Tek sesi çıkmayan, postların arasını uzatan benmiyim bugünlerde? Yoksa sizlerde de durum aynımı acaba? Isınan havanın rehavetimi bu? işlerin yorgunluğu mu? bilmiyorum. Yazmadığım için inanılmaz bir suçluluk duyuyorum ( bu da çok ilginç bir his aslında 😀 ) ama yine de kendimde yeni birşey deneyecek güç bulamadığım için yazamıyorum.

Sürekli araştırıyorum, okuyorum bugünlerde; ender zamanlardaki boş vakitlerimde. Denemek için notlar alıyorum, ilginç tarifleri işaretliyorum. Yeni yeni kitaplar, yeni yeni tarifler beni bekliyor ama ben sürekli yarına ertelemek zorunda kalıyorum. Yeni bir şeyler denemek istememem de ise, vakit yokluğunun ve yorgunluğun yanında yemek istemememin de etkisi büyük elbette.

800px-Café_de_Paris_(Genève)

(*** Cafe De Paris @ Cenova – Fotoğraf Wikipedia’dan alıntıdır.)

Bugün yeni bir tarifim olmadığı için, İstanbul’da sevdiğim bir mekanı ve sosuna bayıldığım bir yemeği paylaşayım bari sizlerle. O’Cafe ve Cafe De Paris!

Duydunuz mu? yada tattınız mı? bilmiyorum ama ben daha yeni tanıştım sayılır kendisiyle, daha doğrusu bu kadar lezzetlisiyle.

Chicken_Filé Yumuşacık bir antrikot ve üzerinde bu inanılmaz lezzetli sosu henüz denemediyseniz en kısa sürede denemenizi tavsiye ederim ama yinede her yerde çok başarılı bir sonuç ile karşılaşamayabileceğinizi de bilmenizi isterim.

(*** Fotoğraf internetten alıntıdır.)

Daha önce başka yerlerde tadına bakmış olmama rağmen, İlk kez Profilo Alışveriş merkezindeki O’Cafe denedikten sonra, hakkında internet uzun araştırmalar yaptığım bu sos 1940’lı yıllarda Cenova’da popüler olmaya başlamış. Ve Freddy Dumont’un 12 malzemeyi karıştırarak yaptığı iddia edilen bu eşsiz karışımın tarifi hala bir sır olarak saklanıyormuş. İnternette bu sos ile ilgili çok değişik tarifler olmasına rağmen, hiçbirinin orjinalindeki lezzeti yakalayamadığı da yazılıyor.

Ben bugünlerde bu sosa takılmış olduğum için, menülerde ilk taradığım isim oluyor Cafe De Paris . Ve orjinalini yememiş olmama rağmen, henüz Profilo O’Cafe kadar lezzetli bulduğum bir diğerini de yemedim diyebilirim. Hatta bazı diğer O’Cafe’leri bile denedim bu sos için. O yüzden yolunuz Profilo O’Cafe ye düşerse özellikle orda bir deneyin derim. Yada gittiğiniz bir restorant’ta gözünüz takılırsa, en azından bir kere tercihinizi bu yemekten yana kullanın.

Afiyet olsun.

 

Tags: , , , ,