Tefal ile Besleyici ve Lezzetli Yemek Şenliği-3

VitaCuisine ve VitaCuisine’de Çikolatalı CupCake

NutriCook’ta Safran Soslu Dil Balığı ve Porçini Mantarlı Risotto, ActiFry’da Kabak, Havuç, Patates, Biber kızartması ve Arnavut Ciğerinden sonra elbette sıra tatlıya ve Besleyici-Lezzetli ailesinin şimdilik son üyesiyle tanışmaya gelmişti.

IMG_9516 Besleyici ve Lezzetli ailesinin bu yeni üyesi VitaCuisine, henüz Türkiye’de olmayan ve hepimizin ilk kez o gün tanıştığı bir üründü. İlk gördüğümüzde ne olduğunu çözemesekte, sonradan öğrendik ki tek seferde 3 çeşit yemek yapabilen, hatta bunları kokuları birbirine karışmadan lezzetli bir şekilde pişirebilen  yepyeni bir Buharlı Pişiriciymiş kendisi. Buhar sepetleri, pişirme tepsisi ve cam kapları sayesinde ise, sebze, pilav, balık, et, meyve ve tatlılarımızı tek seferde pişirmeye olanak sağlıyormuş.

IMG_9472 IMG_9482

Buharlı pişirici olduğunu duyunca, ön yargıyla burun kıvırmadık değil kendisine. Sanırım hepimizin aklından aynı şeyler geçti. Elbette buharda pişirmek sağlıklı falan ama geçmiş deneyimlerime dayanarak rahatlıkla söylebilirim ki çokta lezzetli değil hani. Hele bu kadar leziz yemekten sonra sıra tatlıya geldiği anda…

Ehh üç aşağı beş yukarı hepimiz bunları düşünürken, buharda Çikolatalı CupCake pişireceğimizi duyunca çikolatalara yazık olucak dedim tabii içimden ama yine de başladık şefimiz ile birlikte yapmaya..

MalzemelerVitacuisine cikolatalikek

  • 80 gr bitter çikolata
  • 30 gr tereyağı
  • 2 adet yumurta sarısı
  • 2 adet yumurta beyazı (çırpılmış)
  • 40 gr şeker
  • 2 yemek kaşığı un

Çikolata ve tereyağını pilav pişirme haznesine koyup, üzerine şeffaf folyo ile kapattık. Buharda 10 dakika erimeye bıraktık.

Bu sırada yumurta sarılarını şeker ile çırptık. Yumurta beyazlarınıda sertleşinceye kadar çırptık. (Bu arada öğrendik ki, yumurta beyazının yeterince sertleştiği tabağı çevirdiğimizde dökülmemesinden anlaşılıyormuş.)

Çırpılmış yumurta sarılarına önce unu, daha sonra erittiğimiz çikolatayı çırparak ilave ettik.

Yumurta beyazlarının ise önce 1/3’ünü sonra geri kalanını ekleyip yavaşça karıştırdık.

Karışımı cam kaplara paylaştırıp, kapaklarını kapattık. Buharda 20 dakika pişirip, dondurma ile servis ettik.

IMG_9515 IMG_9517

Bu aşamada servis ettik kelimesi aslında çok doğru bir ifade olmuyor. Çünkü daha ilk lokmada baştaki önyargılarımızın tamamını unutup, göz açıp kapayıncaya kadar yiyip bitirdik demek daha doğru olur sanırım :)

Başından sonuna kadar her dakikası ayrı bir keyif ve ödül olan bu günün sonunda aldığımız katılım sertifikaları ve Nutricook için ise söyleyecek söz bulamıyorum. Bu harika ürünler için öncelikle Tefal’e ve bu keyifli etkinlikte emeği geçen ve katılan herkese teşekkür edebiliyorum sadece…

IMG_9524 IMG_9526
 

Tags: , , ,

 
 

About the author

More posts by | Visit the site of Yasemin SÜMENGEN

 

Facebook Yorumları:


8 Comments

 

 

Add a comment

required

required

optional