imperiaflex_0_5_0 Çikolata aşkım yüzünden, sık sık çikolatalı birşeyler yapmaya çalışıyorum. Her seferinde farklı bir sorunla karşılaşınca anladım ki, bu çikolatayla uğraşmak kendi başına bir uzmanlık gerektiren bir iş miş!…

Geçen günde, çikolatayı benmari usulü eritmeye üşenip (ki ozamanda her seferinde içine su kaçırıyorum :)) mikrodalgada eritmeye kalkınca; ve karşımda erimiş bir çikolata beklerken kapkatı birşeyle karşılaşınca, bu çikolata işini araştırmak şart oldu.

Ve araştırmalarım sonucunda; benim gibi sorunlar yaşayanlar için, okuduklarımı sizinle de paylaşayım dedim…

Çikolata Nasıl Saklanır?

Çikolata saklamaya en uygun ortam 16 C dolayında bir sıcaklık ve kuru, havadar bir yerdir. Çikolata ısının yüksek olduğu bir yerde bekletilirse içindeki yağı salar ve yağlar çikolatanın yüzeyine çıkmaya başlar, çikolatanın üzerinde incecik beyazımsı bir kako yağı yada şeker katmanı oluşur. Ancak bu şekilde çikolatanın içeriğine zarar veremezsiniz. Bu ince katman hoş görünmese de çikolatanın tadını etkilemez. İlk eritmede çikolata tekrar eski doğal rengine döner. Yine de çikolatayı serin ve kuru yerde saklamak en doğru yöntemdir. Eğer çikolatayı buzdolabında saklıyorsanız kullanmadan önce çıkarıp oda ısısında bir süre bekletmelisiniz. Çikolata ısıdan hemen etkilenen bir yiyecektir. Bu yüzden ısısının oda sıcaklığına yakın seviyelerde olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta kullanmadan önce elinizin ısısından bile etkilenebilir.

Çikolata Nasıl Rendelenir?2605595783_0c87416f21

Öncelikle rendeleyeceğiniz çikolatanın soğutulmuş olmasına dikkat etmelisiniz. Çikolatayı rendelemek için el rendesi kullanabilirsiniz. Çikolatayı renedelemek için bir parça streç film ile yada pişirme kağıdıyla sıkıca tutun ve rendenin kalın tarafına sürtün. Çikolata parçalarının rendenin arkasına yapışmasını önlemek için, çikolatayı hızlı hareketlerle rendelemelisiniz. Veya çikolatayı küçük parçalara ayırıp rendeleyebilirsiniz. Eğer fazla miktarda çikolata rendeleyecekseniz, bu işlemi blender’da da yapabilirsiniz.

Çikolata Nasıl Eritilir?

ChocolateMelt Çikolatayı doğru şekilde eritmek için, bir kaç kuralı doğru şekilde uygulamak gerekiyor. Çikolatayı eritirken kullandığınız tüm malzemelerin, ellerinizde dahil olmak üzere kuru olması gerekiyor ve Eritme işleminin direkt ateş üzerinde olmaması gerekiyor. Çikolataya karışacak su yada buhar kesilip sertleşmesine yol açar. Eğer çikolata kesilirse, yeniden pürüzsüzleşene kadar, her seferinde bir tatlı kaşığı olmak üzere azar azar margarin yada sıvı yağ ekleyerek karıştırın.

Mikrodalgada Eritme Yöntemi : Eriteceğiniz çikolataları doğradıktan sonra ısıya dayanıklı mikro dalga kabına alın ve fırının ısısını orta seviyeye ayarlayın. Eritme işleminin süresi her seferinde kontrol ederek 15-20 saniye olmalıdır ve çikolata tamamen eridikten sonra mikrodalgadan çıkarılmalıdır.

Benmari Usulü Eritme Yöntemi : Bu yöntem mikrodalgada eritmeye oraDSC08894nla daha fazla zaman alıcaktır ancak daha güvenli bir yöntemdir. Küçük bir sos tenceresine bir miktar su doldurun.  Tencerenin içindeki su miktarı üzerine yerleştireceğiniz kabın yarısından daha alt bir seviyede olmalı. Tenceredeki suyu kaynatın. Üzerindeki kabın içine eritmek istediğiniz çikolatayı ekleyin. İçinde çikolata olan kabı kaynar su olan kabın üzerine yerleştirin ve çikolata eriyene kadar ara sıra karıştırın. Çikolata eridiğinde su dolu kabın üzerinden dikkatlice alın. Kabın üzerini kağıt havlu ile kapatıp çikolata ılınana kadar bir süre bekletin.

Çikolata Nasıl Tavlanır ?

Tavlanan eritilmiş çikolata daha kolay biçim alır ve süslemelere uyacak biçimde parlak olur. Daha çok kakao yağı içerdiği için daha parlak bir görünüme ulaşan kuvertür, tavlanmaya en uygun çikolatadır.

Çikolatayı benmari tenceresinde yada sıcak su havuzuna yerleştirilmiş kasede eritin. Kullanacağınız su sıcak olmalı, ama kaynar olmamalıdır. Çikolata bütünüyle pürüzsüz kıvama geleen kadar ve şeker termometresi 46 C’ye ulaşana kadar, 5-7 dakika tahta kaşıkla karıştırın. Erimiş çikolata kasesini, içinde soğuk (buzlu değil) su bulunan bir başka kaseye yerleştirin. Sık sık karıştırarak termometrenin 27 C’ye inmesini 3-5 dakika bekleyin. Sonra çikolatayı yeniden sıcak su kasesine oturtup 32 C’ye kadar ısıtın. Çikolatanız kullanıma hazırdır.

Not: Fotoğraflar internetten alıntıdır. Yazılar ise Hürriyet’in Çikolatalı Tarifler ek’inden alınmıştır.

 

Tags: ,