panna cotta Dedikleri kadar var. Taktım mı takıyorum gerçekten bende…

İzmir diye sayıklayıp durduktan sonra, sonunda amacıma ulaştım. Perşembe gününün tatil olmasını fırsat bilip, üzerine bir gün de ben izin alınca; bu hafta 4 günlük İzmir tatili beni bekliyor. 23 Nisan Çocuk Bayramını bende çocuklar gibi şen olarak gerçireceğim böylece. :D

Artık nasıl heyecanlıysam, izini kaptığımdan beri bilinç altım bile hiç boş durmuyor. İzmir hayallerim ve İzmir’de yapacaklarım rüyalarımda bile devam ediyor. Hemde ne rüyalar ama. Uyandığımdan beri gülüyorum kendime. Hatta anlatayım da sizde gülün halime :)

Son zamanlarda yine haberlerde çıkan söylentilerden etkilenmem ve eşimin Ankara ziyareti nedeniyle yalnız kalmış olmamın gerginliğiyle sanırım, deprem oluyor rüyamda. Ama bayağ salllanıyor ortalık. Biz dışardayız arkadaşlarımızla. Depremle birlikte herkes sokaklara dökülüyor. İstanbuldayız ama İzmirdeki tüm arkadaşlarımız, sevdiklerimiz de İstanbulda oturuyor nedense. Herkes sokaklarda… Peki ben neyin derdindeyim sizce? Madem evlere giremiyoruz. Hep birlikteyiz. Hazır havada güzel mangal yapalım bari diyorum :))))

Ve kendimi bu dahiyane fikrimden dolayı alkışlıyorum. :D

Malzemeler (Panna Cotta)

  • 1 tatlı kaşığı toz jelatin (yada 1 yaprak jelatin)
  • 1/2 çay bardağı süt
  • 1,5 su bardağı krema
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket vanilya

Jelatini süte ekleyip karıştırıyoruz ve 2-3 dakika bekletiyoruz. Krema ve şekeri tencereye alıp orta ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Küçük baloncuklar çıkmaya başlayınca jelatinlü sütü yavaşça ekliyoruz. Vaniya ilave edip 10 dakika daha pişiriyoruz. Karışımı suya ıslatılmış kalıplara paylaştırıp oda ısısına geldiğinde buzdolabına kaldırıyoruz. En az 2-3 saat bekletiyoruz.

Tatlımızın kalıplardan rahat çıkması için, servisten önce içi sıcak su dolu bir kasenin içine yerleştiriyoruz ve servis tabaklarına ters çeviriyoruz.

Taze mevsim meyveleriyle yada sevdiğiniz meyvelerin püreleriyle servis edebilirsiniz.

Malzemeler (Portakal Peltesi)

  • 4 adet portakal
  • 3 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1/2 yaprak jelatin

Portakalların kabuklarını soyuyoruz. Üzerine tozşeker ve suyu koyup, kapağı kapalı olarak 15 dakika pişiriyoruz. Süzgeçten geçirip, derin bir kaba alıyoruz. Jelatin yaprağını yarım çay bardağı soğuk suda 5 dakika bekletiyoruz. Jelatini portakallı karışıma ekleyip, hızla karıştırıyoruz.

Portakal peltemizi, tatlılarınızı ve pudinglerinizi süslemede kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Tags: , , , ,