Tartlar

Çikolata Kremalı ve Meyveli Tart

Tart

Valla hastalıktan alıştığım tembellik hallerime ara verip nasıl olduysa haftasonu mutfağa girmeyi başarabildim. Ne yapsam ne yapsam diye düşünürken, hazır tembellik etmeyi bıramışken Sevgili Neslihan’ın ev sahipliğini yaptığı “İkisi bir arada, çikolata ve meyve” etkinliği için birşeyler yapayım dedim. Ve sonuçta tartlarımız çikolata kremalı ve meyve süslemeli oldu.

Malzemeler

Tart Hamuru için:

  • 3 kahve fincanı pudra şekeri
  • 1 su bardağı + 1 kahve fincanı un
  • 2 kahve fincanı tereyağı
  • 1 kahve fincanı toz badem
  • 1 adet yumurta akı

Tüm malzemelerimizi karıştırıp, malzemeler özdeşlene kadar yoğuruyoruz. Hamuru buzdolabında dinlendirdikten sonra, merdane yardımıyla 1 cm kalınlığında açarak yada elimizle bastırarak, hafifçe yağlanmış tart kalıbının tabanına ve kenarlarına yayıyoruz. (Ben küçük tart kalıbı kullandığım için hamuru parçalara böldüm.) Üzerlerine alüminyum folyo serip, ortasını kaplıcak kadar nohutu yayıyoruz. (Hamurumuzun ortasının kabarmaması için). Önceden 180 C’ye ısıttığımız fırında 10 dakika kadar pişiriyoruz. Fırından çıkarıp alüminyum folya ve nohutları aldıktan sonra, 5 dakika kadar daha hamur hafifçe pembeleşene kadar pişiriyoruz. Tartlarımız soğurken,

Kreması için:

  • 1 su bardağı krema
  • 100 gr bitter çikolata

Küçük küçük kırdığımız çikolatalarımızı kremanın içine atıyoruz ve kısk ateşte çikolatalar eriyene kadar karıştırıyoruz. Homojen bir karışım sağladıktan sonra kremamızın sertlerşmesi için soğumasını bekliyoruz.

Kremamız soğuduktan sonra tartlarımızın içini bu çikolatalı kremayla dolduruyoruz ve üzerlerini dilediğimiz meyvelerle süslüyoruz.

Afiyet olsun.

IMG_3051

Bu tarifimi Sevgili Neslihan’a, “İkisi bir arada, çikolata ve meyve” etkinliğine gönderiyorum ve kendisine şimdiden kolay gelsin diyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *