IMG_2196

Bu haftaya kendime inanamıyarak, hatta kendimi takdir ederek başladım :) Neden mi?

Pazartesi sabah, her zaman olduğu gibi kargalar gözünü açmadan uyandım. Yarı uyur yarı uyanık bir halde, kurulmuş gibi aynı sıra ve düzenle hazırlandım ve çıktım. Daha 100 metre ilerlemeden önlüğümü evde unuttuğumu fark ettim. Dönüp almak ve geç kalmak ile almamak arasında kendimce gelgitler yaşarken telefonum çaldı.  Ve beni almaya gelen arkadaşım arabanın lastiğinin patladığını 15-20 dakika kadar geçicekeceğini söyledi. Böylece bende önlüğümü almak üzere eve geri döndüm.

Eh buraya kadar herşey gayet normal tabii… Ama eve dönünce nerden geldiyse birden aklıma, “akşama ne pişirsem?” sorusu geldi. (Saat daha sabahın 6.30 u bu arada) Sanırım hala uyuyuyor olmamın ve rüya görmemin etkisiyle “dur, en iyisi ben etleri marine edeyim akşama kızartırım, yanınada peynir soslu makarna yaparım.” diyerek istemsiz düşünceler ve hareketlerle işe koyuldum. Evet o 15 dakikayı, sabahın bir kör vaktinde etlerin marine sosunu hazırlayarak ve etleri karışıma bulayarak geçirdim. Tabiii, sonrada bütün günü kendime gülerek…

Akşama ne pişireceğim konusu ne büyük bir sorun yaa. Ne büyük bir sorumluluktur bu yaniii :) Öyle büyük bir dert olmuş ki bana, uyanmayı hayal bile edemiceğim bir saatte bana etleri marine ettirdi! Bilmiyorumki, bunu bu kadar dert eden yalnızca benmiyim acaba?

Malzemeler

  • 50 gr margarin
  • 5-6 adet domates
  • 2-3 diş sarımsak
  • 2 adet çarliston biber (ince dilimlenmiş)
  • 1 bardak domates sos yada 2 yemek kaşığı salça
  • 1/2 demet maydanoz ince kıyılmış
  • Tuz, karabiber

Tereyağını bir tencerede erittikten sonra domatesleri ilave edip 1-2 dakika pişiriyoruz. Minik minik doğranmış sarımsağı ve biberleri ekleyip 5 dakika karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Domates sosunu yada hafif sulandırdığımız salçamızı, karabiber ve tuzunu ekleyip karıştırıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısıp, yoğun kıvamlı bir sos elde edene kadar karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Sosumuzun üzerine ince kıyılmış maydanozlarımızı serpip sevdiğimiz bir makarnanın üzerinde servis ediyoruz. (Ben sosun üzerine maydanoz yerine biraz kaşar peyniri serptim.)

Afiyet olsun.

 

Tags: , , , ,