Etkinlik

Carte d’Or – Dondurmalı Workshop

IMG_8929Uzun zamandır eğlenmediğim kadar keyifli bir Cumartesi geçirdim bu hafta. Takip ettiğim blogların postlarında görüp özendiğim, içten içe keşke beni de davet etseler diye beklediğim etkinliklerden birindeydim bu sefer. Carte d’Or’un düzenlemiş olduğu Dondurmalı Workshop ile ilgili Aylin Hanımdan bir davet aldığımda; İlk kez böyle bir etkinliğe katılacağım ve yazılarını takip ettiğim kişiler ile yüzyüze karşılaşacağım için hem çok sevindim hem de heyecanlandım açıkçası.

Etkinliğin gerçekleşeceği CHEF’INN e ayak basar basmaz, Carte d’Or ekibinin güler yüzü ve ev sahipliği, blogger arkadaşlarımın sıcak kanlılığı sayesinde, kimseyi de tanımıyorum, nasıl olur acaba? gibi tüm tedirginliklerim ve heyecanım kayboldu.

IMG_8906 Carte d’Or Marka Müdürü Nihan hanımın Algida’nın ev tipi dondurma markası olan Carte d’Or ürünlerini tanıttığı açılış konuşması ile başlayan Workshopumuz, profesyonel fotoğrafçı Muhittin Tüylüce’nin Yemek Fotoğrafı Çekim eğitimi ile devam etti.
IMG_8907 IMG_8908 IMG_8909

Zamanın çok kısıtlı olmasına ve fotoğrafçılık çok geniş bir konu olmasına rağmen; bu kısa süreli sunumda, evde daha kaliteli yemek fotoğrafları çekmek ve ışığı doğru kullanmak adına gerçekten faydalı bilgiler öğrendik.

_MG_0912

Asıl show başlamadan önce son durağımız ise Türkiye’deki 3. büyük Gastronomi kütüphanesi olduğunu öğrendiğimiz CHEF’INN kütüphanesiydi. Öğrendiğimize göre, herkesin kullanımına açık olacak kütüphanede 600’den fazla kitap bulunuyor. Kütüphanede, tarif kitaplarının yanı sıra yemek kültürü ve yemek tarihi kitapları, beslenme, turizm ve otel yöneticiliği konulu ders kitapları da yer alıyor.

Sizde bu Gastronomi kütüphanesini gezmek ve burada yer alan kitaplardan yararlanmak isterseniz (0216) 388 24 84 numaralı telefondan randevu alarak ziyaret edebilir, çalışma odasında rahatça çalışabilir, beğendiğiniz tarif ve bilgileri fotokopi çektirebilirsiniz.

CHEF’INN by Unilever Food Solutions – Cumhuriyet Cad. No:4 Küçükyalı

IMG_0961

Kütüphanedeki kitaplara kısa süreli göz atmamızın ardından sıra, çok şirin şapkalarımız ve önlüklerimiz ile fotoğraf çektirip mutfağa geçiş için hazırlanmaya geldi.

IMG_8933 IMG_8937

Sonunda mutfağa geçtiğimizde, sanırım çoğumuz böyle bir mutfakta çalışmanın ne harika bir şey olacağının hayalini kuruyorduk.

En azından ben bu hayallere dalmışken, Unilever Food Solutions Türkiye İnovasyon Şefi Uğur Volkan Uysal’ın enerjik sesiyle kendime geldim. Ve, daha eğitiminin belkide show’unun demek daha doğru olur 2.dakikasında işini sevmek ve sevdiğin işi yapmak böyle birşey olmalı diye düşünmeye başladım. Başlarda herkesteki şimdi ne yapıcaz? ne olucak? gibi tedirgin bakışlar ve soru işaretleri Uğur Bey’in sıcak tavırları ve eğlenceli yaklaşımı sayesinde kısa sürede yok oldu ve herkes onunla birlikte eğlenmeye başladı.

_MG_1110 _MG_1120 _MG_1155

Etkinliğin bu kısmında, İki gruba ayrılan bloggerlar sırayla üzerinde değişik malzemelerin yazılı olduğu kartları seçip, bu malzemeler ile sunumlarını hazırlamak üzere mutfağa girdiler. Kartların üzerinde normalde sanırım çoğu kimsenin biraya getirip sunum yapmayı düşünemeyeceği malzemeler vardı. Bu yüzden ilk şaşkınlığın ve heyecanın ardından, herkes sunumu için gerekli malzemeleri seçerken bir yandan da kara kara neler yapabileceğini düşünüyordu. Ama Uğur Bey’in yardımları ve fikirleri sayesinde başlangıçta bunlar nasıl biraraya gelir dediğimiz malzemelerden sonuçta herkes harika lezzetler ve çok şık sunumlar yarattı.

IMG_9019 Bitirdiğimizde Muhittin Bey’in fotoğrafladığı bu sıradışı dondurma önerilerini ve sunumlarımızı kendi verdiğimiz isimlerimizle birlikte çok yakında Dondurmalı Blog’ta ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca herkesin kendi sunumuyla çektirdiği hatıra fotoğrafı ise günün en hoş anılarından biriydi bence.

Dondurmanın değişik kullanım alanları ve sunum teknikleri üzerine, Uğur Bey’in önderliğinde gerçekleşen bu küçük showdan benim aklımda kalanlar; hayatın her alanında olduğu gibi mutfak sanatında da önemli olanın farklı düşünmek, yeniliklere açık olmak, yaptığın ne olursa olsun bundan zevk almak, sevmek ve eğlenmek olduğu…

Gerisi kendiliğinden geliyor sanırım.

IMG_9032 Bu çok keyifli ve eğlenceli etkinlik için, görüşlerimize değer verip dinledikleri için, mutfaklarının kapılarını bize açtıkları için, yazılarını takip ettiğim değerli blogger arkadaşlarımla tanışma fırsatı yarattıkları için ve leziz dondurmaları için tüm Carte d’Or ekibine teşekkür ediyorum.

12 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *