Pratik Bilgiler

Çikolatadan Süslemeler

21583_21584MilkChocolateCaramels Çikolata ile ilgili araştırmalarıma devam ediyorum. 🙂

Kendisi hakkında saklanmasından eritilmesine kadar gerekli bilgileri edindikten sonra, doğal olarak öğrendiği bu bilgileri bir yerlerde kullanmak istiyor insan değilmi?

O zaman buyrun; pastalarımızda, tatlılarımızda, lezzetinin yanında  gözlerede hitab edebilmek için çikolata ile yapabileceklerimize…

Çikolatadan Yapraklar Nasıl Yapılır?

cats

Zehirli olmayan yaprakları yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Kullanacağımız çikolatayı eritiyoruz. Küçük uçlu bir mutfak fırçası yardımıyla eritilmiş çikolatayı, yaprakların ön yüzeyine sürüyoruz. Çikolatalı kısımları yukarı bakacak şekilde bir tepsiye diziyoruz ve hepsini tamamladıktan sonra buzdolabında 1 saat kadar katılaşması için bekletiyoruz. Çikolatamız iyice donduktan sonra, yaprakları çikolatadan dikkatlice çıkartıyoruz.

Çikolatadan yapraklarınızı, pastalarınızı süslemekte yada tatlı ikramlarınızda tabağınızı süslemekte kullanabiliriz.

Çikolata Buklesi Nasıl Yapılır?

page1

Kullanacağımız çikolatayı eritiyoruz ve metal yada çizilmeyecek düz bir yüzeye döküyoruz. Bir spatula yada bıçak yardımıyla çikolatamızı ince bir şekilde yayıyoruz. Çikolatamız soğuyup katılaşana kadar bekliyoruz ve geniş yüzeyli bir bıçağı çikolatamızın üzerinde kaydırarak bukleler oluşturuyoruz.

Eğer hava sıcaksa çikolatamızı dolapta soğutabiliriz, fakat fazla katılaşmış olursa; çikolatamız bukleler oluşturmadan kırılır.

Çikolatadan Dekoratif Şekiller Nasıl Yapılır?

page

Çikolatamızı eritiyoruz ve yağlı kağıttan yaptığımız küllaha yada sıkma torbamıza dolduruyoruz. Yapmak istediğimiz şekilleri bir kağıda çiziyoruz. Kağıdımızı düz bir zemine koyuyoruz ve üzerine yağlı kağıdımızı koyuyoruz. Yağlı kağıdımızı biz çizim yaparken oynamaması için kenarlarından zemine yapıştırıyoruz. Kağıdımızın üzerine sıkma torbamızdan çikolatamızı sıkarak istediğimiz şekilleri oluşturuyoruz. Çikolatamız soğuyup şekillerimiz sertleştikten sonra, kağıttan bir bıçak yardımıyla dikkatlice ayırıp kullanabiliriz.

Bu kadar şeyi teoride öğrendikten sonra, şimdi en kısa zamanda bir de bunları pratiğe dökmek gerekli 🙂

10 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *