Reklam dediğin bu mudur?

Aslında ben pek televizyon seyretmem, film falan demiyorum ama bildiğiniz kanallardan bahsediyorum. Hatta şu an düşünüyorum da, seyretmeyi her geçen gün daha da az seviyorum sanırım. Yok! Bunu entel görünmek için söylemiyorum, varmak istediğim konu bambaşka :)

vlcsnap-2010-06-30-01h13m53s142

Her zamanki gibi bilgisayarımı kucağıma almış, bir yandan blogları okuyup bir yandan da bu gece birşeyler yazsam ama hangi tarifi yazsam diye düşünürken, gözüm reklamlara takıldı. Aslında takılmadı daha ziyade takılmaya mecbur bırakıldı denebilir çünkü gayet normal hatta neredeyse sessizce arka fonda izlediğiniz bir programın reklama girmesiyle evde öyle bir gümbürtü kopuyor ki dikkatinizin kaymaması imkansız. Tam kanallar bunun ilgi çekici olduğunu mu düşünüyor acaba? ne antipatik diye bir yandan söylenip bir yandan kumandayı ararken, bu sefer gerçekten oynayan reklama takıldım.

Eminim çoğunuz denk gelmiştir. Adamın biri bilgisayarın başında maç izliyor ama ofise müdürü olduğunu anladığımız adamın girmesiyle ara veriyor. Müdür soruyor herkes maç izlemeye gitti sen niye gitmedin? falan diye. Bizim müthiş zeki eleman başlıyor hikaye yazmaya… İşte herkes gitti de, ben çalışmak için kaldım da, şirketler böyle büyoyorda… hatırlayamadığım bi sürü zırva. Müdürünün aferin demesiyle maç izlemeye dönüyor. Bende televizyona bakakalıyorum.

Bu nasıl bir reklamdır? Bu nasıl bir zihniyettir? Yani bu reklamda ne denmek istenmektedir? Biri bana açıklasın lütfen. Herşeyi kırpıp sansürleyen sayın devlet kuruluşlarımız, ayan beyan yalancılığı, aldatmacılığı, çalışıyor gibi yapıp yan yatmayı tavsiye eden bu reklam için herhangi bir sansür gereği duymamışlar mı? Yoksa genel düşünce ve ahlak anlayışımız bu olduğu için garipsememişler mi? Peki bu filmi hazırlayan reklam kuruluşuna, bu filmi onaylayıp tanıtım için oynatan kuruma ne demeli???

Neyse, bizim tarif bugün reklamlara takıldı, yalan oldu :) Ben de bir sürü yazı yazıp aslında tarif yayınlıyacakmış gibi yaptım, sizi kandırdım. Kısmetse Börülce Salatası artık yarına…

 

Tags: , ,

 
 

About the author

More posts by | Visit the site of Yasemin SÜMENGEN

 

Facebook Yorumları:


6 Comments

 • Ben katlanamıyorum reklamlara bir de haberlere..
  İyice anlamsız, seviyesiz ve kalitesizleşti..

   
  • @zehra, Haklısın canım. Haberler ve reklamlar biribirinden kötü.. Aslında o kadar çok reklam var ki sinir olduğum. Bu sadece son günlerde denk geldiklerimden biri.

    
 • reklamın iyisi kötüsü olmaz, o fotoğrafla internet sitesinin adresi bir kez daha yayınlanmış oldu :=)

   
  • @mine, Ne yazık ki ben bu cümleye katılmıyorum. Reklamın iyisi de kötüsü de olur. Ve izlediğim o kadar başarılı örnekleri var ki..

   Ama burda benim sinirlendiğim toplumumuzun düşünce yapısı ve ne yazık ki bu düşüncenin normalmiş gibi gösterilmesi.

    
 • Benim de bugünlerde reklamlar üzerine yazasım var ya pişmeyi bekliyor sanırım. Kaçış olsa keşke reklamlardan demeden edemiyorum. Bir gün reklamsız bir dünyada yaşamayı hayal ediyorum, ya da en azından iyi, güzel ve doğru reklamların dünyasında…

   
  • @tijen, İzlediğim okadar güzel reklam örnekleri var ki, kimisine şapka çıkartmaktan kendimi alıkoyamıyorum Tijencim. Ama kimileri de öyle düşüncesizce hazırlanıyor ki, herşeyi sansürleyen devletimiz nasıl ses çıkarmadan bunları izliyor anlayamıyorum? gerçekten.

    
 

 

Add a comment

required

required

optional