Lezzet Durakları

Nando’s Peri-Peri

Yazmak istediğim o kadar çok şey var ki, Lezzet Durakları konusu biraz yavaş ilerliyor farkındayım. Hatta yazıların genel hali, yazmak istediklerim göz önünde bulundurulduğunda oldukça yavaş ilerliyor bence 🙂 ama neyse, biz gelelim başlıktaki bu ilginç isime…

Ne kadar zaman geçerse geçsin İstanbul’u tanımak mümkün mü bilmiyorum ama yeni yeni İstanbul’u tanıyan biri olarak  bugün bir lezzet durağı var yine benim notlarımda. Yani başlıktaki, ilk duyduğumda bana fantastik filmlerin sihir sözcüklerini andıran bu kelimeler öyle film repliği falan değil. İstanbul’a gelenlerin, İstanbul’luların en sık ziyaret ettiği alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir’den  Portekizli bir lezzet durağının adı sadece. Aslında bir de Cadde Bostan’da yerleri olması rağmen bizim tanışıklığımız eve yakınlığı nedeniyle Cevahir’de başladı yine.

fotoğraf 5 fotoğraf 1

Adı da, hikayesi de, lezzeti de oldukça enteresan bir mekan bu Nandos Peri Peri. Dünyadaki serüveni çok eski olmasına rağmen, İstanbul’da yeni bir mekan sayılabilir sanırım.

Peki neymiş bu peri peri? İşte size kısaca hikayesi.

(Kendi sitelerinde çok daha ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.)

Peri Peri’nin hikayesi Portekizli kaşiflerin 1508 yılında Doğu’ya doğru bir baharat yolu keşfetmek için denizlere açılmasıyla başlıyor…

Bu mürettebat Ümit Burnu’nu geçtikten sonra bugün Mozambik olarak bilinen topraklarda durup, diğer gemilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir liman yapmak için durmaya karar veriyorlar. Ve Güney Afrika halkının aslında “Pili Pili” dediği, fakat bu biberin adını telaffuz edemeyen bir çocuğun sayesinde “Peri Peri” olarak ünlenen,” Afrika Kuş gözü biberi”ni keşfediyorlar. Bu keşiften sonra Portekiz’liler bu biberle değişik denemeler yapmaya ve bu biberin gizli güçleri olduğuna inanmaya başlıyorlar. Ve 1900’lere gelindiğinde bu biberin lezzetini ve ateşini açık alevde pişen ile tavuk ile birleştirip küçük restoranlar açmaya başlıyorlar. 1987 yılında ise, bu restoranların birinde yemek yiyip bu lezzete aşık olan iki genç arkadaş sayesinde ilk Nandos açılıyor ve küçük bir semtten çıkıp tüm dünyaya yayılan lezzetin hikayesi daha da büyüyor.

İşte böyle uzun bir hikayeye sahip olan ve tüm dünyada 5 kıtada var olan bu Portekiz lezzetiyle biz de Cevahir’de tanıştık.

fotoğraf 1 (2) fotoğraf 1(2)

Cevahir’de en üst katta hizmet veren mekan, çok hoş bir dekora ve güzel ayrıntılara sahip. İçeri girdiğinizde duvarlardaki tablolar yemeğinizi beklerken sizi oldukça oyalıyor. Özellikle ilk seferde zamanın nasıl geçtiğini unutturuyor. Benim en çok beğendiğim dekorlardan biride biber şeklindeki aydınlatmalar 🙂

fotoğraf 5(3)

Fakat bu dekora ve bu lezzete servis ve masalar çok zayıf kalmış nedense. Ortam çok güzel olsa da nedense fast food havası yaratmış bu küçük birkaç ayrıntı.

Ortamı bırakıp Menüye ve lezzete geldiğimizde ise söyleyebilecek pek olumsuzluk yok.

Menü’de ilk olarak karşınıza hangi yemeği seçerseniz seçin istediğiniz Peri Peri derecesine karar vereceğiniz bir tablo geliyor. Çok acı sevmeyenler için Lemon&Herb’den acı severler için Extra Hot Peri Peri’ye kadar 4 seçenek mevcut.

Peri Peri sosunuza karar verdikten sonra alevde ızgara edilmiş Çeyrek, Yarım yada Bütün tavuk seçebilirsiniz. Bunun yanında değişik Portekiz lezzetlerini barındıran menülerini şuradan da inceleyebilirsiniz. Kırmızı et severler içinde bir kaç seçenekleri olan Nandos’un yemekleri, benim gibi hiç acı yemeyen birisi için bile gerçekten çok lezzetli. Fiyatlarıda ortalama 15-20 tl civarında.

fotoğraf 1(3) fotoğraf 4 (2)

Ben denediklerimden, Tavuğunu herkese ve Biftek Trinchado’yu ise değişik lezzetleri sevenleri kesinlikle öneririm. Hangi derecede acı seviyorsanız sevin tavuğun lezzeti muhteşem. Biftek Trinchado ise Portekiz pilavıyla servis edilen, hafif ekşi hafif tatlı değişik bir sos içeren antrikot parçalarından oluşuyor. Benim gibi değişik lezzetleri denemeyi seviyorsanız bu da kesinlikle önereceğim lezzetlerden.

fotoğraf 3(3)

Fotoğraflar telefonla çekildiği için çok net olmasada üzerlerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *