp yoğurduktan sonra kalıba koydum ve mayalanması için 20-30 dakika kadar bekleyip pişirdim.)

Hemen pişiricekseniz, yağlamış olduğumuz kalıbımıza hamurumuzu koyup 1 saat daha mayalanması için bekliyoruz. Daha sonra 175 dereceye ısıttığımız fırında 40-45 dakika pişiriyoruz.

Ayrıca ekmeği pişiriken fırının en altına 1 kase su koyarsanız, dışı çıtır çıtır içi yumuşacık bir ekmek elde ediyorsunuz.

Afiyet olsun.

*** Ben bu ekmek tarifini Mekanımız Mutfak isimli blogda görüp denedim. Sanırım onlarda Tijen İnaltong’un Mevsimlerle Gelen Lezzetler kitabından almışlar. Bu lezzetli tarif için her ikisinede teşşekür ederim ve denemenizi tavsiye ederim

19 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *