3.gün: Bizim Usul İmam Bayıldı

Şimdi önce fotoğrafı görenler sonra da tarifi okuyanlar “ama İmamBayıldı böyle olmaz ki!” diyecek biliyorum. Bu yüzden peşin peşin ben buna bizim usul diyorum.

IMG_1307

Eh malum, bu sıcaklarda bütün gün aç durmanın üzerine mideler öyle ağır yemekler yada kızartmalar ile pek geçinemiyor. Hem yemek yemeden olmuyor hem insanın canı birşey çekmiyor. Bu yüzden ancak hafif yiyecekler, serin lezzetler süslüyor bu Ramazan’da iftar sofralarını bizim evde.

Hafif basit ama lezzetli yemekler yayınlayacağım derken, benim Ramazan tarifleri üst üste bol patlıcanlı denk geldi ama :) bu yemekte patlıcanın bol olduğu bugünlerde hafifliğiyle ve lezzetiyle gönlünüzü kazanacak bir tarif bence…

Malzemeler

  • 4 adet küçük boy patlıcan
  • 4 adet orta boy domates
  • 2 adet soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 4-5 dal maydanoz
  • Tuz
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

Patlıcanları alacalı soyup, başından ve sonunda 2 parmak boşluk bırakıp 4 yerinden uzunlamasına derin kesikler açıyoruz ve tuzlu suda bekletiyoruz.

Bu sırada soğanları küçük küçük doğruyoruz. Domateslerin kabuklarını soyup küçük küçük doğradıktan sonra soğanların üzerine ekliyoruz. Sarımsakları ve maydanozuda ince ince kıyıp domateslere ekliyoruz ve tuzunu ayarlıyoruz. Hepsini iyice karıştırdıktan sonra hazırladığımız bu karışımı patlıcanların gövdesinde açtığımız kesiklere bolca dolduruyoruz.

IMG_1295 IMG_1297

Tüm patlıcanlardaki tüm kesikleri doldurduktan sonra patlıcanları teflon tencereye sıkı sıkı diziyoruz. Harcımızın kalanını ve suyunu üzerine döküyoruz. Zeytinyağını üzerinde gezdirip kısık ateşte 30-40 dakika pişiriyoruz.

Afiyet olsun.

Şimdi gelelim küçük çapta bir etkinlik haline gelen Ramazan Boyunca Hergün Yeni Bir Tarifte komşu mutfaklarda pişenlere..

Peçeten Notlar        : Zencefilli Havuç Çorbası

Cafe Derin’s            : Çiçek Ekmek

Çikolata Kavanozu  : Limonlu Köpük

Devletşah                : Fırında Kaşarlı Mantar

Kitchen Art               : Otlu Cacık

Tarifname                : Fırında Kaşar Peynirli Domates

 

Tags: , , , , , , , , ,

 
 

About the author

More posts by | Visit the site of Yasemin SÜMENGEN

 

Facebook Yorumları:


1 Comment

 

 

Add a comment

required

required

optional