Lezzet Durakları

Et’n More – Astoria

Şimdi bakıyorum da bir İzmir ziyaretinden sonra, özlediğim Lavaş Pizzayı yemiş olmanın etkisiyle olsa gerek bir gazla keşfettiğim yerlerin keşfettiğim lezzetlerini paylaşmaktan bahsetmiş sonra unutup gitmişim. Önceliği hep başka tarifler kapmış, Lezzet Duraklarının anıları ve fotoğrafları arşivde kalakalmış.

Oysa bu sırada bu tariflerin yanında nerelere nerelere gittim 🙂

IMG_0172 IMG_0176 IMG_0177

İşte bunlardan biri de şehir içinde mangal keyfi yaşayabileceğiniz, kendin pişir kendin ye olayının biraz ciks versiyonu Et’n More. Seçtiğiniz etleri isterseniz masanızda kendiniz volkanik taşın üzerinde pişiriyorsunuz, isterseniz bu et çeşitleri, sizin için mutfakta pişiriliyor.

Biz Volkanik taşlar üzerinde masanızda etlerinizi pişirme olayını, Kıbrıs’ta Yemek isimli yazımdan belki de hatırlayacağınız gibi daha önce denediğimizden ve kısıtlı zamanımız olmasından ilk ziyaretimizde mutfakta pişirilmesini seçmiştik.

IMG_0179 Yemeklerden önce gelen tereyağı ve sıcak ekmek neredeyse daha ana yemek gelmeden karnınızı doyurabileceğiniz kadar lezzetliydi. İlk seferde olmasada bir kaç sefer sonra öğrendik ki, o lezzetli tereyağının içerisinde 72 çeşit baharattan oluşan Kejin denen bir baharat varmış. (Doğru mu yazıyorum bilmiyorum. Garsonun telafuz ettiği şekilde yazdım, ama henüz aktarlarda ve googleda rastlayamadım kendisine) Bunun yanında bir de gerçekten taze yeşilliklerden oluşan bir salata geliyor masanıza.

İlk ziyaretimizde, bu güzel girişten sonra gelen tabaklar ilk bakışta hayal kırıklığına uğrattı aslında beni. Göz olarak doyurmadığı için karnımı da doyurmadı sanki. Kocaman masalardaki o boş görüntü nedense hoşuma gitmedi. Belkide et’ler gerçekten çok lezzetli olduğu için tadı damağımda kaldı o sefer ve yemekten hiçbirşey anlamadım, bilmiyorum.

IMG_0181 IMG_0184

Ama etlerinin lezzeti nedeniyle bir de volkanik taşlara şans verdik bir sonraki ziyaretimizde. Bu sefer sıcacık ekmekle karnımızı doyurmaya fırsat kalmadan masa doluverdi. Önce volkanik taşlar geldi, sonra seçtiğimiz etler, yanında etler ile garnitur olarak pişirmek için sebzeler, mantar ve hellim. Son olarak da patates kızartması.

IMG_9423

Ben yine etlerin lezzetinden bahsetmeye başlamadan önce, yemekleri bırakıp volkanik taşlara gelirsek; bu taşlar 400 C’de 12 saat bekletildikten sonra masanıza geliyormuş. Ve hiçbir klasik ızgarada elde edilemeyecek olan volkanik taşın yüzeyindeki yüksek sıcaklık, ete anında kabuk bağlatıyormuş. Bu nedenle ancak volkanik taş üzerindeki pişirimde etin suyu tamamen etin içinde kalabiliyor ve ete, etin kendi suyu lezzet veriyormuş. Altında alev olmayan, sadece kendi içinde biriktirdiği ısı ile eti pişiren bu taş, etin gerçek lezzetinin ortaya çıkmasını sağlıyormuş. Ve bu uygulama dünyada neredeyse Vikinglerden beri varmış 🙂 (Çok miş’li muş’lu cümleler oldu ama cümlelerin aslı bana ait olmadığı için ben sadece bu cümlelere o lezzetli etleri yiyerek şahit olduğum için kendi ağzımdan yazmak istemedim bu bilgi cümlelelerini, yoksa anlattıklarım masal değil yani. Volkanik taşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.)

IMG_9416 Mangal yapmak, kendin pişirmek zevkli tabii ama bir de duman ve koku konusu var elbette. Şimdi koskoca alışveriş merkezinin ortasında bu etleri pişince duman ve koku olmuyor mu diceksiniz sanırım sizde bizim gibi?

Hayır olmuyor. Çünkü bu konuda gerçekten yaratıcı ve hayranlık uyandıran bir çalışma yapmışlar. Her masanın üzerinde gördüğünüz o aydınlatmalar, aynı zamanda asansörlü birer davlumbaz. Aşağı yukarı hareket ettirilebiliyorlar ve ortadaki duman ve kokuyu hiç hissettirmeden sessizce emiyorlar.

Sizde seçtiğiniz etinizi, ister az pişmiş ister çok pişmiş, zevkinize göre pişirip yemenin keyfine varıyorsunuz. Etler gerçekten çok lezzetli, ama bunun dışında sıcak bir atmosferi var, dekorasyonu insanı rahatsız etmeyecek şıklıkta. Kocaman şarap kadehleri çok güzel ve zengin bir şarap menüleri var. Servis genel olarak hızlı ve garsonlar kibar. Fiyatlar ise emsallerine göre normal. Et fiyatları seçiminize göre 25 ile 35 arasında değişiyor ortalama. (Buradan menüyü ve fiyatları daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.) Etin yanında gelen garnitürler için ekstra bir ücret almıyorlar. Ama getirdikleri garnitür miktarını arttırabilirler bence yinede. Çünkü neredeyse sayıyla getiriyorlar.

Biz evimize yakınlığı nedeniyle Astoria’da tanıştık Et’n More ile ama siz de en azından bir kere bu enteresan pişirme yöntemini deneyimlemek isterseniz, Bağdat Caddesi yada Astoria’ya uğrayabilirsiniz. Size en yakın Et’n More telefonu ve adresi için ise sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

6 Comments

 • e.t.

  tereyağının içindeki baharat “cajun” baharatı. yani bir çeşit meksika baharat karışımı. bileşimi kişiye göre değişir. internette onlarca tarif var 🙂

 • zehra

  İlgiyle okudum Yasemin.Bu volkanik taşlar özellikle ilgimi çok çekti! sen yazmadan ben aklımdan aa etin suyu masaya akmasın? koku? duman ? diye aklımdan geçirip ardından yanıtını aldım. Çok çok ilgimi çekti !!

  Keşke İzmir’e gittiğimde bilseydim mutlaka giderdim..

 • uğur demiröz

  Çok merak ediyordum Gayrettepe astoria bana yakın bir ara ziyaret edeceğim.Bir arkadaşım yurt dışında tatmış seyretmesi bile yetermiş.Et tutkunu biri olarak tavsiyeniz için teşekkür ederim.Can alıcı bir noktaya değinmişsiniz…

  Fotoğraf tutkunuzda artı puan getiriyor yemeklerinize.

  Tatlarınızın adres ve tariflerinde pusulasız yolculuğa devam…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *