Salatalar

Renkli Patates Salatası

Bir yılı daha acısıyla tatlısıyla, bize kattıkları ve bizden aldıklarıyla geride bıraktık. Her yeni gün gibi, yeni yılda yeni hayaller, yeni umutlar getirir umarım hayatımıza…

Benim her sene olduğu gibi, yeni yılda yapmak istedklerimle ilgili uzun bir liste var aklımda. Her sene olduğu gibi ilk günler büyük bir hevesle, bunları gerçekleştirmek için uğraştığım, sonra ise listemde neler yazdığını bile hatırlamadığım bir liste daha aklımda 🙂

Yine de umarım hepimizin aklındakileri, isteklerini, hayallerini gerçekleştireceği bir yıl olur bu. Dolu dolu ve bu salata gibi, çok renkli günler olur umarım hepimizin hayatında.

Yeni yılın ilk gününde ilk tarifim, yılbaşı menümüzden, bizi beklediğini umut ettiğim günler gibi renkli bir şey olsun istedim.

IMG_3970

Renkli Patates Salatası

  • 6 adet patates
  • 2-3 adet havuç
  • 2-3 sap taze soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • Yarım demet dereotu
  • Kırmızı lahana
  • Tuz
  • Limon
  • Zeytinyağı

Patatesleri iyice yumuşayana kadar haşlıyoruz.

Yeşilliklerimizi, rondodan geçiriyoruz yada ince ince kıyıyoruz. Patateslerimizin 2 tanesini ezip içine yeşilliklerimizi ekliyoruz. Tuz, 2 kaşık zeytinyağı ve 2 kaşık limon suyu ekleyip, ezerek iyice karıştırıyoruz ve püre haline getiriyoruz. Elde ettiğimiz, yeşillikli püremizi streç film serdiğimiz kalıbımızın en altına bastırarak döşüyoruz. (Ben gül şeklinde silikon kalıp kullandığım için streç film sermeden döşedim.)

Turuncu rengimiz için, havuçlarımızı soyup, rendeliyoruz ve çok az tereyağı ile yumuşayana kadar kavuruyoruz. Patateslerden 2 tanesini daha ezip, havuçlarımızı ekliyoruz. Tuz, 2 kaşık zeytinyağı ve 2 kaşık limon suyu ekleyip, ezerek iyice karıştırıyoruz ve püre haline getiriyoruz. Elde ettiğimiz turuncu püremizi, kalıba bastırarak ekliyoruz.

Mor rengimiz için ise, kırmızı lahanamızı rendeliyoruz. Kalan 2 patatesimizi ezip, içine ekliyoruz. Yine tuz, 2 kaşık zeytinyağı ve 2 kaşık limon suyu ekleyip, ezerek iyice karıştırıyoruz ve püre haline getiriyoruz. Elde ettiğimiz son rengimizide kalıbımıza ekleyip, dolapta bir süre bekletiyoruz.

Servis edeceğimiz zaman kalıbımızı ters çeviriyoruz ve dilimleyerek servis ediyoruz.

IMG_3974

Afiyet Olsun.

14 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *