Lezzet Durakları

Cafe De Paris ve O’Cafe

Tek sesi çıkmayan, postların arasını uzatan benmiyim bugünlerde? Yoksa sizlerde de durum aynımı acaba? Isınan havanın rehavetimi bu? işlerin yorgunluğu mu? bilmiyorum. Yazmadığım için inanılmaz bir suçluluk duyuyorum ( bu da çok ilginç bir his aslında 😀 ) ama yine de kendimde yeni birşey deneyecek güç bulamadığım için yazamıyorum.

Sürekli araştırıyorum, okuyorum bugünlerde; ender zamanlardaki boş vakitlerimde. Denemek için notlar alıyorum, ilginç tarifleri işaretliyorum. Yeni yeni kitaplar, yeni yeni tarifler beni bekliyor ama ben sürekli yarına ertelemek zorunda kalıyorum. Yeni bir şeyler denemek istememem de ise, vakit yokluğunun ve yorgunluğun yanında yemek istemememin de etkisi büyük elbette.

800px-Café_de_Paris_(Genève)

(*** Cafe De Paris @ Cenova – Fotoğraf Wikipedia’dan alıntıdır.)

Bugün yeni bir tarifim olmadığı için, İstanbul’da sevdiğim bir mekanı ve sosuna bayıldığım bir yemeği paylaşayım bari sizlerle. O’Cafe ve Cafe De Paris!

Duydunuz mu? yada tattınız mı? bilmiyorum ama ben daha yeni tanıştım sayılır kendisiyle, daha doğrusu bu kadar lezzetlisiyle.

Chicken_Filé Yumuşacık bir antrikot ve üzerinde bu inanılmaz lezzetli sosu henüz denemediyseniz en kısa sürede denemenizi tavsiye ederim ama yinede her yerde çok başarılı bir sonuç ile karşılaşamayabileceğinizi de bilmenizi isterim.

(*** Fotoğraf internetten alıntıdır.)

Daha önce başka yerlerde tadına bakmış olmama rağmen, İlk kez Profilo Alışveriş merkezindeki O’Cafe denedikten sonra, hakkında internet uzun araştırmalar yaptığım bu sos 1940’lı yıllarda Cenova’da popüler olmaya başlamış. Ve Freddy Dumont’un 12 malzemeyi karıştırarak yaptığı iddia edilen bu eşsiz karışımın tarifi hala bir sır olarak saklanıyormuş. İnternette bu sos ile ilgili çok değişik tarifler olmasına rağmen, hiçbirinin orjinalindeki lezzeti yakalayamadığı da yazılıyor.

Ben bugünlerde bu sosa takılmış olduğum için, menülerde ilk taradığım isim oluyor Cafe De Paris . Ve orjinalini yememiş olmama rağmen, henüz Profilo O’Cafe kadar lezzetli bulduğum bir diğerini de yemedim diyebilirim. Hatta bazı diğer O’Cafe’leri bile denedim bu sos için. O yüzden yolunuz Profilo O’Cafe ye düşerse özellikle orda bir deneyin derim. Yada gittiğiniz bir restorant’ta gözünüz takılırsa, en azından bir kere tercihinizi bu yemekten yana kullanın.

Afiyet olsun.

6 Comments

 • emel

  Ben bu stenin eski halini geri istiyorum.Eski halini çok özledim!!!!!!!!!!Bir tek benmiyim bu problemi yaşayan bilmiyorum ama site inanılmaz zor açılıyor.Yorum yazmak çok zaman alıyor.Uzun zamandır böyle.Bilgisayarımda problem olsa diğer blogları açarkende aynı problem olurdu sanırım.Ahhh ahhh eskiden sürekli okuduğum ve yorum yadığım günlere hasret kaldım :))Neyse kırk yılın başı yorum yazabiliyorum tadınızı kaçırmayayım.Aynı rehavet durumu bendede var.Yazdanmı işe başlayacağım ondanmı bilmiyorum ama tez elden silkineceğim…
  Bu kafeye daha önce gitmedim ama oralara yolum düşerse mutlaka gideceğim sevgiler….

 • nothiing

  Sen yine arayı çok açmamışsın, ben 1 ay ara verdim. Çok büyük bir rehavet içindeydim, sadece dinlenmek, uyumak isteyen bir dönemimdeydim 🙁

 • zehra

  Yasemincim bende mutfağa bu sıralar giremeyenlerdenim canım.
  İstanbula gelirsem bu kafeye gideceğim 🙂

  sevgiler canım

 • meltem beker

  Havaların ısınması ile benimde yoğunluğum arttı halbuki neler yapacaktım,bir sürü tarif hazırlamıştım denemek için neden böyleyim diye kendi kendime söylenip duruyordum.Yazını okuyunca,daha önce bir kaç arkadaşımdan bu halinden şikayetçi yorumlar bırakınca bir nebze rahatladım.Demekki hepimiz aynı şeyi yaşıyor ve aynı sebepten şikayetleniyoruz.
  Suçluluk duygusu,sorumluuk duygumuzla ilgili diye düşünüyorum.
  Cafe Do Paris,Nişantaşı ve Suadiye Plaj yolundaki şubelerini iyi bilirim.Seviğim bir mekandır.Profilo şubesi hakkında bilgim yoktu.Paylaşımın için teşekkürler.
  sevgiyle kal,
  http://www.meltemmutfakta.com

 • Kendimce

  Suçluluk duygusu sorumluluktan şleri gelir bu da iyi birşeydir.Yaptığın işe saygı duyduğunu ve değer verdiğinin işaretidir.
  Profiloya gidince mutlaka deneyeceğim
  sevgiler

 • Pelin

  Yaseminciğim,
  Ben de var o rehavet bu aralar. Yapmak istediğim çok şey var ama hep kilo alma korkusu engelliyor beni de.
  Tavsiyen için teşekkür ederim. Mutlaka deneyeceğim.
  Sevgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *