Deniz Ürünleri

Fırında Çipura

IMG_3038

Balık mevsimi çoktan başlamış. Gezmekti, hastalıktı derken bize ancak uğradı 🙂 Tabii bu kadar aradan sonra yerken, “hmmm bir daha bu kadar ara vermeyelim”” cümleleri de hiç bitmedi. :)))

Balık pişirmenin çok yöntemi olsa da hafifliği, lezzeti ve tabiiki pratikliği dolayısıyla ben genelde bu yöntemi tercih ediyorum.

Nasıl yaptığıma gelince; Fırın tepsisine, kenarlarından taşıcak şekilde önce alüminyum folyo seriyorum. Tepsinin içine oturucak şekilde yağlı kağıt seriyorum. Temizlenip, iyice yıkanmış balıklarımızın her tarafını zeytinyağıyla hafifçe yağlıyorum ve tuz serpiyorum. Üzerlerine tekrar yağlı kağıt seriyorum. Ve üzerlerine alüminyum folyo örterek, kenarlarını iyice kapatıyorum. Bu şekilde sıkı bir paket yapıyorum ve fırında 30-40 dakika kadar pişiriyorum. (İlk başlarda sadece alüminyum folyoya sardığım balıklarımın folyoya yapışması üzerine, yağlı kağıtta kullanmaya başladım. )

Alüminyum folyonun içinde kendi suyu ve buharıyla pişen balıklar çok hafif ve lezzetli oluyor. Yanına teflon tavada kızarttığım dilimlenmiş soğanlar ve domateslerle gerçekten denemeye değer bir lezzet…

Afiyet olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *