Gezi Yazıları

İtalya Anıları – Roma-3

Ne İtalya’ymış ama! 7 günlük geziyi 7 aydır anlatmayı bitiremedim ben 🙂 biraz tembellik ettim haklısınız. Ama yazmak için rahat bir zamanım olsun, hiçbir ayrıntıyı atlamayım derken uzun zamandır hiçbir haftasonu evde oturmayınca, neredeyse ne yazacağımı unutur hale geldim İtalya hakkında. Neyseki fotoğraflar, aldığım notlar var ve ben bu kez kesin kararlıyım, yeni bir tatilden önce her ayrıntıyı bitirme konusunda. O yüzden dönüp en son yazımı okuyorum ve uzatmadan kaldığım yerden devam ediyorum işte.

Hatırlarsanız, kalabalığın akışına ve şehrin ritmine kendimizi kaptırmış yürürken Roma’nın arnavut kaldırımlı sokaklarında, en son Aşk çeşmesine para atıp, Panteon’un sütunlarıyla bile büyülenme kısmında kalmıştım, Roma’daki ilk gecemizde…

Şimdi fotoğraflara bakıyorum da, işte o küçücük meydanın ortasında bir süre şaşkın şaşkın bütün görkemiyle yükselen bu yapıyı izledikten sonra, ilk gece için son durağımız olan Piazza Navona’ya doğru yürümeye devam etmişiz.

Picture 848 IMG_7359_1 Picture 832

Son durağımız olan oval biçimdeki bu meydan, İS 79 yılında stadyum olarak yaptırılmış. Sonraki yıllarda meydan bozulmadan, etrafına yapılan barok mimarisi yapılar sayesinde daha farklı bir cazibe kazanmış. Bugün ise burası Roma’nın en beğenilen meydanı olarak korunmaktaymış.

Hala korunmaktaymış derken, aklınıza bizim koruma şeklimiz gelmesin sakın. Burası öyle bir korunmuş ki, meydana çıkan daracık sokakların herhangi birinden meydana adımınızı attığınız anda kendinizi tarihte yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz. Burada herşey hem yeni hemde eski gibi. Sanki herşey daha dün yapılmış gibi ama bir o kadar da tarihi…

Günün hangi saati olursa olsun ve hangi sokaktan gelmiş olursanız olun, tüm dünyaca bilinen bu meydana adımınızı atar atmaz sizi büyük bir turist kalabalığı ve bütün ihtişamıyla yükselen Bernini’nin Dört Nehir çeşmesi karşılıyor ve adeta büyülü bir yere gelmişiniz gibi vücudunuzun her yerinden başka bir duygu yükseliyor.

Bir süre etrafa, kalabalığa, yapılara neye baktığınızı ve ne kadar baktığınızı bilmeden bakacağınıza ve şaşkın şaşkın dolaşacağınıza eminim. Çünkü huzuru, özgürlüğü ve tarihin büyüsünü aynı anda yaşarken, meydanın cıvıltısına kapılıp gitmemek imkansız burada. Ama ilk şaşkınlığınızı attıktan sonra, tarih ile günümüzün içiçe geçtiği bu meydanda yapılacak en güzel şey, kendinize oturacak bir yer bulup etrafı seyre dalmak bence.

Picture 835 Picture 855 Picture 857

Etrafı restaurantlarla çevrili olan bu meydandaki mekanlar her nekadar biraz pahalı olsa da kendinize bir cappucino ısmarlayıp, etrafta yer alan ön cepheleri muhteşem heykellerle süslü binaları ve gelen geçeni izleyebileceğiniz gibi, her köşesinde ayrı bir gösteri yer alan kalabalığın arasında dolaşarak ve yorulduğunuzda etraftaki banklara, çeşmenin yanına yada kliselerin merdivenlerine oturarakta sıkılmadan saatler geçirebilirsiniz burada.

Zaten meydana girdiğiniz andan itibaren kulaklarınızdan sokak sanatçılarının yaptığı hafif bir müzik hiç eksik olmuyor. Siz müziğe doğru giderken, keman bitmeden ruhunuz akordionun sesine kapılıveriyor. Pandomim yapanları mı, her köşede başka yetenek sergilenen sokak gösterilerini mi, ressamları mı izleyeceğinize karar vermeye çalışırken zaman akıp gidiyor.

IMG_7383 IMG_7393 IMG_7394

Bu kadar anlatmamdan anlaşıldığı gibi benim en sevdiğim yerlerin başında gelen, gündüz ayrı gece ayrı bir büyüye sahip bu meydan, İtalya’da üstünüze gelen insanlardan sıkıldığınızda, kafanızı dinlemek istediğinizde, Roma’nın büyüsünü yaşamak istediğinizde saatin nasıl geçtiğini anlamayacağınız ve hem gündüz hem de gece görmeniz gereken bir yer kesinlikle.

Bu kadar aksiyondan sonra acıktığınızda ve sıra yemek yemeye geldiğinde, m
eydandaki kafeler kadar gösterişli olmasalarda meydana açılan sokaklardaki küçük pizzeriaları öneririm. Buralarda aynı ve hatta daha lezzetli pizzaları daha ucuza yemeniz mümkün olacaktır.

IMG_7438 IMG_7437 IMG_7440

Yukarıda adresi bulunan Pizzeria Da Baffetto ise bunların en ünlülerinden ve en lezzetlilerinden biri. İtalya’da yiyebileceğiniz en iyi pizza olduğu idda edilen Baffetto’da uzunca bir süre sıra beklemeden oturmak neredeyse imkansız. Duvarları bir çok ünlünün ve gelenlerin bıraktığı notlarla dolu fakat daracık bir sokakta oldukça köhne bir yer. O yüzden ününe kapılıp farklı bir yer hayal etmeyin sizde benim gibi. Ama bu ününe rağmen fiyatlar oldukça uygun. Sanırım 7-15 Euroya dilediğiniz çeşit pizzayı yemeniz mümkün. Pizzalar odun ateşinde piştikten sonra geliyor. Aslında bizim bildiğimiz pizzalardan olduça uzak, daha çok lahmacuna yakın bir hamuru var İtalya’da tüm pizzaların. Ama Baffetto’nunkiler ise ekstra çıtır ve kesinlikle çok lezzetli.

6 Comments

 • Tuba

  Roma’ya bende gitmistim seneler evvel. Beni o kadar etkilemistiki gezimle ilgili bir de yazi yazmistim ve Hurriyet’de basilmisti. Italya anlatmakla bitmez. Hatta simdilerde acaba Italya’ya yerlessem mi diye dusunmuyor degilim. Sevgiler..

  • yasemin

   @Tuba, Sanırım İtalya’yı görüp etkilenmemek mümkün değil 🙂 Gerçekten insanı büyüleyen bir havası var. Sanırım Türkiyeden sonra hiç zorlanmadan yaşanılacak yerlerden birisi İtalya..

 • tijen

  İtalya biter mi hiç? Bitmemesi daha hayırlı bence, 20 bölüm olsun, “sezon finali” olmasın, devam etsin İtalya masalı…

  • yasemin

   @tijen, Bu gidişle ben yazmayı bitiremiyeceğim zaten sanırım canım 🙂 Ne zaman başlasam öyle bir dalıyorum ki o büyülü dünyaya. Kendimi kaptırıp anlattıkça anlatıyorum 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *