Mezeler,  Salatalar

Taze Börülce Salatası

IMG_0510

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama sitenin sağ bölümünde mini bir anket yayınlıyorum bir süredir. Sitemde görmek istediğiniz içerikler ile ilginizi fikrinizi soruyorum şu anda ve her geçen gün soruları çeşitlendirip bende sizi tanımak istiyorum aslında. Neler düşünüyorsunuz? Neler bekliyorsunuz? bilmek istiyorum. Benim kendi kendime yazıp çizdiğim bir olaydan çıkıp, bu bloğu açmamın en önemli nedenlerinden biri olan etkileşimimizin daha fazla olduğu bir şekle dönüşmesini istiyorum. Bu yüzden, rastladığınızda soruları cevaplar, vaktiniz olduğunda yorum yada mail ile bana ulaşır fikirlerinizi paylaşırsınız diye umuyorum.

Neyse, börülce salatasının dün akşam reklamlara takılması nedeniyle bu akşam sözü fazla uzatmayıp tarife geçmek niyetindeydim hemen. Ama bugün anketten bahsetmemin ve Börülce Salatasının bekleyen diğer tariflar arasından öne geçmesinin sebebini anlatmadan yapamadım. Henüz anketi yanıtlayan sayısı çok fazla olmasada şu anda Salata-Meze istekleri başı çekiyor ve bu yüzden benim taze börülcenin severek yediğim, ender hallerinden biri geliyor.

Malzemeler

  • 500 gr börülce
  • 1 limonun suyu
  • 2 diş sarımsak
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • Tuz

Börülceleri ayıklayıp yıkıyoruz. Bir tencereye börülceleri 3-4 parmak geçicek kadar su koyuyoruz ve haşlıyoruz. Börülcelerimiz yumuşadıktan sonra suyunu süzüp soğumasını bekliyoruz.

Bu sırada sarımsağı tuz ile dövüyoruz. Zeytinyağı, limon ve dövülmüş sarımsağı karıştırıp sos hazırlıyoruz.

Soğuyan börülceleri salata kasesine alıp üzerine sosumuzu döküyoruz. Börülcelerin sosu çekip lezzetlenmesi için servis etmeden 2-3 saat önce sosunu döküp bekletirseniz daha lezzetli olur.

Afiyet olsun.

15 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *