IMG_5800

Bu tarif aslında az daha, şeftalili krem karamel nasıl yapılamazın tarifi oluyordu ama, neyse ki son anda bu renkli kuplar ve süslemeyle günü kurtardık.

Geçen gün ne zamandır birşey yapmamış olmanın ve yayınlamamış olmanın huzursuzluğuyla döndüm eve. Hazır eşim iş seyahatındeyken, günü yeni birşeyler deneyerek değerlendirmek istedim. Günün yorgunluğunun bastıran sıcaklar ile birleşmesiyle yarattığı rehavet ve yeni birşey yapıcak olmanın heyecanı arasında gidip geldim uzun süre. Sonunda meyveli hafif bir tatlı yapmakta karar kıldım.

Ama bazı zamanlar olur hani, hem canınız birşeyler yapmak ister hem de yapmamak. Öyle zamanlarda yapılanlardan hayır gelmez pek. Bizim bu tatlı da öyle oldu. Daha karameli yaparken toz şeker kalmadığını fark ettiğimde bırakmalıydım belkide. Yada en azından krema kalmadığını gördüğümde bırakmalıydım değil mi?

Neyse küçük aksiliklere rağmen gelelim tarife… Gerçi ben aslına nerdeyse hiçbiryerde sadık kalmadım ama siz benim yaşadığım aksilikleri yaşamamak için aslına göre yapın bence..

Malzemeler

Karamel için:

  • 250 gr şeker
  • 60 gr su

Krema için :

  • 500 ml krema
  • 500 ml süt
  • 200 gr şeker
  • 1 paket vanilya
  • 3 yumurta
  • 5 yumurta sarısı (Ben sadece 2 tane yumurta kullandım)
  • 3-4 adet şeftali
  • 1 yemek kaşığı nişasta (Yumurta sarılarının yerine bunu ben ekledim)

Karamel için önce geçişçe bir kaba buz doldurarak buz banyosu hazırlıyoruz. Şeker ve suyu bir kaba alıyoruz, ve rengi karamel rengine dönene kadar pişiriyoruz. Şekerimizin rengi karamel rengine döner dönmez ocaktan alıyoruz ve buz banyosuna batırıyoruz. (Bu esnada benim gibi sağ solla oyalanıyorsanız ve karameliniz biraz fazla pişerse, soğuyunca taş gibi bir yapıya bürünüyor. Ve kendisini tabaklardan çıkarmak çok büyük maharet gerektiriyor.) Karamelimizi tatlılarımızı hazırlayacağımız kaselere boşaltıyoruz ve soğuyup katılaşması için bekliyoruzIMG_5788.

Krema için, süt, şekerin yarısı, vanilya ve kremamızı bir kaba alıp kaynama noktasına gelene kadar pişiriyoruz. (Tarfiteki kadar çok yumurta kullanmak istemediğim için ben bu kısıma 1 kaşık nişasta ekledim.) Ayrı bir kapta yumurta ve şekerin kalan yarısını çırpıyoruz. (Ben sadece 2 adet yumurta kullandım.)  Sıcak sütlü karışımı yumurtalara ekleyip çırpmaya devam ediyoruz.  Üzerindeki köpükleri bir kaşık yardımıyla alıyoruz.

Küçük parçalara doğradığımız şeftalilerimizi karamellerin üzerine ekliyoruz ve üzerlerine kremayı döküyoruz. (Meyveler yukarı çıkabiliyor fakat tarifin orjinalinde yazdığına göre bu sorun değilmiş.)

Kaseleri su dolu bir kaba yerleştirip, 150 C’ye ısıtılmış fırında30-40 dakika ortası çökene kadar pişiriyoruz. Tatlılarımız soğuduktan sonra meyvelerle süsleyip servis edebilirsiniz.

(Ufak aksiliklere rağmen :) benim tatlım çok hafif ve lezzetli oldu. Ama b en tarifin orjinaline çok sadık kalmadığım için denemeden önce Cannelle et Vanille’nin sayfasını ziyaret etmenizi öneririm.)

Afiyet olsun.

 

Tags: , , , , , ,