İyi Beslenmek İyi Gelecek

IMG_9683 Ne zamandır aklımda olan ama yazmayı sürekli ertelediğim bir yazı var bugün sırada. Bir türlü yazamadım 2 haftadır. Çünkü 2-3 satırla sıradan bir etkinlik ve teşekkür yazısı olarak kaybolup gitsin istemiyorum arada. Güzel ve bence çok önemli bir projeye imza atmış bu etkinliğe katılma amacımı doğru cümlelerle aktarıp kendi çapımda bir fayda sağlamak istiyorum bende bu amaca.

IMG_9665 Bu yazıyı yazarken geriye dönüp çocukluğumu düşününce, hep aynı tablo geliyor gözümün önüne, aynı tadlar damağımda hala… Oyundan 5 dakka bile geç kalmamak için üzerine margarin sürülü bir dilim ekmeğim ile ben sokağa koşarken… Yada oyunu bırakıp eve gelmeyi reddettiğim için annemin hazırladığı, içine margarin sürülü bir köşe ekmek arasında peynir, domates, salatalık tadı var ağzımda hala.

Henüz kalorileri saymazken, sokaklarda koşmaktan kilo almak derdi nedir bilmezken, çocukken :) en sevdiğim şeydi tazecik sıcacık ekmek üzerine margarin ve yanında ne olursa.. bazen sadece tuz, bazen şeker, bazen bal, bazen peynir, bazen çikolata… ama illaki ilk katı SANA!

Evet o zaman margarin demek Sana’ydı. Sana demek margarin. Başka bir marka var mıydı? hatırlamıyorum. Kendisine margarin dediğimizi de. O Sana’ydı işte. Öyle bir yerleşmiş ki hayatımıza, annem evde margarin bittiğinde hala “2 paket SANA al” der markete giden babama.

İlk kez 1953 yılında hayatımıza giren ve 55 yıldır mutfaklarımızda yer edinen Sana, duyduğumuz yada duymadığımız bir çok sosyal sorumluluk projesiyle de hayatlarımızda yer aldı elbette bugüne kadar ama bence bu seferki çok özel bir çalışma.

IMG_9698 Artık yavaş yavaş basında da reklamlarıyla karşılaşmaya başladığınız belkide duyduğunuz  bu projede; Türkiye’de 5 milyonu aşkın çocuğun yeterli ve dengeli beslenemediği gerçeğinden yola çıkan Sana, TOÇEV işbirliği ve M.E.B Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın da desteğiyle ülkemizdeki bu olumsuz tabloyu değiştirebilmek üzere “İyi Beslenmek, İyi Gelecek” projesini hayata geçirmiş. Proje kapsamında, M.E.B Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın yönlendirmesi ile TOÇEV tarafından belirlenen maddi durumu yetersiz ailelerin okuma istekli çocuklarına bir yıl boyunca her ay peynir, süt gibi kahvaltılık besinler ile temel besin öğeleri içeren gıda paketleri dağıtılıyor, annelere çocuklarda yeterli ve dengeli beslenme ile ilgili eğitimler veriliyormuş.

IMG_9620 IMG_9619

Projeyle ilgili yazılabilecek anlatılabilecek çok şey var aslında ama ben ayrıntılar ve proje için neler yapabileceğiniz ile ilgili bilgi için sizi sitelerine yönlendirip, projeyi duyduğumda neler hissetiğime geçmek istiyorum.

IMG_9637 IMG_9644 IMG_9648
IMG_9649 IMG_9654 IMG_9652

2 hafta önce Chef’Inn de keyifli bir margarin yapma deneyiminin ardından, projeyi ve ayrıntılarını dinlerken, Türkiye’de yeterli beslenemeyen çocuk sayısını duyduğumda çok şaşırdığımı ve etkilediğimi belirtmeliyim önce. Yaşadığımız şehirde, kendi ördüğümüz duvarların içinde, kendi dünyamızda, kendi koşturmacamızda kendi gerçeklerimizle yaşıyoruz sanırım bazen. O yüzden insanlar bu şehirde bir gecelik yemeğe 4 kişilik ailenin 1 aylık geçim parasını öderken, bir çocuğun yeterli beslenemediğini düşünemiyoruz bile. Burada çocuklarımıza kaç yaşında İngilizce öğretmeyi, hangi sanatsal aktivelere yeteneği olduğunu keşfetmesini nasıl sağlarızı düşünürken, çocuklarının nasıl beslenmesi gerektiğinden habersiz aileler olduğu aklımızın ucundan bile geçmiyor…

Projenin ayrıntılarını ve yapılanları okuduğunuzda görüceksiniz ki, tam da bu sebeplerden çok özel bir proje bence bu. Çünkü, daha çok yeni olan ve gönüllülerin yardımıyla gelişicek olan bu projenin amacı sadece parasal yardım yada gıda paketi sunmak değil, seçilen ailelere ve çocuklara yeterli, dengeli ve doğru beslenme bilincini de aşılamak…

Bu yüzden “Her gün büyüyen çocuklara her gün Sana”

Yasemin Kilickaya sumengen

 

Tags: , ,

 
 

About the author

More posts by | Visit the site of Yasemin SÜMENGEN

 

Facebook Yorumları:


5 Comments

 • Ekmeğin sıcaklığında
  ısınırken ellerim
  ince dilim bir anı
  biraz yağ
  biraz reçel
  ne keyifliydi
  geçtiğim o günler

  ah nerede o günler ve ilk akla gelen ise değişmez adı ile sana…

  kelimelerinizin seyrinde yolculuğa devam…

   
 • Ben de bu projeyi sıcak bulmuyorum. Margarin yiyerek sağlıklı olacaksa çocuklar vay halimize !
  Tijen’in sözü üzerine fazla söze gerek yok kesinlikle katılmıyorum. Evet çok aç çocuk var, sosyal devletim diyen bir hükümetin villalarında altın varaklarla çaylarını yudumlarken bu aç çocukları düşünmesini temenni ediyorum.
  Ama sanırım KADER ‘leri bu! açlık ve beslenme yetersizliği yaşamak ve üstüne üstlük üzerlerinden firmaların reklamlarını yaptırıp sağlıksız margarinlerini yedirmeleri!?

   
  • @zehra, Kader güzel kelime böyle durumların için Zehracım. Ki bizim miletimizin kendi kaderini kendi çizdiği göz önünde bulundurulursa…

   Ama proje kapsamında yapılan yardımlarda sadece margarin yok. Sütten bakliyata kadar yenilmesi gereken herşey ve çocuğun gelişimi, beslenmesi ile ilgili aile eğitimleri de var kapsamında. Ve projenin ortakları sadece kar amacı güden firmalar değil. Birazda gönül bağı gerektiren bir proje bence bu.
   O yüzden daha önce de yazdığm gibi, elbette bunun amacının reklam olduğu konusunda size sonuna kadar katılıyorum ama eğer böyle reklamlar yapıcaksa firmalar ben sonuna kadar destekliyorum yine de…

    
 • Ben ne yazık ki margarin yiyerek sağlıklı besleneceğimizi düşünmüyorum. Biliyorsun zaten beslenme konusundaki düşüncelerimi! Ve bu tür “sosyal” olduğu söylenen projelerin arkasındaki en büyük gücün de “reklam” ve “geliri/karı arttırma amacı” olduğuna inanıyorum. Hele de çocuklara margarinli ekmek dilimleri hiç verilmesin istiyorum. Verilecekse yağ sürülmüşü, tereyağ sürülsün, süt kaymağı sürülsün, zeytinyağı sürülsün istiyorum.

   
  • @tijen, Doktorlar bile kendi aralarında neyin sağlıklı neyin sağlıksız olduğunuz karar veremedikleri için, ben margarin konusunda sağlıklı yada değil diyecek bir konumda değilim Tijencim ama proje konusunda biraz daha farklı düşünüyorum. Elbette bunda olduğu gibi tüm firmaların sosyal sorumluluk projeleri biraz zorunluluk biraz reklam illaki. Fakat reklam yaparken bile en azından o çocukların yarısına bile yardımları oluyorsa ne mutlu o reklama bence… Zira televizyondan internete etrafımız harcanmış devasa reklam bütçeleri ile dolu ne de olsa..

    
 

 

Add a comment

required

required

optional