Tefal ile Besleyici ve Lezzetli Yemek Şenliği-2

NutriCook ve NutriCook’da Safran Soslu Dil Balığı

O kadar keyifli, aksiyon ve kahkaha dolu, yoğun geçen bir günü bir yazıya sığdıramadım elbette. Ama araya çok fazla zaman girmeden ve yeni yazılar eklenmeden devam edeyim.

IMG_9468 IMG_9470

O gün tek tanıştığımız ve leziz denemeler yaptığımız Besleyici ve Lezzetli ailesinin üyesi ActiFry değildi. Biz daha ActiFry’ın bir kaşık yağ ile kızartma konusunda yaptığı mucizeye inanamazken, Tefal’in yeni düdüklü tenceresi NutriCook ile tanışınca, hele 7 dakikada hem de düdüklü tencerede enfes bir balık pişirince şaşkınlığımızı ve hayranlığımızı hayal edebilirsiniz tahminimce.

IMG_9452

Mutfakta zaman geçiren herkes düdüklü tencerenin rahatlığını ve hızını biliyor elbette. Ama besinlere özel 4 farklı pişirme programı ve 2 aşamalı pişirme teknolojisi ile gıdaların besin değerlerini korurken aynı zamanda çok lezzetli yemekler yapmanıza olanak sağlayan NutriCook’a düdüklü tencere deyip geçmek biraz bu alete haksızlık etmek olur kanımca.

Kendilerinin de dediği gibi sinir bozucu derecede akıllı bu alet yemek pişirmeyi hem çok keyifli hala getiiriyor hemde zamandan tasarruf etmeye olanak sağlıyor.

ikonlar

Sebzeler, Nişastalı Besinler, Etler ve Balıklar olmak üzere 4 besin grubu için en ideal pişirme sürelerini belirleyen toplam 4 adet programa sahip olan NutriCook, Basınçlı Pişirme ve Düşük Basınçta Buharlı pişirme yaparak, pişirme işlemini 2 aşamada gerçekleştiriyor.

2 asamali

Akıllı Kontrol Saatide buharı algılayarak, pişirme sürecine yardımcı oluyor ve düşük basınçta buharlı pişirme aşamasında pişirme süresinin ne zaman sona ereceğini kontrol ediyor.

Besleyici Ve Lezzetli isimli sitelerinden çok daha ayrıntılı bilgiler alabileceğiniz NutriCook ile ilgili yazılabilecek daha çok şey var aslında, fakat ben şimdilik söyleyeceklerimin birazını NutriCook ile deneyeceğim tariflere erteleyip, o gün şefimiz eşliğinde yaptığımız balık sevmeyenlere bile balık yedirten nefis tarife geçmek istiyorum.

NutriCook ile Safran Soslu Dil Balığı Filetosu

Malzemeler

 • 4 adet dilbalığı filetosu
 • 4 adet ıspanak yaprağı
 • 4 adet arpacık soğanı
 • 100 ml sek beyaz şarap
 • 100 ml krema
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Safran, Tuz ve Karabiber

Ispanak yapraklarını kaynar suda 30 dakika haşlayıp süzüyoruz. Balıkların üzerine yaprakları yerleştiriyoruz ve rulo yapıyoruz. Balıkları NutriCook buhar sepetine yerleştiriyoruz.

NutriCook tenceresinde zeytinyağını ısıtıyoruz. Doğradığımız soğanları soteliyoruz. Beyaz şarap ve krema ile sulandırıp tuz, karabiber ve en son safranı ekliyoruz. Buhar sepetini tencereye yerleştirip NutriCook’un kapağını kapatıyoruz.

1. Aşama: Basınçlı Pişirme – Tencereyi yüksek ateşe koyup, akıllı kontrol saatini 3 dakikaya ayarlıyoruz ve Program 4 (Balık Programı) ü seçiyoruz. Buhar çıkışı gerçekleşip, akıllı kontrol saati sinyal verdiğinde ateşi kısıyoruz ve böylece 3 dakikadan geri sayım başlamış oluyor.

2. Aşama: Düşük Basınçta Buharlı Pişirme – Süre bitimin akıllı kontrol saati tekrar sinyal verdiğinde ateşin altını kapatıyoruz ve program seçiçiyi buhar konumuna getiriyoruz. Böylece düşük basınçta buharlı pişirme otomatik olarak başlıyor ve sayaç 4 dakikadan geriye doğru saymaya başlıyor. (Bu süre her program için farklı.)

(Bu sürenin sonunda akıllı kontrol saatimiz son kez sinyal veriyor ve biz + / – tuşlarına birlikte basarak saati kapatıyoruz.  Bundan sonra kapağı açabilir ve yemeğimizi servis edebiliriz.)

Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra NutriCook’un kapağını açıyoruz ve buhar sepetini çıkartıyoruz. Sosu 1-2 dakika daha kaynatarak kıvama getiriyoruz.

Balıklarımızı servis tabaklarına alıp, üzerine sosumuzdan dökerek servis ediyoruz.

IMG_9444 IMG_9447

Afiyet Olsun.

 

Tags: , , , ,

 
 

About the author

More posts by | Visit the site of Yasemin SÜMENGEN

 

Facebook Yorumları:


2 Comments

 • Çok keyifli bir etkinlik olmuş,ne güzel.Gerçekten bu kadar marifetlimi bu nutricook,o zaman kısa sürede bütün hanımların gözdesi olur.neyse darısı, tez vakitte başıma ozaman.sevgiler.

   
  • @hacer, Gerçekten keyifli bir etkinlikti. Daha niceleri olur inşallah :)

   Nutricook da yakında dediğiniz gibi çalışan çalışmayan tüm bayanların gözdesi olur bencede..

   Sevgiler

    
 

 

Add a comment

required

required

optional