IMG_4881

Hazır değişimden, değişikliklerden, değişmekten bahsetmeye başlamışken devam edeyim kaldığım yerden. Düşünüyordum da, geçen yıllar ne kadar da çok değiştiriyor insanların düşüncelerini, sevdiklerini, zevklerini ve hatta yediklerini…

Bir tek benmiyim acaba? önceleri ağzına koymadığı yiyecekleri sonradan ayıla bayıla yemeye başlayan. Kokusuna bile dayanamadığı sebzeleri, şimdi sadece kendisi için bile olsa alıp pişiren?

Evet yaaa, yemek konusunda ne uyuz bir insandım ben geçmişte. Onu yemem, bunu sevmem! Sonra ne olduysa oldu, birşey düştü kafama sanırım.

Hatta bu yıl karşı komşumun tadına bakmam için ısrar etmesi üzerine, sadece kibarlık olsun diye bir kaşık aldığım ve en çok nefret ettiğim kerevize bile birden aşık oldum. Üzerine evde pişirip, bir hafta kereviz yedim ya! kendime pes dedim valla!!!

Bir tek şu ciğer ile barışamadı yıldızımız. Oysa her gördüğümde özenirim ciğeri. Hele bu arnavut ciğerini sürekli canım çeker. Taaakii ilk lokmayı ağzıma atana kadar ama. Hal böyle olunca, dur! bir de ben bunu evde kendim pişireyim, belkide yerim dedim. Ama nafile. Sonuç; ciğeri diper yiyenler tarafından süper ama benim için yine hüsran oldu. Ama sizin ciğer ile aranızda benim gibi özel bir sorun yoksa bu tarifi denemenizi tavsiye ederim. Sonuç yumuşacık ve leziz oluyormuş :)

*Tarifi, Tarif Defteri adlı sitenin forumuna deniz488 kullanıcı adıyla yazan arkadaşımdan almıştım.

Malzemeler

  • 1/2 kg ciğer
  • 1tatlı kaşığı sirke
  • 1/2 çay bardağı un
  • 1/2 çay kaşığı karbonat
  • Pul biber, kekik, tuz
  • 3-4 adet patates

Ciğerimizi kuşbaşı doğruyoruz ve temiz bir kağıt yada gazete üzerine seriyoruz. (Ciğerimizi asla yıkamıyoruz, çünkü bu pişince sert olmasına sebep oluyormuş.) Kokusunu gidermek için üzerine 1 tatlı kaşığı sirke gezdiriyoruz. Bir kapta unumuzu ve karbonatımızı harmanlıyoruz. Ve ciğerlerimizi bu unlu karışıma buluyoruz. (Karbonat ciğerin yumuşamasını sağlıyormuş.)

Una bulanmış ciğerlerimizi çok sıkıştırmadan kızgın yağda kızartıyoruz. (Fakat pişirme süresinin 3 dakikayı geçmemesi gerekiyormuş. Bu da ciğerlerimizin yumuşak olmasının en önemli püf noktalarından biriymiş.)

Ve ciğerlerimizi ayrı bir yerde kızarttığımız küp şekinde doğranmış patateslerimiz ile karıştırıp, üzerine pul biber, kekik ve tuz ekiyoruz.

Tuz ile ovup, bol sumak ektiğiniz soğan ve maydanoz ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Tags: ,