Gezi Yazıları

İtalya Anıları – Roma-2

Biz Roma turumuza ancak akşamüstü İspanyol Merdivenlerinden başlayabildiğimiz için, daha ilk durağımızda acıkmıştık 🙂 İspanyol Merdivenlerindeki klasik fotoğraf faslının ardından hemen yemek yiyebileceğimiz bir yer bakmaya başladık. Ve Piazza Di Spagnanın yakınında küçük meydandaki restaurantlardan birini gözümüze kestirip menüde ne var ne yoksa sipariş ettik. Fakat sanırım açlıktan olsa gerek yediklerimizi fotoğraflamak ancak sıra tatlılara geldiğinde aklıma gelmiş. Bu yüzden yemekten aklımda kalanlar sadece; Profiterol bizimkilerden çok farklı olmasada, Tiramisu her şehirde hatta neredeyse yediğimiz her rastaurantta birbirinden ve Türkiyeden çok farklıydı. Bol köpüklü cappucinolar ise her yerde tatlıların vazgeçilmez eşlikçisiydi.

Picture 756 Picture 759 Picture 757

Karnımızıda doyurduktan sonra sıra Roma sokaklarında keyifle salınmaya geldi. Kalabalığın akışına ve şehrin ritmine kendimizi bırakıp sanki tarihte bir yolculuğa çıkmış gibiydik. Daracık sokakların kocaman meydanlara, devasa yapılara açıldığı, her köşebaşında sizi bir süprizin beklediği arnavut kaldırımlı sokaklarda amaçsızca dolaşmak ve tarihin sizi içine çekmesine, büyülemesine izin vermek gerçekten çok keyifliydi.

800px-Trevi_Fountain,_Rome,_Italy_2_-_May_2007 İspanyol Merdivenlerinden ve yemek molasından sonra ilk durağımız, İtalya ve Roma denince sanırım herkesin ilk aklına gelen yerlerden biri olan, o daracık sokaklar ağının arasında inanılmaz ihtişamı ve gösterişiyle küçücük meydana sığmaz gibi duran Fontana di Trevi yani bilinen adıyla Aşk Çeşmesi’ydi. Ancak bu çeşmeyi Aşk Çeşmesi olarak bilen sanırım sadece Türkler’miş. Çünkü çeşmenin Türkçe anlamı Üçyol Çeşmesi’ymiş ve ne tarihinin ne adının aşk ile uzaktan yakından bir bağlantısı yokmuş.

Dediğim gibi Roma denince ilk akla gelen yerlerden biri olmasına ve gitmeden önce birçok fotoğrafını görmüş olmama rağmen, bu kadar heybetli ve büyüleyici bir yapı beklemiyordum gerçekten. Her ülkeden insanın görmeye geldiği ve tekrar İtalya’ya gelebilmek için para atmaya çalıştığı bu çeşme, sanırım günün her saati Roma’nın en kalabalık yerlerinden biri. Geleneğe göre, çeşmeye arkanızı dönerek sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden para atarsanız İtalya’ya tekrar geleceğiniz rivayet ediliyor. Ve bu sayede sanırım ciddi bir miktar para toplanıyor. Bu paralar daha sonra toplanıp yardım kuruluşlarına veriliyormuş.

Picture 783_1 Picture 804

Sonuç olarak Roma’ya yolunuz düşerse hem gündüz hem de gece ışıklandırıldığında bu çeşmeyi mutlaka görmelisiniz.  Belki meydandaki meşhur roma dondurmacılarından bir dondurma alıp, kalabalığa rağmen kendinizi çeşmenin büyüsüne bırakmalısınız.

Biz henüz, üzerimizden Fontana Di Trevi’nin cazibesini ve etkisini atamamışken ilk gece için son durağımız Roma yapılarının hatta dünyada döneminin en iyi korunmuş binası olarak bilinen Tanrıların Tapınağı-Panteon’du. Wikipedia’ya göre Latince tüm tanrıların tapınağı anlamına gelen Panteon, ilk olarak Antik Roma’nın tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıymış, daha sonra Katolik Kllisesine dönüştürülmüş. Bugün ise Panteon kavramı meşhur kişilerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılıyormuş.

Picture 823 IMG_7374

Gece olduğu için mühendisliğin doruğu denilen, 43 metreyi aşan çaplı (yüksekliğine eşitmiş) kubbesini görmeyi gündüze ertelesekte, sadece dışarıdan bile bu yapının dev sutunlarıyla 2.yüzyıldan beri orada durduğuna inanmak gerçekten çok zordu.

IMG_7368 IMG_7371 IMG_7369

Ertesi gün içine girdiğimizde ise öğrendik ki, tek ışık kaynağı tepesindeki 9 metrelik açıklık olan bu görkemli yapıda, gelen ışık mermer döşemeye doğru kayarak dev bir saat gibi güneşin devirlerini gösteriyormuş.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *